icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać, aby dziecku mieszkało się komfortowo i aby zaspokoić wszystkie jego potrzeby?

Strefy w pokoju dziecka – wygoda i użyteczność

Niezależnie od wielkości pokoju, w którym mieszka Twoje dziecko, odpowiednie i wygodne zaaranżowanie układu pomieszczenia to jedna z najważniejszych kwestii przy adaptacji mieszkania. Od tego powinieneś zacząć urządzanie lub remont pokoju malucha. Jest to tym bardziej istotne, jeśli dziecko dzieli przestrzeń wspólnie z bratem lub siostrą.

Nie jest prawdą, że mały lub nietypowy pod względem kształtu pokój to kłopot i trudne wyzwanie dla rodziców. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a każde pomieszczenie może okazać się prawdziwym dziecięcym królestwem. Podział na kilka stref pozwala na szybsze porządkowanie przedmiotów, ułatwia wydzielenie czasu w ciągu dnia na zabawę, sen i naukę. Nie oznacza to oczywiście, że dany kąt będzie służyć tylko jednej czynności – ich funkcjonalność możesz dowolnie modyfikować, jednak wstępny plan pozwoli uniknąć bałaganu i konfliktów między rodzeństwem.

Funkcjonalny pokój dziecka charakteryzuje się właściwym wykorzystaniem w nim miejsca oraz użyciem takich sprzętów i mebli, które ułatwią codzienne aktywności. Pamiętaj przy tym, że Twoje dziecko rośnie i nieustannie się zmienia. Może się okazać, że kupione kilka miesięcy wcześniej łóżko będzie już za małe, a delikatna lampa przy łóżku okaże się zbyt słaba, by dawać dostatecznie dużo światła podczas odrabiania zadań domowych i nauki.

W tym przypadku idealnie sprawdzą się meble, które niejako rosną z dzieckiem – regulowane pod względem długości i wysokości meble i łóżka, lampki, w których możesz regulować intensywność światła, składane stoliki lub pojemniki i segregatory, w których co jakiś czas możesz zmieniać zawartość. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia, dlatego nie bój się stawiać na praktyczne i użyteczne rozwiązania!

funkcjonalny-pokoj-dzieckafunkcjonalny-pokoj-dzieckafunkcjonalny-pokoj-dzieckafunkcjonalny-pokoj-dziecka

Podział pokoju dziecięcego – trzy strefy aktywności

Chociaż strefy w pokoju dziecka mogą być różne i można ich wydzielić o wiele więcej, podstawowy podział opiera się o trzy przestrzenie – strefę snu, zabawy i nauki. Co prawda podział taki najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci szkolnych, już na etapie przedszkola pewne rozwiązania warto wcielić w życie. Na początku może być trudno nauczyć dziecka właściwego korzystania z poszczególnych części, jednak po pewnym czasie samo będzie chciało pracować lub rysować przy biurku, w łóżku odpoczywać i czytać książki, a w pobliżu szafek z zabawkami realizować się jako mały konstruktor.

3 strefy w pokoju dziecka3 strefy w pokoju dziecka3 strefy w pokoju dziecka3 strefy w pokoju dziecka

Strefa snu i odpoczynku

Małe dzieci w ciągu dnia potrzebują drzemek, starsze lubią położyć się w łóżku, przeglądać i czytać książki lub wykorzystywać łóżko do budowania bazy, w której mogą się schować. Zacznij od wyboru rodzaju łóżka. Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, pomyśl nad dłuższym i większym modelem, który dziecko będzie używać przez kilka lat. Postaw na dobry i wygodny oraz oddychający materac. 

strefa-snustrefa-snustrefa-snustrefa-snu

Jeśli w pokoju mieszka więcej niż jedno dziecko, możesz rozważyć zakup łóżka piętrowego, w ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń. To także dobre rozwiązanie, gdy pokój dziecięcy jest bardzo wysoki. Małe dzieci chętnie korzystają z niskich łóżek, które ułatwiają im samodzielne wchodzenie i schodzenie. Materac na niewielkiej wysokości pozwala także uniknąć ewentualnych upadków i problemów z nocnym przechodzeniem do łóżka rodziców. Duże łóżko pozwala także rodzicowi względnie wygodnie odpocząć przy wtulonym maluchu, jeśli dziecko choruje lub potrzebuje bliskości mamy i taty.

strefa-odpoczynkustrefa-odpoczynkustrefa-odpoczynkustrefa-odpoczynku

Jak podzielić pokój dziecięcy, aby dziecku dobrze się w nim mieszkało? Pamiętaj, że strefa snu powinna ułatwiać dziecku odpoczynek i nie rozbudzać go przesadnie, poprzez użycie zbyt wielu przedmiotów lub kolorów. Dzieci o wiele bardziej reagują na nadmiar bodźców, dlatego w strefie snu dobrze jest pozostawić gładkie, jednolite ściany lub na wzory, które nie będą rozpraszać. W tej strefie warto też ograniczyć ilość zabawek i gadżetów. Dobrym pomysłem są pastelowe kolory lub intensywne, ciemne barwy na ścianie przylegającej do łóżka, które zapewniają spokojny sen. Dobrze sprawdzą się granaty, brązy, ciemne bordo. Szeroki wybór gamy kolorystycznej oferują Farby GoodHome Ściany i Sufity, dostępne aż w 80 odcieniach!

Dodatkową pomocą będą zaciemniające rolety lub zasłony, którymi możesz regulować ilość światła dostającego się do pomieszczenia przez okna. W okolicy łóżka umieść niewielką lampkę nocną z delikatnym światłem. To szczególnie pomocne, gdy dziecko chce w nocy skorzystać z toalety, napić się wody, lub musisz podać mu leki. Dobrze, aby łóżko nie stało bezpośrednio przy kaloryferze i nie było eksponowane na światło promieni słonecznych. 

strefa-snu-i-odpoczynkustrefa-snu-i-odpoczynkustrefa-snu-i-odpoczynkustrefa-snu-i-odpoczynku

Obszar do zabawy

Z punktu widzenia dziecka to najważniejsze ze wszystkich miejsc w jego królestwie. Jeśli Twoi goście często przychodzą w odwiedziny z zapasem nowych zabawek, przydadzą się pojemniki i sortery, które pomogą Ci ogarnąć codzienny nieład. Dzieci lubią bawić się kilkoma zabawkami i przedmiotami jednocześnie i często zapominają o sprzątaniu. W wirze zabawy łatwo tez zgubić ulubione elementy układanek, dlatego tak ważne jest, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce.

strefa-zabawy-w-pokoju-dzieckastrefa-zabawy-w-pokoju-dzieckastrefa-zabawy-w-pokoju-dzieckastrefa-zabawy-w-pokoju-dziecka

Dzieci są w głównej mierze wzrokowcami. Jeśli wrzucisz różne rodzaje klocków do jednego dużego pojemnika, dziecko może wręcz zapomnieć, że posiada komplet, który trafił na samo dno. W pokoju małego odkrywcy idealnie zdadzą egzamin odkryte półki, na których w pojemnikach lub koszykach będziesz mógł wyeksponować różne atrakcje. Zwróć uwagę, że dziecko szybko się nudzi i warto pozostawić na wierzchu kilka przedmiotów, które możesz wymieniać co kilka lub kilkanaście tygodni. W ten sposób dziecko rozwija swoją wyobraźnię i nie jest przytłoczone nadmiarem wrażeń. 

strefa-zabawystrefa-zabawystrefa-zabawystrefa-zabawy

Zabawki, klocki lub nawet ubrania możesz trzymać w specjalnych szufladach. Ponieważ małym dzieciom trudno jest niekiedy zlokalizować swoją własność, na frontach lub niedaleko uchwytów możesz przykleić piktogramy, które będą informowały malucha, co znajdzie w środku. Strefa zabawy to strefa ruchu i energii – postaw na żywe kolory, kolorową tapetę lub wesołe dodatki. Możesz poruszać się w tej samej gamie kolorystycznej, co w części do spania, by zachować spójność.

Funkcjonalny pokój dziecka to także dobrze zagospodarowana cześć do nauki. Poszczególne części pokoju możesz optycznie wydzielić, używając maty edukacyjnej lub kolorowego dywanu. Pozwól swojemu dziecku, by ono także decydowało podczas wyboru mebli czy zabawek. To w końcu jego królestwo, w którym powinno czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Strefa nauki

Jak podzielić pokój dziecięcy, by znalazło się w nim miejsce do nauki i zdobywania niezbędnej wiedzy? Podstawę może stanowić biurko, wokół którego zbudujesz pozostałą przestrzeń. Dobrze, aby znalazło się pobliżu naturalnego źródła światła. 

miejsce do pracymiejsce do pracymiejsce do pracymiejsce do pracy

Na biurku powinna pojawić się lampka oraz przybornik na najczęściej używane przedmioty do rysowania, pisania i malowania. 

Dziecko powinno mieć wygodne krzesło lub fotel. Postaraj się, by strefa do nauki nie była przepełniona nadmiarem rzeczy i zbyt intensywnymi kolorami. Na ścianie nad biurkiem może pojawić się tablica z karteczkami, które przypomną o najważniejszych zadaniach. To też dobra przestrzeń dla map, dziecięcych rysunków lub plakatów z ukochanymi bohaterami.

strefa-naukistrefa-naukistrefa-naukistrefa-nauki

Ciekawym pomysłem w strefie nauki jest plakat motywacyjny oraz rośliny doniczkowe. Natura pomaga się wyciszyć, a zielony kolor uspokaja i daje relaks oczom. Gdy masz do dyspozycji niewielki pokój, sprawdzą się półkiregały i podwieszane elementy wyposażenia. Dzięki temu skutecznie posegregujesz budowle z klocków i książki. Każda zabawka będzie miała swoje miejsce – dzieci lubią zorganizowaną przestrzeń!

Pokój dziecka to jego twierdza, komnata zabaw i królestwo. Niech będzie osobisty i taki, o jakim marzy Twój malec. Na ścianach niech pojawią się rodzinne zdjęcia, dyplomy i medale, które będą przypominały dziecku o odniesionych sukcesach. Tak przygotowana przestrzeń pozwoli mu czuć się swobodnie i zapewni dostateczną dozę prywatności. Jeśli będziesz o tym pamiętał, Twoje dziecko będzie zachwycone!