Jak poprawnie używać gwintownicy do rur?

Gwintowanie to proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, który polega na wykonaniu na powierzchni wałka lub otworu wgłębień wzdłuż linii śrubowej. Dzięki temu możliwe jest chociażby przygotowanie zakończenia rur do nakręcenia śrub czy dokonanie drobnych napraw kanalizacyjnych.

wymienne gwintyCzym jest gwintownica?

Aby wykonać odpowiednie nacięcia na pożądanej powierzchni, niezbędna będzie nam gwintownica, nazywana też gwinciarką. Do czynienia możemy mieć z gwintownicą ręczną oraz ręczną napędzaną elektrycznie. Obu tych urządzeń używa się przede wszystkim do gwintowania rur o maksymalnym przekroju 2”. Trzecim typem gwintownicy jest urządzenie stacjonarne o napędzie elektrycznym, które może służyć do gwintowania rur o maksymalnej średnicy 6”.

Przed gwintowaniem

Zanim przystąpimy do gwintowania rury, należy dokładnie oczyścić jej powierzchnię oraz sprawdzić przy użyciu kątownika, czy płaszczyzna czołowa jest prostopadła do osi obrabianego przedmiotu. Jeśli proporcja ta jest niewłaściwa, płaszczyznę czołową należy opiłować za pomocą pilnika. Aby ułatwić sobie wykonywanie tych czynności, rurę warto umieścić w imadle. Do zabiegów wstępnych należy zaliczyć również nasmarowanie zakończenia rury specjalnym olejem do gwintowania bądź też – ewentualnie – olejem silnikowym, lnianym lub rzepakowym. Na tak przygotowaną rurę możemy założyć urządzenie nacinające gwint. Bardzo istotne jest jednak uprzednie dobranie do gwintownicy odpowiedniej narzynki, co jest zależne od średnicy danej rury. Narzynki to stalowe pierścienie, które tworzą krawędzie tnące i odprowadzają wióry.gwintownica elektryczna

Gwintowanie

Po dobraniu odpowiedniej narzynki, należy ją zamontować w gwintownicy i dokręcić. Wówczas na umieszczoną poziomo w imadle oraz w pełni przygotowaną po zabiegach wstępnych rurę, nakładamy prostopadle gwintownicę, dokręcając ją do obrabianego elementu. Gwintowanie rozpoczynamy od wykonania narzynką dwóch obrotów w prawo. Kolejnym krokiem jest cofnięcie narzynki o jeden obrót w lewo oraz ponowne wykonanie dwóch obrotów w prawą stronę i cofnięcie o jeden w lewo. Ten sam cykl należy powtarzać aż do momentu, w którym uzyskamy pożądaną długość gwintu. Następnie rozluźniamy śrubę regulacyjną narzynki i powtarzamy obroty według tych samych wskazówek, po to, by nadać gwintowi ostateczny kształt.

Data publikacji: 23.05.2015