Produkty

Jak pozbyć się roztoczy?

Jak pozbyć się roztoczy?

Liczba osób, u których roztocza wywołują alergie, sięga obecnie około 6 mln (przynajmniej w Polsce). Objawy alergii najczęściej pojawiają się właśnie w okresie grzewczym, głównie u najmłodszych dzieci. W jaki sposób możemy pozbyć się ich z naszego domu?

roztoczeCzym są roztocza? To właściwie mikroskopijne pajęczaki.

Roztocza są obecnie uznawane za alergen o takim samym natężeniu jak trawa. Uczulenie na nie objawia się nieżytem nosa, astmą lub zmianami na skórze. Niewidoczne dla naszych oczu roztocza najczęściej są obecne w kurzu. Mogą mieć siedliska w pościeli, materacu, dywanach, meblach, zasłonach i innych materiałach będących na porządku dziennym w wyposażeniu naszego domu.

Roztocza żywią się naszym złuszczonym naskórkiem. Niestety ich odchody potrafią być głównym źródłem niebezpiecznej alergii.

Niektóre objawy alergii...

Głównie dotyczą one układu oddechowego. Uwidaczniają się poprzez kichanie, katar, kaszel, problematyczne oddychanie. Najwyraźniej ukazują się jesienią, kiedy rozpoczynamy okres grzewczy. Wietrzymy mieszkania rzadziej, częściej dopuszczając do niepotrzebnego gromadzenia się kurzu.

Niestety alergia na roztocza to nie tylko kichanie i katar. Nieleczona może być również głównym powodem astmy oskrzelowej.

Jakie warunki lubią roztocze?odkurzacz piorący

Te małe stworzenia uwielbiają ciepło, służy im temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza na poziomie około 60-80%. Roztocza żywią się naszym naskórkiem, dlatego wyszukują szczególnie te miejsca, które nie są utrzymane w czystości, w których nie odkurzamy systematycznie.

Sposób na roztocza?

To z pewnością dbanie o systematyczną zmianę pościeli. Co to oznacza? Wsady do poduszek oraz kołder wymieniamy co około 4 miesiące, z kolei poszewki co około 10 dni od uprania. Odkurzajmy dywany i materace. Wówczas szybko pozbędziemy się resztek naszego naskórka. Zwierzęta domowe nie powinny odwiedzać naszej sypialni. Ich sierść to bowiem idealna pożywka dla roztoczy. Unikajmy również spania z niedosuszonymi włosami tuż po kąpieli. Kiedy bowiem nasza poduszka jest mokra, roztocza szybko się rozmnażają.

Możemy też używać specjalnych worków do odkurzacza. Roztocza giną w temperaturach +45 stopni Celsjusza i -18 stopni Celsjusza. Jeśli zatem chcemy się ich pozbyć, robiąc pranie nastawmy program na minimum 60 stopni. Dobrym sposobem na wyczyszczenie z roztoczy zabawek będzie ich włożenie na kilka dni do zamrażalnika. Idealną walką z roztoczami byłoby również maksymalne ograniczenie mebli tapicerowanych, kotar, wiązanek ze sztucznych kwiatów i innych dekoracji wykonanych np. z wikliny. Pamiętajmy także, aby nie suszyć prania w domu. Najlepiej wynieść je do pralni lub pozwolić mu doschnąć w ogrodzie lub na balkonie.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk

Porządkowanie domu i jego otoczenia z urządzeniami Nilfisk
Aby skutecznie i w wygodny sposób uporządkować dom oraz teren wokół niego, konieczne będzie posłużenie się przeznaczonymi do tego celu narzędziami. Pr...
Czytaj więcej

Jak czyścić meble tapicerowane?

Jak czyścić meble tapicerowane?
Jeśli posiadamy tapicerowane meble, aby zachować ich świeży i ładny wygląd, warto regularnie je konserwować, czyścić i odświeżać. Jednak dobór metod c...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się roztoczy?