Produkty

Jak pozbyć się zacieków na suficie?

Jak pozbyć się zacieków na suficie?

Jego przyczyną może być zalanie wodą z pękniętej rury, uszkodzonej pralki lub nieszczelnego dachu – zaciek na suficie zawsze wygląda nieestetycznie. Na powierzchni sufitu pojawiają się żółto-brązowe plamy i wybrzuszenia. Jak się ich skutecznie pozbyć?

gruntowanie sufituEliminowanie przyczyny

Po pierwsze musimy mieć całkowitą pewność, że przyczyna powstania zacieku została wyeliminowana. Powierzchnia sufitu w czasie wykonywania prac naprawczych musi być całkowicie sucha. Dużych plam nie można zamalowywać zwykłą farbą – uzyskane powłoki nie będą jednolite, plamy mogą znów wyjść na powierzchnię każdej kolejnej warstwy, farba może także odspoić się od sufitu. Przed wykonaniem czynności należy zabezpieczyć folią podłogę i meble w pomieszczeniu, aby nie pobrudzić ich gruntem, gipsem lub farbą. Pamiętajmy także, że przy szlifowaniu sufitu pomieszczenie kurzy się – jeśli nie chcemy zanieczyścić mebli lub innych elementów wyposażenia, wynieśmy je z pomieszczenia.

Usuwanie wybrzuszeń i gruntowanie

Jeśli na nasiąkniętym tynku lub farbie powstały wybrzuszenia, usuwamy je szpachlą. Jeżeli na powierzchni widnieją plamy, przecieramy je gruboziarnistym papierem ściernym lub stalową szczotką. Suchym pędzlem pozbywamy się resztek farby i pyłu. Ubytki w tynku oraz przetarte miejsca kryjemy preparatem gruntującym – dobrze sprawdzają się grunty na bazie żywic alkidowych, które izolują przebarwienia podłoża oraz zabezpieczają je przed wilgocią i wykwitami. Możemy również jako gruntu użyć soli izolującej, która redukuje chłonność podłoża i zwiększa przyczepność powłok malarskich. Gruntujemy całą powierzchnię przeznaczoną do malowania. Czekamy jedną dobę na wyschnięcie gruntu (czas może być krótszy w zależności od wskazań producenta używanego przez nas preparatu gruntującego).

Szpachlowanie w suficie

Gdy ubytek w ścianie jest znaczny, w pojemniku wyrabiamy gips szpachlowy. Składniki mieszamy, dopóki nie powstanie masa o gładkiej konsystencji – nakładamy ją wtedy na szpachlę i wypełniamy ubytki w tynku. Jeśli na zalanej powierzchni nie pojawiły się wybrzuszenia, na wcześniej użyty grunt możemy nałożyć bezpośrednio farbę przeznaczoną do zacieków.

Szlifowanie powierzchni

Kiedy masa szpachlowa maskująca ubytki wyschnie, możemy zeszlifować szpachlowane miejsca pacą z siatką ścierną. Następnie powtarzamy gruntowanie – świetnie sprawdzają się do tego podkładowe preparaty izolujące wilgoć, które dodatkowo podnoszą odporność podłoża na wilgoć.malowanie sufitu

Malowanie sufitu

Po 24 godzinach sufit możemy pomalować odpowiednią farbą do zacieków, która głęboko wniknie w podłoże i utworzy elastyczną warstwę izolującą. Warto wybrać taki preparat, który zabezpiecza zalane miejsca także przed grzybami i pleśnią. Zazwyczaj preparaty tego typu są uniwersalne i można nimi pokrywać beton, tynki wapienne, gipsowe cementowo-wapienne oraz płyty gipsowo-kartonowe. Tworzą matową powłokę – pełnią rolę warstwy nawierzchniowej lub podkładowej.

Tak zabezpieczony i przygotowany sufit możemy pomalować dowolną farbą emulsyjną, mając pewność, że plamy po zaciekach już się na nim nie pojawią.

 

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się jaskrawych kolorów ze ścian?

Jak pozbyć się jaskrawych kolorów ze ścian?
Każde z wnętrz może być inne. Możemy je wykończyć tapetą, farbą, boazerią lub dowolnym materiałem o charakterze dekoracyjnym i funkcjonalnym jednocześ...
Czytaj więcej

Kiedy można zrezygnować z gruntowania podłoża?

Kiedy można zrezygnować z gruntowania podłoża?
Gruntowanie podłoża wydaje się być koniecznością. Dzięki temu zabiegowi wzmacniamy powierzchnię, stabilizujemy jej chłonność, ujednolicamy fakturę czy...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - gruntowanie ścian

Instrukcja wideo - gruntowanie ścian
Każda ściana, którą chcemy przemalować powinna być odpowiednio przygotowana. Jednym z zabiegów, które ułatwiają nakładanie nowych warstw farby jest gr...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.11.2017
Nie podajcie nazwy preparatu na zacieki tylko piszecie ogólnie preparat na zacieki bywa uniwersalny to mi nic nie mówi.

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się zacieków na suficie?