Jak prawidłowo dobierać wiertła?

Właściwy dobór wiertła jest gwarancją poprawnego wykonania wielu prac. Wpływa na skuteczność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania wiertarki. Co powinniśmy wiedzieć o wiertłach, aby dopasować je odpowiednio do obrabianego materiału i nie tylko?

Do betonu

Wykonywanie różnego rodzaju otworów w materiałach betonowych to czynność, której często musimy podejmować się zarówno na etapie budowy domu, jak i jego użytkowania. Wówczas powinniśmy postawić na wiertła widiowe z uchwytem cylindrycznym, które sprawdzają się także przy materiałach ceglanych. Do wiercenia w kamieniu poleca się zaś użycie wierteł z węglików spiekanych.

Do metalu

Przy wykonywaniu otworów w materiałach wykonanych z miedzi, aluminium, cynku i mosiądzu niezastąpione są uniwersalne wiertła HSS, które posiadają charakterystycznie zeszlifowane ostrza. Jeśli zależy nam na sprawnym i skutecznym wierceniu w materiałach wykonanych z metali szlachetnych, to powinniśmy postawić na produkty z serii HSS-E. Przydatne przy tego rodzaju pracach mogą się okazać również wiertła powlekane tytanem.

Do drewna

Spośród wierteł, które są przeznaczone do pracy w materiałach drewnianych, możemy wyróżnić kilka typów. Jednym z nich są wiertła spiralne, które posiadają szpiczasty wierzchołek. Umożliwiają one precyzyjne ustawienie wiertła w pożądanym miejscu. Jeśli zależy nam na wykonywaniu głębokich otworów, powinniśmy wyposażyć się w wiertła kręte, które posiadają charakterystyczny gwintowany wierzchołek. Jeśli natomiast chcemy wykonać otwór o znacznie większej średnicy, nieocenione będą produkty koronkowe oraz typu sednik.

Do gresu

Przy wierceniu w płytkach ceramicznych należy zachować szczególną uwagę. Do tego typu zadań należy stosować wiertła węglowo-tytanowe, które pozwolą nam przebić się przez twardy materiał, jednocześnie go nie uszkadzając. Niepoprawne użytkowanie tego rodzaju elementów może jednak doprowadzić do zniszczenia zarówno gresu, jak i samego wiertła.

Wiertło a kołek rozporowy

Wiertło, którego będziemy używać, powinno być dopasowane pod względem średnicy do kołka rozporowego. Aby poznać średnicę danego wiertła, wystarczy czasami poprawnie odczytać oznaczenie na produkcie. wiertło do betonuJeśli jest to niemożliwe, powinniśmy samodzielnie zmierzyć ten parametr za pomocą suwmiarki. Przy wiertłach do betonu mierzymy samą końcówkę świdra, przy elementach przeznaczonych do drewna i metalu pomiaru dokonujemy na wygładzeniu znajdującym się tuż za świdrem. Średnicę kołka mierzy się zaś pod jego nasadką.

Wiertło a wiertarka

Nie powinniśmy zapominać również o tym, by upewnić się, że dany produkt będzie współpracował z wiertarką, jaką posiadamy. W tym celu należy zwrócić uwagę na rodzaj mocowania – do wyboru mamy walcowe, sześciokątne, SDS Plus i SDS Max oraz mocowanie z użyciem stożka Morse’a.

Data publikacji: 19.11.2014