Produkty

Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą?

Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą?

Stara drewniana podłoga nierzadko wymaga szlifowania. Jest ono potrzebne szczególnie wtedy, gdy chcemy nadać jej zupełnie nowy wizerunek i gruntownie odnowić. Aby zabieg ten wykonany został prawidłowo, niezbędne jest przestrzeganie kilku zasad.

szlifowanie podłogi maszyną, parkiet, drewnoSprzęt do szlifowania

Szlifowanie to czynność, którą niezbędnie należy wykonać w ramach przygotowania drewnianej podłogi do ostatecznego wykończenia, np. lakierowania. Aby przyniosła pożądany efekt, należy zastosować odpowiednie narzędzia. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest maszyna wyposażona w system bezkońcowej taśmy szlifierskiej, która nie tylko odznacza się długą żywotnością, ale także sama się oczyszcza. Narzędzie to umożliwia także prace bezpyłową. Niezbędnym dodatkiem będzie także papier ścierny o rożnej gramaturze, a także szlifierka kątowa, która znajdzie zastosowanie podczas wyrównywania narożników.

3 etapy szlifowania podłogi drewnianej

Wygładzanie drewnianej posadzki można podzielić na 3 etapy, które charakteryzują się zastosowaniem podczas pracy papieru ściernego o różnym uziarnieniu. Są to:

- etap I – szlif zgrubny,

- etap II – szlif wyrównawczy,

- etap III – szlif wykończeniowy.

Szlif zgrubny ma na celu wygładzenie podłogi, tak by jej powierzchnia była jednolita. Korzystamy tutaj z papieru ściernego gruboziarnistego lub średnioziarnistego (np. P36 – rodzaj materiału powinien jednak zostać dobrany odpowiednio do gatunku drewna, z jakiego wykonana jest szlifowana podłoga). Pracę zaczynamy od narożnika, prowadząc maszynę ukośnie do przebiegu desek. Należy pamiętać, by nacisk maszyny ustawić na największy możliwy poziom, aby mieć pewność, że posadzka zostanie wyrównana, a nie jedynie wygładzona z wierzchu. Korzystając ze szlifierki, wykonujemy jednostajne ruchy do przodu, a następnie do tyłu – tą samą drogą. Pamiętajmy także, by przed każdą zmianą kierunku szlifowania delikatnie unieść maszynę. Po zakończonej pracy sprawdzamy, czy płaszczyzna podłogi jest równa. Jeśli nie, czynność powtarzamy. Następnie możemy przejść do kolejnego etapu prac.

Szlif wyrównawczy polega na wyrównaniu wszelkich miejsc trudno dostępnych, jak np. narożniki i obrzeża podłogi. Korzystamy tutaj ze szlifierki kątowej i papieru ściernego o uziarnieniu o dwa stopnie mniejszym niż podczas szlifu zgrubnego (np. P80). Wymaga on także zmniejszenia nacisku szlifierki na poziom średni oraz prowadzenia urządzenia pod odpowiednim kątem w stosunku do szlifu zgrubnego – jest to 90 stopni. Szlif wyrównawczy pozwala usunąć wszelkie ślady po szlifie zgrubnym. Po jego zakończeniu oglądamy posadzkę pod kątem rys i uszkodzeń, które – jeśli się pojawią – trzeba będzie zaszpachlować. Zanim przystąpimy do szlifowania wyrównawczego, odkurzamy podłogę z pyłu powstałego podczas szlifu zgrubnego.

Szlif wykończeniowy to ostatni etap szlifowania drewnianej podłogi, którego zadaniem jest usunięcie pozostałych niedociągnięć i przygotowanie posadzki na szlifowanie parkietu gąbkąpokrycie warstwą wykończeniową. Korzystamy z papieru drobnoziarnistego, a prace wykonujemy zgodnie z kierunkiem ułożenia drewnianych elementów oraz kierunkiem padania promieni słonecznych. Idealnym rozwiązaniem jest prowadzenie szlifierki wzdłuż włókien drewna, a prostopadle lub równolegle do źródła światła. Na zakończenie można także wypolerować drewnianą posadzkę za pomocą polerki tarczowej (tu potrzebny będzie pad ścierny i siatka szlifująca), co pozwoli wzmocnić efekt szlifowania.

Uwaga: aby osiągnąć zamierzony efekt, podczas szlifowania należy dbać o to, by nie dopuścić do nadmiernego wyeksploatowania papieru ściernego – może to skutkować uszkodzeniem drewnianej powierzchni, którą chcemy odnowić.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szlifierka taśmowa – co warto o niej wiedzieć i jak wybrać najlepszą?

Szlifierka taśmowa – co warto o niej wiedzieć i jak wybrać najlepszą?
Szlifierka taśmowa to narzędzie, które przyda się w warsztacie każdego majsterkowicza. Można nią obrabiać materiały o różnym stopniu twa...
Czytaj więcej

Obróbka drewna - podstawowe techniki

Obróbka drewna - podstawowe techniki
Praca w drewnie to jedno z najczęstszych zadań majsterkowicza. Dlatego zebraliśmy dla Ciebie garść informacji na temat kilku kluczowych sposobó...
Czytaj więcej

Jak ostrzyć narzędzia?

Jak ostrzyć narzędzia?
Ostrzenie narzędzi sprawi, że wykonywane nimi czynności w domu, ogrodzie i warsztacie będą bardziej skuteczne i zajmą mniej czasu. Kiedy przydatna będ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą?