Jak prawidłowo zabezpieczyć paczkę – taśmy spinające i zapinki

Prawidłowe zabezpieczanie ładunków przed transportem pozwoli w wysokim stopniu ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. W przypadku niewielkich paczek zwykle radzimy sobie przy użyciu taśmy klejącej. Duże i ciężkie ładunki, np. transportowane w kartonach lub na paletach, wymagają jednak zastosowania mocniejszego zabezpieczenia, np. w postaci spiętych zapinkami taśm polipropylenowych.

taśma spinającaTaśma spinająca i zapinki do taśmy PP

Taśma spinająca wykonana z polipropylenu to jeden z elementów używanych do profesjonalnego zabezpieczania przesyłek. Dostępna jest w różnych szerokościach i grubościach, i często zamknięta jest w praktycznym kartonie, spełniającym rolę odwijacza.

Taśmy polipropylenowe są elastyczne i wytrzymałe. Ich zastosowanie polega na owinięciu nimi pakunku, a następnie spięciu rozchodzących się końców. W tym celu służą specjalne zapinki. Zapinki do taśmy PP mogą być druciane, blaszane oraz plastikowe. Pozwalają na stabilne połączenie krańców taśmy, umożliwiając przy tym wykorzystanie jej w roli praktycznego uchwytu, za który można bezpiecznie złapać paczkę, by ją przenieść. Zapinki są trwałe, uniwersalne, odpowiednio wyprofilowane i dostępne w różnych rozmiarach. Ich wybór zależy m.in. od wielkości i wagi paczki, którą chcemy zabezpieczyć.

Czy wiesz, że...?

Owijanie pakunku taśmą spinającą i łączenie jej zapinkami to proces określany jako bandowanie. Przy ręcznym pakowaniu towarów taśmę spinającą łączy się najczęściej za pomocą uniwersalnych i bardzo prostych w użyciu zapinek drucianych. Natomiast zapinki blaszane, dzięki specyficznej budowie, niemal całkowicie wykluczają ryzyko rozłączenie się brzegów taśmy, jednak wymagają zastosowania specjalnego urządzania w postaci paskowacza. Zapinki plastikowe nadają się do lekkich i małych paczek.

zapinki drucianeBandowanie z użyciem napinacza

Mocna taśma spinająca okalająca paczkę powinna zostać odpowiednio napięta. W tym celu służy napinacz do taśmy, który znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie taśma PP łączona jest przy użyciu zapinek drucianych. Napinacz pozwala na szybkie i wygodne napięcie taśmy okalającej np. karton, co z kolei przekłada się na solidne zabezpieczenie paczki – nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Zwykle przystosowany jest do użytku z taśmami w różnych rozmiarach.

Napinacz czyni zabezpieczanie paczek znacznie bardziej komfortowym i profesjonalnym. Wraz z taśmą spinającą i zapinkami stanowi podstawowy zestaw do bandowania.

napinanie taśmy napinającejKiedy sięgnąć po taśmę spinającą?

Taśma spinająca i pozostałe elementy wykorzystywane podczas bandowania znajdują wiele zastosowań. Przydają się w domu (np. podczas przeprowadzki), warsztacie i garażu, służąc do zabezpieczanie mniejszych i większych przesyłek, i przewożenia rozmaitych przedmiotów. Szczególnie funkcjonale okazują się natomiast w miejscach takich jak sklepy, magazyny czy hale, gdzie przygotowywanie paczek do wysyłki ma zazwyczaj charakter masowy. Tutaj też przykłada się najwyższą wagę do solidnej ochrony transportowanego towaru, a także do sprawnego przygotowywania wysyłki.

W zestaw do bandowania warto wyposażyć się również w sytuacji, gdy przesyłamy paczki o naprawdę dużych gabarytach i wadze. Doskonale sprawdzi się on podczas pakowania ładunków paletowych, w przypadku których tradycyjna taśma pakowa nie spełni swojej funkcji.

Data publikacji: 30.10.2017