Produkty

Jak przemalować ciemną ścianę na jasno?

Jak przemalować ciemną ścianę na jasno?

Z nieestetycznie pomalowanymi ścianami spotykamy się najczęściej w przypadku nowo wynajmowanego lokum lub przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Szalone, bardzo nasycone kolory są naszą zmorą, zwłaszcza jeśli zupełnie do siebie nie pasują. W jaki sposób szybko pozbyć się takich ściennych eksperymentów i powrócić do naturalnych i klasycznych beży oraz bieli?

malowanie ściany na białoZmiana koloru ściany to efekt upodobań właścicieli, panujących trendów i mody, która przemija. Ciemny kolor na ścianach tylko pozornie stanowi poważny problem w ponownym przykryciu purpury, zieleni i brązów. Obawiamy się niepotrzebnie – dzisiejsze produkty do malowania ścian skutecznie radzą sobie nawet z nasyconymi barwami.

W jaki sposób przemalować ciemną ścianę? Rozważmy dwie opcje.

Kiedy naszą ścianę pokrywa stara, zniszczona powłoka farby

Taka warstwa farby właściwie nadaje się już tylko do tego, by ją zdrapać. Nie ma sensu, przykrywać ją nową powłoką, ponieważ ta prawdopodobnie szybko zacznie pękać, kruszyć się, odpryskiwać.

Zdrapanie starej farby to dodatkowa praca, która będzie wymagała od nas sporo trudu. Zapewni jednak to, że nowa warstwa utrzyma się na ścianie znacznie dłużej. Oczyszczoną powierzchnię ściany będzie trzeba jeszcze wyrównać oraz pokryć podkładem. Po jego przeschnięciu przystępujemy do malowania.

Malujemy po ciemnej powłoce

Mamy jeszcze jedną możliwość – przemalowanie ciemnej powłoki jasną farbą. Tutaj mamy do wyboru albo najpierw przemalować stary kolor białą farbą, a dopiero później farbą dedykowaną, albo nałożyć wybrany kolor bezpośrednio na ciemny.

W pierwszym przypadku zwracajmy uwagę na jakość białej farby. Jeśli bowiem wybierzemy produkt bardzo tani, prawdopodobnie farba szybko zacznie się preparat gruntującyrozwarstwiać, może także nie przykryć ciemnego koloru, a na pewno nie w stopniu, jakiego sobie życzymy.

Z kolei zamalowanie ciemnej farby bezpośrednio jasnym kolorem może okazać się nie tylko czasochłonne, ale również dosyć drogie. Rzadko się bowiem zdarza, żeby nowa barwa przykryła starą już po pierwszym, a nawet drugim malowaniu.

Zamalowanie ciemnego koloru zależy od rodzaju produktu użytego wcześniej. Jeśli zastosowana była farba akrylowa, to prawdopodobnie nie będzie problemu z jej przykryciem – wystarczy całą ścianę zagruntować i kilka razy pomalować na biało. Gorzej, jeśli poprzednia powłoka ma strukturę lateksową. Taką farbę znacznie trudniej pokryć innym, dużo jaśniejszym kolorem.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak przygotować różne powierzchnie do malowania?

Jak przygotować różne powierzchnie do malowania?
Malowanie to szybki i efektowny sposób na odmianę wizerunku różnych powierzchni. W ten sposób odnowimy nie tylko ściany, ale i drewniane meble, metalo...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych
Z korozją się częściej walczy, niż jej przeciwdziała. Najrozsądniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest odpowiednia ochrona konstrukcji sta...
Czytaj więcej

Co wybrać – grunt czy farbę podkładową?

Co wybrać – grunt czy farbę podkładową?
Położyć grunt czy farby podkładowe – takie pytanie często rodzi się w sytuacji, gdy budujemy, odnawiamy albo remontujemy nasze wnętrza. Czym się...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
15.11.2015
przy użyciu dobrej lateksówki pokryłem mega ciemną bordową scianę białą powłoką i właściwie złapała po drugim razie, także można obejśc wydziwianie. ale farba musi być pierwsza klasa

Ocena i komentarz dla:

Jak przemalować ciemną ścianę na jasno?