Jak przygotować farbę do malowania

Malowanie to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na wykończenie ścian lub zmianę ich koloru. Efekt naszej pracy będzie zależał jednak od kilku czynników, a jednym z nich jest to, w jaki sposób przygotujemy farbę do nakładania jej na wybraną powierzchnię. Oto jak należy to robić.

Nawet najlepszej jakości narzędzia oraz duże doświadczenie w malowaniu na nic się zdadzą, jeśli zaniechamy czynności przygotowujących naszą farbę do aplikacji na ścianę. Rezygnacja z tych podstawowych zabiegów może skutkować konsekwencjami w postaci różnych wad dekoracyjnej powłoki. Mogą to być różnice w kolorze Przygotowania do malowaniawidoczne w różnych miejscach pomalowanej powierzchni, nierównomierny połysk, zbyt słabe krycie albo osłabiona przyczepność do podłoża. Jak uniknąć tego typu konsekwencji?

1. Mieszanie – to podstawowa czynność, o której musimy koniecznie pamiętać zanim przystąpimy do malowania. Źle wymieszana farba może być przyczyną wszystkich wymienionych wyżej zjawisk. Aby uzyskać jednolitą konsystencję preparatu, mieszajmy go za pomocą mieszadła albo płaskiej listewki. Proces ten kontynuujmy tak długo, dopóki w pojemniku nie będziemy dostrzegać żadnych grudek. W przypadku napowietrzenia farby podczas mieszania należy też odstawić ją na kilka godzin do Farba Coloursodgazowania.

2. Przelanie do jednego pojemnika – jeśli zaopatrzyliśmy się w kilka opakowań tej samej kolorowej farby, najlepiej zawartość każdego z nich przelać do jednego większego zbiornika. Wymieszanie ich razem sprawi, że unikniemy ewentualnych różnic w odcieniach, które mogą wystąpić w produktach pochodzących z różnych partii produkcyjnych.

3. Filtrowanie – będzie potrzebne szczególnie wtedy, gdy farbę aplikować będziemy metodą natryskową. W celu przefiltrowania preparatu możemy skorzystać ze specjalnych filtrów albo też nylonowej pończochy, która zatrzyma na swojej powierzchni wszelkie osady, zanieczyszczenia czy resztki kożucha. Dzięki takiemu zabiegowi farba zostanie równomiernie rozłożona na malowanej powierzchni, a ścian nie będą szpeciły zatopione w emulsji drobiny.

4. Rozcieńczanie – wiele farb jest gotowych do użycia i nie wymaga bezwzględnego rozcieńczenia. Będzie ono jednak konieczne w przypadku malowania natryskowego bądź korzystania z farby, która na skutek dłuższego albo nieprawidłowego przechowywania, stała się zbyt gęsta. Dzięki dodaniu do farby właściwej ilości rozcieńczalnika zalecanego przez producenta emulsji, dostosujemy jej lepkość do wymogów używanych narzędzi. Należy jednak pamiętać, by nie przekroczyć zalecanej dawki rozcieńczalnika dodawanej do farby – inaczej, zamiast poprawić jej właściwości, spowodujemy, że będzie tworzyła zacieki, nie pokryje dobrze powierzchni, straci połysk, a wytworzona przez nią powłoka będzie mniej trwała.

Data publikacji: 18.02.2016