Jak przygotować różne powierzchnie do malowania?

Malowanie to szybki i efektowny sposób na odmianę wizerunku różnych powierzchni. W ten sposób odnowimy nie tylko ściany, ale i drewniane meble, metalowe czy szklane dekoracje, a nawet beton. Aby jednak malowanie przyniosło oczekiwany rezultat, należy dobrze przygotować do niego podłoże. W poniższym poradniku przedstawiamy, w jaki sposób należy to robić.

Masa szpachlowa Diall Finisch 1,5 kg
Masa szpachlowa Diall Finisch 1,5 kg

Przygotowanie podłoża – dlaczego to ważne?

Większość materiałów, z jakich wykonane są elementy wyposażenia naszego domu, możemy bez trudu odnowić za pomocą pędzla i farby. Uzyskamy natychmiastowy efekt, który będzie jednak zależał od tego, czy poświeciliśmy odpowiednio dużo czasu na uprzednie przygotowanie podłoża do porycia emulsją bądź emalią. Dlaczego jest to takie ważne? Na powierzchniach ścian, dekoracjach, meblach i innego rodzaju przedmiotach z upływem czasu gromadzą się zabrudzenia oraz tłuszcz. Długo nieodnawiane podłoża i elementy ulegają także zarysowaniom, uszczerbkom, korozji, ukruszeniu bądź ścieraniu warstwy dekoracyjnej, co jest naturalnym skutkiem ich codziennej eksploatacji. Na takiej powierzchni – brudnej i nadgryzionej zębem czasu – nowa warstwa farby nie będzie się dobrze trzymała. Jej przyczepność będzie znacznie osłabiona, a pomalowana powierzchnia może charakteryzować się np. przebarwieniami. Długotrwały efekt malowania uzyskamy tylko wtedy, gdy przed sięgnięciem po pędzel bądź wałek wyczyścimy odnawianą powierzchnię, wypełnimy w niej ubytki i odpowiednio zabezpieczymy. W wielu przypadkach niezbędne prace przebiegają bardzo podobnie. Niektóre rodzaje materiałów wymagają jednak użycia specjalnych środków. Oto w jaki sposób przygotować różne powierzchnie do malowania.

Ściany

Malowanie ścian to jedna z podstawowych czynności, jakie wykonujemy podczas remontu domu lub mieszkania. Ponieważ czynność ta wymaga poświęcenia nieco czasu i sił oraz powinna skutkować wieloletnią trwałością nałożonej powłoki, przygotowania ścian nie można pominąć.

Środek do usuwania starych powłok farby V33 0,25 l
Środek do usuwania starych powłok farby V33 0,25 l

Ściany mogą być wykonane z różnych materiałów i znajdować się w rożnym stanie. Nowo wzniesione ściany zwykle są równe i czyste, jednak te starsze mogą nie tylko posiadać ubytki, ale także być pokryte różnymi preparatami, które trzeba będzie usunąć.

Przygotowanie ścian do malowania obejmuje takie etapy, jak:

- usunięcie starej powłoki malarskiej jeśli jest ona słabo przyczepna bądź łuszczy się – odchodzącą od ściany farbę oderwać mechanicznie, za pomocą szpachelki albo drucianej szczotki. Możemy również zaopatrzyć się w specjalny środek służący do usuwania starych powłok malarskich. Usunięcia będzie natomiast zawsze wymagała powłoka wykonana za pomocą używanej dawniej farby klejowej,

Porada eksperta:

Aby sprawdzić przyczepność starej warstwy wykończeniowej pokrywającej ścianę wystarczy przykleić do niej kawałek taśmy klejącej i oderwać. Jeżeli na taśmie zauważymy fragmenty farby, oznacza to, że jest ona słabo przyczepna. Jeśli natomiast taśma będzie czysta, warstwa farby ma odpowiednią przyczepność i nie musimy jej usuwać.

- oczyszczenie i odtłuszczenie – dla ścian znajdujących się w dobrym stanie wystarczające będzie usunięcie z nich kurzu i tłuszczu, w czym pomocna będzie woda z mydłem malarskim,

- wypełnienie ubytków – w każdej ścianie mogą zdarzyć się mniejsze lub większe ubytki, do których dochodzi na skutek uderzenia o ścianę bądź wiercenia w niej otworów. Należy je zaszpachlować gładzią lub gipsem. Po całkowitym wyschnięciu masy konieczne będzie jej przeszlifowanie, które pozwoli na ładne wygładzenie spoin,

- zagruntowanie podłoża – pozwala wyrównać jego chłonność i poprawić przyczepność farby. Nie zawsze czynność ta będzie jednak konieczna. Aby ocenić chłonność ścian, wystarczy przetrzeć je gąbką nasączoną wodą. Jeśli ciecz będzie z nich spływać, nie ma potrzeby używania gruntu. W przypadku gdy podłoże wchłonie wodę, gruntowanie będzie konieczne.

Porada eksperta:

Środków gruntujących należy używać zgodnie z zaleceniami ich producentów. Powinny być dobrane odpowiednio do rodzaju malowanego podłoża i nanoszone w odpowiedniej ilości. Zbyt duża ilość gruntu nie wchłonie się w mur, ale stworzy na jego powierzchni połyskująca warstwę, której pomalowanie będzie bardzo trudne.

Warto również wspomnieć o preparacie, jakim jest farba podkładowa. Sięgnijmy po nią, jeśli chcemy przemalować ściany z intensywnego, ciemnego koloru na zdecydowanie jaśniejszy i delikatny. Środek taki stworzy powłokę oddzielającą stary kolor, co pozwolili na jego łatwe i skuteczne zamalowanie. Więcej o gruntach i farbach podkładowych można przeczytać tutaj.

Farba podkładowa OPP biała 10 l
Farba podkładowa OPP biała 10 l

Tak przygotowane ściany są gotowe do właściwego malowania.

Papier ścierny Norton G121 P40 93 mm x 3 m
Papier ścierny Norton G121 P40

Drewno

Również malowanie drewna wymaga zastosowania odpowiednich środków. W zależności od tego, czy odnawiane elementy stanowią cześć wyposażenia domu, czy na stałe znajdują się na świeżym powietrzu, będziemy musieli właściwie je zabezpieczyć.

Przygotowanie drewna do malowania rozpoczynamy od jego oczyszczenia: usunięcia wymagają ślady żywicy, kurz i tłuszcz. Jeżeli wybrany element był już wcześniej malowany, podobnie jak w przypadku ścian sprawdzamy przyczepność starej powłoki – jeśli wymaga usunięcia, zdzieramy ją drucianą szczotką. Wszelkie ubytki widoczne w surowcu wypełniamy masą szpachlową do drewna – możemy dopasować ją kolorystycznie do barwy drewna albo farby nawierzchniowej, jaką zastosujemy później. Po wyschnięciu szpachli drewno wymaga przeszlifowania drobnoziarnistym papierem ściernym (dowiedz się więcej na ten temat). Pozwoli to na wygładzenie jego powierzchni oraz poprawienie przyczepności. Po odpyleniu i oczyszczeniu (np. za pomocą odkurzacza) drewno jest gotowe do malowania. W ten sposób odnowimy np. meble z drewna lub elementy konstrukcyjne znajdujące się wewnątrz pomieszczeń.

Czy wiesz, że…?

Drewno szlifuje się zawsze wzdłuż jego włókien. W innym wypadku zamiast gładkiej powierzchni możemy otrzymać podłoże pełne nieestetycznych zarysowań.

Impregnat do drewna Colours cedr 5 l
Impregnat do drewna Colours cedr 5 l

Na drewno surowe, z którego powstała np. nasza altanka ogrodowa, pergola czy ławka, niezbędne będzie nałożenie odpowiedniego impregnatu do drewna – nanosimy go przed aplikacją warstwy dekoracyjnej, a po wyrównaniu i wygładzeniu podłoża. Impregnat zabezpieczy surowiec przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz rozwojem mikroorganizmów. Zwykle stosujemy dwie jego warstwy, pamiętając jednak, by przez nałożeniem kolejnej delikatnie przeszlifować powierzchnię drewna i ją odpylić.

 Metal

Wśród elementów, które możemy samodzielnie odmalować, znajdziemy także ogrodzenia metalowe, dekoracje czy meble. Również w tym wypadku prace rozpoczynamy od usunięcia z metalu kurzu, brudu oraz tłuszczu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na pojawiające się ogniska korozji – rdza wymaga usunięcia poprzez zeszlifowanie. Stara warstwa farby wymaga z kolei zmatowienia – w tym celu wystarczy papier ścierny bądź specjalny środek służący do zmatowienia podłoża. Jeżeli natomiast dawna powłoka dekoracyjna jest w złym stanie, należy ją usunąć. Na tak przygotowane, czyste i suche podłoże można już nanieść przeznaczony do metalu podkład, który zwiększy przyczepność preparatu nawierzchniowego.

Czy wiesz, że…?

W przypadku środków przeznaczonych do malowania metalu użycie podkładu nie zawsze jest konieczne. Wiele farb nawierzchniowych przystosowanych jest bowiem do nakładania bezpośrednio na powierzchnię metalu.

Farba antykorozyjna Colours wiśniowa 2,5 l
Farba antykorozyjna Colours wiśniowa 2,5 l

Więcej informacji o malowaniu metalu znajdziesz w tym artykule.

Beton, szkło, tworzywo sztuczne

Malowaniu możemy poddać także powierzchnie takie jak beton, szkło, ceramika czy tworzywa sztuczne.

Zanim przystąpimy do malowania podłoża betonowego, należy upewnić się do jego wilgotności oraz sprawdzić jego jakość – wszelkie ubytki czy pęknięcia należy naprawić przy pomocy odpowiedniej zaprawy. Stare warstwy farby usuwamy, a jeśli jest taka potrzeba, możemy rozważyć także piaskowanie podłoża, które zdecydowanie wpłynie na poprawę przyczepności nowej powłoki nawierzchniowej. Na czyste, odtłuszczone i suche podłoże możemy nałożyć farbę do betonu.

Szkło nie wymaga szczególnych przygotowań do pokrycia farbą – wystarczy umyć je wodą z płynem do naczyń oraz przetrzeć alkoholem. Jeśli chcemy zapewnić trwały efekt malowania, przed zastosowaniem farb (najlepiej specjalnych do szkła), możemy pokryć powierzchnię bezbarwnym podkładem.

Malowanie tworzyw sztywnych stanowi jedną z prężnych dziedzin przemysłu. Przygotowanie takich materiałów do lakierowania bądź malowania wymaga nierzadko specjalistycznych metod, np. zastosowania suchego lodu czy opalania. Jeśli jednak chcemy we własnym zakresie poradzić sobie z malowaniem drobnych elementów, np. ram okiennych, najważniejsze będzie dokładne wyczyszczenie podłoża. Usuniecie brudu, kurzu i tłuszczu, a także zmatowienie powierzchni pozwoli na naniesienie podkładu, który zwiększy przyczepność farby nawierzchniowej.

Data publikacji: 23.02.2016