Jak przykleić obrzeże klejone do płyty meblowej?

Jak okleić krawędzie mebli? W zakładach stolarskich w tym celu używa się okleiniarki, ale wiadomo, że urządzenie nie będzie dostępne w każdym przydomowym warsztacie. W domu możemy posiłkować się obrzeżami mocowanymi na gorąco za pomocą żelazka lub opalarki. Jak je przykleić do mebli, aby uzyskać zadowalający efekt?

Jak przykleić obrzeże klejone do płyty meblowejRozróżniamy dwa główne rodzaje obrzeży klejonych:

- laminaty z warstwą samoprzylepną, które nakleja się za pomocą gorącego żelazka lub opalarki,

- taśmy PCV, które przykleja się za pomocą kleju kontaktowego.

Przyklejanie samoprzylepnych obrzeży meblowych za pomocą opalarki

Obrzeża mają warstwę samoprzylepnego kleju, który roztapia się pod wpływem gorąca. Przy doklejaniu można używać opalarki. Najpierw musimy oczyścić brzeg płyty, do którego mocujemy taśmę. Przykładamy obrzeże do krawędzi płyty i podgrzewamy je od zewnątrz opalarką. Gdy klej zaczyna łączyć się z podłożem szybko dociskamy taśmę ciężkim drewnianym klockiem.

Jak przykleić obrzeże klejone do płyty meblowejCzynność powtarzamy kawałek po kawałku małymi odstępami. Gdy klej zawiąże się, obcinamy, wystającą poza szerokość blatu, końcówkę taśmy. Krawędzie możemy zeszlifować drobnym papierem ściernym, jeśli nie są idealnie gładkie.

Przyklejanie samoprzylepnych obrzeży meblowych za pomocą żelazka

Użycie żelazka to równie popularny i prosty sposób na fornirowanie krawędzi płyt meblowych. Kroki są podobne jak powyżej, ale zamiast opalarki i klocka używamy żelazka, którym „prasujemy” doklejane krawędzie.

Mocowanie obrzeży PCV na klej

Jeśli znajdziemy w sklepie idealnie pasujące do płyty obrzeże, ale bez warstwy samoprzylepnego kleju, możemy też z powodzeniem przykleić go bez użycia okleinarki. Potrzebny będzie klej kontaktowy – powinien być czysty i wygodny w aplikacji. Przyda się też gumowy młotek i nożyk do tapet.

Obrzeże samoprzylepne Folmag 5 mb buk1. Docinamy nożykiem taśmę na odpowiednią długość.

2. Klej nanosimy zarówno na okleinę, jak i na krawędź płyty i czekamy aż wyschnie – czas to ok. 15 min., ale może różnić się w zależności od producenta kleju kontaktowego.

3. Przykładamy obrzeże do oklejanej krawędzi. Dokładnie je naciągamy, aby nie było żadnych fałdek ani grudek.

4. Gumowym młotkiem uderzamy obrzeże miejsce po miejscu, co wzmocni wiązanie kleju. Nadmiar kleju możemy usunąć nożykiem. Wystające ranty za szerokiej taśmy również docinamy – robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić laminatu.

5. Na koniec delikatnie szlifujemy brzegi wykończonej płyty drobnym papierem ściernym. Delikatne ogrzanie listwy PCV opalarką sprawi, że krawędzie będą estetycznie wyoblone.

Uwaga!

Niektóre kolorowe obrzeża mogą delikatnie blaknąć na krawędziach po ich przecięciu. Możemy temu łatwo zaradzić, ogrzewając krawędź opalarką. Niektórzy używają w tym celu suszarki do włosów, ponieważ jej ciepło powinno wystarczyć, aby odzyskać kolor listwy PCV. Przy tej czynności uważajmy, aby nie przygrzać listwy zbyt mocno i nie uszkodzić płyty.

Naklejanie obrzeży to prosty sposób na odnowienie mebli lub wykończenie stołu czy szafki własnej produkcji. Wystarczy odrobina precyzji, aby płyta wiórowa zyskała estetyczne wykończenie.

 

Data publikacji: 28.11.2017