Jak rozmontować paletę?

Zarówno palety, jak i elementy, które możemy otrzymać po jej rozmontowaniu, możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Ich zastosowanie jest nie tylko oszczędne i oryginalne, ale także modne. Podpowiadamy, jak rozmontować paletę, aby uzyskać deski i klocki, które składają się na jej konstrukcję.

Przygotowanie

Zanim przystąpimy do właściwego rozmontowywania palety, powinniśmy się odpowiednio do niego przygotować. Przede wszystkim należy wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Przydatny okaże się z pewnością specjalistyczny młotek ciesielski oraz łom, który posłuży nam do podważania desek – alternatywą dla tych narzędzi będzie Ława wykonana z paletytradycyjny młotek i dobrze wyprofilowany przecinak. Powinniśmy wyposażyć się także w odpowiedni ubiór roboczy – przede wszystkim rękawice ochronne, które zabezpieczą nas przed odciskami, oraz okulary ochronne, zabezpieczające przed wypadającymi gwoździami i odłamkami drewna. Warto zastanowić się też, gdzie będziemy wykonywać nasze zadanie i przygotować wybrane miejsce – powinniśmy zapewnić sobie stabilne podłoże lub solidny i stosunkowo duży stół. Pamiętajmy o tym, aby praca była zarówno wygodna, jak i bezpieczna.

Usuwanie gwoździ

Najważniejszym etapem w rozmontowywaniu palet jest skuteczne usunięcie gwoździ, które łączą poszczególne deski i klocki w jedną całość. Aby tego dokonać, należy zaklinować łom pomiędzy deskami i delikatnie na nie napierać, sukcesywnie przesuwając się wzdłuż kolejnych desek. Pamiętajmy o tym, aby nie naciskać zbyt mocno na Łomjeden fragment deski, co może szybko doprowadzić do jej uszkodzenia. Również samo wyciąganie gwoździ przy użyciu młotka ciesielskiego powinno być wykonywane ze szczególną starannością, szczególnie jeśli zależy nam na zachowaniu ładnego wyglądu desek. Gwoździe, których zdołamy się pozbyć, zbieramy do pojemnika – mogą nam się przydać do ponownego zbicia desek lub wykonania innego zadania.

Pracę rozpoczynamy od demontażu desek ułożonych na górnej i dolnej części palety. Następnie oddzielamy deski ustawione prostopadle do nich, które są połączone z klockami. Po zdemontowaniu wszystkich elementów, możemy powtórnie wykorzystać zarówno deski, jak i klocki.

Co po rozmontowaniu?

Najbardziej przydatne po rozmontowaniu palety są deski. Oczywiście te, które zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. Możemy je wówczas odnowić – głównie szlifując, malując i impregnując – i wykorzystać chociażby do stworzenia parkietu w domowych pomieszczeniach, zbudowania altany ogrodowej, płotu chroniącego posesję czy też stworzenia obudowy dla przydomowej piaskownicy lub kompostownika w ogrodzie. Deski i klocki możemy też wykorzystać jako materiał opałowy.

Data publikacji: 27.01.2016