Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak sadzić i uprawiać różne odmiany poziomek?

Wbrew pozorom poziomki rosną nie tylko w lesie – coraz częściej można je spotkać w przydomowych ogródkach i na balkonach. I choć owoce tej popularnej byliny nie są specjalnie okazałe, cieszą się ogromną popularnością – cenimy je przede wszystkim za smak i właściwości zdrowotne.

Uprawa poziomek jest stosunkowo łatwa, jeśli jednak decydujemy na nią, musimy pamiętać, że do wyboru mamy gatunki różniące się między sobą nie tylko barwą, kształtem i wielkością owoców. W zależności od wybranego rodzaju inna też może być plenność i odporność na choroby. 

Gdzie posadzić poziomki i jaką wybrać glebę 

Dobór miejsca, w którym posadzimy poziomki, wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Choć byliny najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych (dają wtedy czerwone i słodkie owoce), nie możemy ze światłem przesadzić – pod wpływem intensywnego słońca poziomki stają się suche i twarde. Poziomki radzą sobie też w półcieniu (w końcu w naturalnych warunkach rosną w lasach i na ich obrzeżach), jednak wtedy nie mają aż tak intensywnej czerwonej barwy, a owoce są bardziej kwaśne.

Poziomki nie mają też wielkich wymagań glebowych, choć lubią ziemię lekko kwaśną o odczynie 5,5–6 pH. Pierwsze nawożenie dobrze jest zrobić jeszcze przed wsadzeniem roślin do gleby – najlepiej jest zastosować nawóz naturalny, np. obornik (ok. 4 kg na mkw.), kompost lub torf (ok. 2 kg na mkw.). W kolejnych sezonach możemy używać nawozów azotowych, np. Azofoska.

Sadzonki poziomek: z nasion czy gotowe?

Sadzonki możemy wyhodować sami z nasion lub kupić gotowe w sklepie ogrodniczym. Nasiona wysiewamy do pojemników, nie muszą to być ozdobne donice, wystarczą chociażby plastikowe opakowania po jogurtach. Ustawiamy je w ciepłym miejscu, żeby poziomka mogła wykiełkować. Po pojawieniu się roślin, przenosimy je w chłodne miejsce i czekamy, aż będą gotowe do rozsady. Własna hodowla jest bardziej wymagająca i czasochłonna (trzeba czekać, aż rośliny wyrosną i dopiero wówczas przenosić do docelowego miejsca wzrostu), ale będziemy mieć pewność, że roślina jest zdrowa. Jeśli wybierzemy sadzonki ze sklepu, będą one gotowe do przeniesienia do gleby – w czasie ich wybierania trzeba jednak wykazać się wiedzą i wybrać zdrowe okazy (ryzykujemy, że kupimy chory egzemplarz).

Sadzenie poziomekpoziomki castorama

Poziomki można sadzić od maja do października. Sadzonki wiosenne powinny zakwitnąć w ciągu 8 tygodni, owoce zaś pojawią najpóźniej 4 tygodnie od zakwitnięcia – poziomki mogą owocować nawet do pierwszych przymrozków. Niezależnie od wybranego sposobu uzyskania sadzonek trzeba będzie je przenieść do ogródka, do skrzynek balkonowych lub donic. W przypadku uprawy balkonowej musimy jedynie pamiętać o tym, by zachować odpowiedni odstęp między roślinami – od 20 cm do 30 cm. Podobnie należy zrobić w przypadku poziomek w ogrodzie. Rośliny nie powinny rosnąć w jednym miejscu dłużej niż 3 lata. W czasie uprawy poziomek dobrze jest zastosować ściółkowanie – możemy użyć np. słomy lub kory. Alternatywą jest posadzenie sadzonek na folii ogrodniczej lub agrowłókninie.

Uwaga! W przypadku hodowli w ogródku ważne jest, żeby nie posadzić ich w miejscu, w którym wcześniej rosły ziemniaki, pomidory, ogórki, maliny czy truskawki.

Wybrane gatunki poziomek

Przy wyborze gatunku poziomek zazwyczaj kierujemy się czasem ich owocowania. W Polsce najczęściej uprawiamy różne odmiany poziomki pospolitej, m.in.:

- baron solemacher – owocuje od czerwca do października, może mieć żółte lub czerwone jajowate owoce, są one niezwykle aromatyczne. Mogą być używane do deserów i robienia przetworów. Ta odmiana poziomki najlepiej rośnie na żyznej i wilgotnej glebie, niestety nie jest odporna na mrozy, oprócz tego wykazuje podatność na choroby.

rugia – na owoce możemy liczyć od czerwca do listopada, są one bardzo czerwone i mają kształt stożkowaty lub owalny. Dobrze znoszą mrożenie, dzięki temu możemy mieć je pod ręką przez cały rok. Lubią żyzną i wilgotną glebę, nie przeszkadzają im mrozy i są odporne na choroby.

regina – stożkowate i pachnące owoce pojawiają się od czerwca do listopada, są większe niż u pozostałych odmian. Najlepiej sprawdzają się jako dodatek do deserów. Lubią ziemię żyzną, wilgotną, źle znoszą przymrozki (trzeba zabezpieczać je słomą) i nie są odporne na choroby.

Niedawno na polskim rynku pojawiła się nowa odmiana poziomek – yellow wonder. Charakteryzuje się żółtymi owocami i nasionami. Częściej dostępna jest w nasionach i do tego raczej w sklepach internetowych, rzadziej w tradycyjnych punktach ogrodniczych. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, jest rośliną wieloletnią i owocuje od czerwca do września.

Data publikacji: 05.08.2014