Produkty

Jak samodzielnie skonstruować biurko?

Jak samodzielnie skonstruować biurko?

Zazwyczaj po biurko jedziemy do sklepu meblowego lub wybieramy gotowy egzemplarz z katalogu. Jeśli nie wyposażamy całego mieszkania czy biura od początku, możemy napotkać trudność w dopasowaniu go do zastałej aranżacji. Jednak przy odrobinie wysiłku i krztyny kreatywności możemy wykonać porządne biurko sami – będzie ono tańsze i lepiej spełni nasze oczekiwania.

zaznaczenie na blacie punktu wierceniaJak się do tego zabrać?

Najpierw ustalmy, gdzie ma się znajdować biurko i dopasujmy nasze wymagania pod względem jego wielkości i kształtu do rzeczywistej przestrzeni, która jest dostępna. Powinniśmy zastanowić się, jak dużej powierzchni do pracy potrzebujemy, na jakie światło dzienne liczymy, czy potrzebujemy również jakiegoś dodatkowego miejsca do przechowywania i czy nasz mebel nie będzie na pewno z niczym kolidował. Musimy również zdecydować czy chcemy, aby nasze biurko dało się przenosić, czy nie. Przede wszystkim

- Wybierzmy odpowiednie miejsce do pracy – nie tylko pokój, ale i konkretny kąt, w którym ma stanąć nasze biurko. Powinniśmy kierować się ilością i jakością światła dziennego, dostępem do świeżego powietrza, względną ciszą i odpowiednią atmosferą, sprzyjającą skupieniu się na pracy.

- Zmierzmy dostępną i wybraną przez nas przestrzeń (wzdłuż i wszerz), żeby dowiedzieć się, jakie wymiary mamy brać pod uwagę, konstruując nasze biurko.

- Ustalmy optymalną dla nas wysokość biurka – powinna ona wynosić między 72 a 75 cm, musimy jednak dość precyzyjnie dopasować ją do naszego wzrostu. Dla wysokich osób konstruuje się blat nawet na wysokość 80-85 cm.

- Zastanówmy się, jak głębokiego blatu potrzebujemy – do pracy przy komputerze musimy wybrać głębszy, tak żeby móc swobodnie wsunąć nogi pod biurko i położyć na nim wygodnie łokcie i nadgarstki. Nasze mebel nie powinien mieć raczej mniej niż 60 cm głębokości, ale zależy to od indywidualnych potrzeb i rodzaju pracy, która będziemy przy nim wykonywać. Optymalną głębokością dla biurka pod komputer jest 80 cm.

Z czego możemy skonstruować swoje biurko?

Na wykonanie własnego mebla do pracy istnieje wiele sposobów i tylko od nas zależy, jak będzie on wyglądał. Z tego powodu wybór materiałów jest kolejnym ważnym punktem procesu tworzenia. Co możemy wykorzystać do jego samodzielnego wykonania?

1. Blat

Najpierw zastanówmy się, z czego chcemy skonstruować blat biurka – od jego ciężkości i wielkości będzie zależało wykonanie nóg czy podpórek. Jakie mamy możliwości?

Drewno – lite drewno będzie trwałe i eleganckie. Możemy zamówić blat na wymiar u stolarza lub w markecie budowlanym albo kupić gotowy – z buku, dębu czy sosny. Będziemy także mogli zdecydować o tym, jak będzie się prezentowało nasze biurko, wybierając drewno surowe bądź impregnowane. W obu przypadkach łatwo zmodyfikujemy jego wygląd, malując powierzchnię lakierem, farbą lub bejcą.

Sklejka – będzie nieco lżejsza od drewna i łatwiejsza w pozyskaniu. Będziemy także mieli większą swobodę w określeniu jej grubości (optymalna to 12-18 mm). Do wyboru mamy także sklejki laminowane, odporne na wodę, rysy i zabrudzenia. Jej koszt jest nieco mniejszy niż drewna.

Paleta – europalety wciąż są bardzo popularne, a ich zastosowanie może być wielorakie i niezwykle zaskakujące. Stworzymy z nich również blat, a nawet całe biurko. Z palet możemy skonstruować swoistą wieżę – dzięki dobremu oparciu, równowadze i mocnemu montowaniu wystająca powierzchnia utworzy blat, na który możemy położyć wyciętą na miarę szybę. Piętrowe schodki ułożone z paletowego stelaża mogą zostać wykorzystane na półki i siedziska. Z trzech palet skonstruujemy biurko, które będzie się składało ze stelażu utworzonego przez dwie palety i pulpitu, czyli trzeciej palety położonej na poprzednich. Na takiej powierzchni kładziemy szybę lub inny materiał maskujący przerwy między deskami oraz nierówności, otrzymując w ten sposób gotowe biurko. Możemy również wypełnić puste miejsca deskami (wziętymi z innych palet) i utworzyć jednolitą powierzchnię, która po wyszlifowaniu i powleczeniu lakierem będzie gładka i równa.

2. Nogi

Nogi są niezwykle ważne w konstrukcji biurka – utrzymują cały ciężar pulpitu, decydują o tym, czy stoi poprawnie i nie kiwa się oraz mają kluczowy wpływ na to, jak wygodnie będzie się przy nim siedzieć. Na tym etapie konstruowania biurka możemy również uruchomić wszelkie pokłady naszej kreatywności – sposobów na wykonanie nóg bowiem dużo. Oto przykłady:

Kozły – to najszybszy sposób na wykonanie biurka. Wystarczy średniej długości blat (np. 100-120 cm) i dwa kozły, które możemy nabyć w każdym markecie budowlanym. Pamiętajmy tylko, że jeśli wybierzemy taką opcję, musimy również zainwestować w gruby i sztywny pulpit, a jeśli chcemy stworzyć dwa stanowiska do pracy lub po prostu je wydłużyć, pośrodku umieszczamy jeszcze jednego kozła – w takim przypadku materiał tworzący powierzchnię biurka nie musi być aż tak gruby. Ważne, żebyśmy wykonali mebel w takich sposób, aby nie był on chybotliwy.

Palety – można z nich stworzyć zwykłe nogi, stelaż lub całe konstrukcje przytrzymujące blat, który również może być paletą lub zostać wykonany z innego materiału.

Łóżeczko dziecięce – jego rama może stanowić doskonały stelaż na pulpit i stworzyć razem z nim oryginalne biurko.

Nogi drewniane lub metalowe – możemy zakupić specjalne nóżki lub wykonać samodzielnie, na przykład z drewna – takie rozwiązanie będzie od nas wymagało stworzenia odpowiedniej konstrukcji. Możemy podeprzeć blat czterema nogami bądź ustawić dodatkową nogę pośrodku, żeby równomiernie rozłożyć ciężar pulpitu. blat biurkaOczywiście musimy dopasować do siebie materiały, tak żeby jego waga nie obciążyła zbytnio nóg. Drewniane podpórki mogą być specjalnie wystrugane, tak aby wmontować je w przygotowane do tego otwory w blacie (także wykonanym z drewna).

Regały – również regały (rzędy półek) mogą utworzyć ciekawe nogi do naszego biurka – wystarczy tylko zamontować blat na odpowiedniej wysokości po obu stronach dwóch wybranych do tego regałów. Możemy także wykorzystać jeden regał, a z drugiej strony podeprzeć o wspornik przymocowany do ściany lub inny rodzaj nogi.

Wsporniki – to sposób na to, by wykonać biurko bez nóg. W ten sposób utworzy nam się wolna przestrzeń pod blatem, którą możemy wykorzystać do przechowywania wielu rzeczy i postawić tam na przykład szafkę z szufladami. Odpowiednie wsporniki mocujemy do wybranej ściany i montujemy do nich materiał tworzący nasz pulpit. W takim wypadku musimy również pamiętać, żeby blat nie był zbyt ciężki i masywny. Takie rozwiązanie będzie dobrze wyglądało w rogu pokoju.

Do wykonania własnego biurka będziemy potrzebowali między innymi takich narzędzi, jak: wiertarka, wkrętarka, młotek, gwoździe, wkręty, szlifierka, piła i miarka.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sauna w łazience – czy warto?

Sauna w łazience – czy warto?
Dzisiejsze łazienki coraz rzadziej służą jedynie celom higienicznym. Coraz częściej są to przestronne, funkcjonalne, domowe centra spa wyposażone w ak...
Czytaj więcej

Podłogi drewniane – wady i zalety

Podłogi drewniane – wady i zalety
Drewniana podłoga, choć sukcesywnie zastępowana innymi rozwiązaniami, wciąż należy do tych rodzajów posadzek, które są uważane za najbar...
Czytaj więcej

Budujemy antresolę

Budujemy antresolę
Nasze mieszkanie ma wysoki sufit? Mamy niewiele miejsca, a wnętrza są ciasne? Chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, a jednocześnie pragniemy, aby było b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie skonstruować biurko?