Jak samodzielnie wykonać huśtawkę?

Ogród to idealne miejsce do relaksu i nieskrępowanej zabawy. Jeśli chcemy wprowadzić do niego elementy służące odpoczynkowi i beztroskiej zabawie, pomyślmy nad samodzielnym wykonaniem huśtawki.

huśtawka diyKupić czy wykonać – oto jest pytanie

Chcąc stworzyć idealny kącik do zabawy, możemy kupić gotowe produkty lub też stworzyć je samodzielnie. To drugie rozwiązanie może nam dać wiele satysfakcji, a do tego pozwoli stworzyć rozwiązanie doskonale pasujące do naszych wymagań i możliwości. Wykonanie huśtawki wcale nie musi być bardzo drogie i czasochłonne.

Odmiany huśtawek

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy:

- huśtawka działająca na zasadzie dźwigni, o równych ramionach, na końcach których znajdują się siedziska dla 2 osób,

- huśtawka wahadłowa z wiszącym elementem ruchomym,

- z pojedynczym siedziskiem, tzn. krzesełkiem,

- z siedziskiem ławkowym dla kilku osób, tzw. ogrodowa,

- z dwoma siedziskami umieszczonymi naprzeciw siebie, tzw. parkowa,

- huśtawka zawieszona na jednej lub 2 linach czy łańcuchach z siedziskiem zrobionym z deski lub opony – najprostsza konstrukcja.

Optymalnym wyjściem jest wybór huśtawki służącej zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Możemy do ich wykonania użyć resztek surowców pozostałych po innych pracach oraz wszelkich innych materiałów znalezionych w domu. Pamiętać musimy o solidności konstrukcji i bezpieczeństwie, zarówno w zakresie mocowania, jak i odległości od innych obiektów. Materiałami, które mogą posłużyć nam do wykonania huśtawki, są np. drewno w postaci bali, belek oraz desek, metal, drut, tworzywa sztuczne, ale i opony, linki wspinaczkowe, foteliki, ławki i inne siedziska.

Materiały, narzędzia

Do zrobienia huśtawki powinniśmy użyć co najmniej 5 bali drewnianych lub kantówek o długości ok 3 m i średnicy ok. 10 cm. Ponadto warto przygotować dwa cieńsze i krótsze kołki, które posłużą do wzmocnienia konstrukcji podstawy. Końcówki bali, które wbijemy w ziemię, warto pokryć zabezpieczającym lepikiem bitumicznym. Do zawieszenia huśtawki potrzebujemy haków albo obręczy z hakami, śrub M8, liny lub łańcucha. Ponadto możemy wykonać siedzisko z desek, opony lub też nabyć gotowe. Będziemy potrzebowali także łezek lub uchwytów suwakowych do lin oraz śrub, nakrętek, gwoździ, farby i papieru ściernego. Jeśli chodzi o niezbędne narzędzia, powinniśmy mieć wiertarkę, szpachelkę do lepiku, piłę do drewna, młotek, dłuto, miarkę, poziomnicę i ewentualnie frezarkę. Drewno na huśtawkę powinno być suche, co najmniej przez rok sezonowane oraz zaimpregnowane preparatem przeciwwilgociowym oraz przeciw szkodnikom. Po wyschnięciu drewno dokładnie szlifujemy drobnym papierem ściernym, a gładką belkę malujemy odporną farbą  przeznaczoną do drewna do stosowania na zewnątrz.

Wykonanie

Podstawę huśtawki konstruujemy z dwóch par skrzyżowanych ze sobą i ustawionych pionowo belek. Potem, na skrzyżowanym szczycie, będziemy umieszczać poziomą belkę do zawieszenia siedziska. Miejsca krzyżowego łączenia bocznych belek  warto zamocować na wypustki wycinane dłutem. Następnie przewiercamy otwory w belkach i łączymy je za pomocą śruby (i zabezpieczamy nakładkami). Możemy użyć np. wiertła do drewna nr 10, a śruby M8 o długości 12 cm - jeśli jest za długa, wystającą część odpowiednio przycinamy.

Dla wzmocnienia konstrukcji warto zamontować na każdym z trójkątów będących podstawą huśtawki, poprzeczną listwę. Wówczas uzyskamy kształt zbliżony do litery A. Powinniśmy także  zadbać o równe rozmiary, kąty i wysokości obu boków podstawy.

Podstawę wkopujemy w ziemię na głębokość około 50 - 70 cm, a na górze umieszczamy belkę. Możemy przymocować ją śrubami, podobnie jak łączyliśmy boki podstawy, albo przybić gwoździami. Następnie wkręcamy haki albo przykręcamy obręcze umożliwiające zawieszenia siedziska. Jeśli przewidujemy większe obciążenie huśtawki, warto zastosować obręcze najlepiej  jeszcze przed umieszczeniem szczytowej belki na podstawach. Warto pamiętać, że metalowe kółko umieszczone dodatkowo między linką a hakiem, ograniczy tarcie i zmniejszy ryzyko szybkiego przetarcia się liny. Linka albo łańcuch muszą być dostosowane do obciążeń. Ich wytrzymałość określa się w kilonewtonach (kN). Jeden kN wytrzymuje obciążenie 100 kg.jak wykonać huśtawkę

Siedzisko

Szczególnie dla młodszych domowników warto kupić gotowe, bezpieczne siedzisko, natomiast dla dzieci starszych oraz dorosłych możemy zastosować bardzo rożne rozwiązania. Możemy wykorzystać gotowe siedziska i ławki lub stworzyć je samodzielnie z desek. Dla 1 osoby deska powinna mieć co najmniej 30 mm grubości i minimum 40 cm szerokości. Impregnujemy ją, szlifujemy na gładko i przewiercamy otwory na rogach, przez które przewlekamy linkę. Możemy także w roli siedziska wykorzystać zużyte opony samochodowe – jest to rozwiązanie dość tanie, a do tego niezwykle stylowe i wygodne.

Data publikacji: 07.11.2014