Produkty

Jak samodzielnie wymienić szczotki w elektronarzędziach?

Jak samodzielnie wymienić szczotki w elektronarzędziach?

Wiertarki, szlifierki oraz inne popularne elektronarzędzia są najczęściej wyposażone w szczotki węglowe. To elementy, które decydują o poprawnym działaniu silnika, a co za tym idzie – mają wpływ na skuteczność naszej pracy. To także części, które ulegają zużyciu i wymagają zarówno regularnej kontroli, jak i wymiany.

szczotki węgloweKontrola i zakup

Szczotki znajdujące się w elektronarzędziach powinny być regularnie kontrolowane. Mają one bowiem bezpośrednie przełożenie na zakłócenia pracy silnika lub całkowite jego zatrzymanie. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zarówno zanieczyszczenia, które przedostają się do szczotek, np. podczas silnego pylenia, jak i ich zużycie. Szczotki należy więc skontrolować, wyczyścić lub w przypadku zużycia – wymienić. Kiedy konieczne jest zainstalowanie nowych elementów, należy użyć szczotek o tym samym numerze seryjnym.

Modele duże

Sposób, w jaki możemy dotrzeć do miejsca, w którym są umieszczone szczotki, zależy przede wszystkim od wielkości naszego elektronarzędzia. W większych modelach proces ten jest znacząco ułatwiony, ponieważ nie wiąże się z koniecznością ściągania obudowy. W tym celu należy jedynie wykręcić przy użyciu śrubokręta specjalny kołpaczek szczotki. Jeśli niezbędna jest wymiana – szczotkę wyjmujemy i wkładamy na jej miejsce nową, ponownie nakręcając kołpaczek.

Modele małe

W przypadku mniejszych elektronarzędzi, dostęp do szczotek jest możliwy dopiero po zdjęciu obudowy. W zależności od modelu naszego urządzenia, może się ona znajdować w różnych miejscach. Ważne, aby zlokalizować jej śruby mocujące, odkręcić je, a następnie zdjąć obudowę. Szczotki znajdują się po dwóch stronach komutatora i są dociskane za pomocą specjalnych sprężyn spiralnych. Sprężyny te należy podważyć śrubokrętem i lekko uderzając w urządzenie, wysunąć szczotki ze szczotkotrzymaczy. Potem pozostaje już tylko umieścić po obu stronach komutatora nowe elementy, docisnąć do nich blaszki doprowadzające prąd i ponownie nałożyć obudowę.

Profesjonalna wymiana szczotek szczotki MacAllister Castorama

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby dokonać samodzielnej wymiany szczotek, możemy zanieść nasze elektronarzędzie do specjalisty. Koszt profesjonalnej wymiany to około 50 złotych, nie wliczając w to kupna nowych elementów.

Ważne!

Wszystkie zabiegi związane z czyszczeniem szczotek oraz ich wymianą wykonujemy przy odłączonym urządzeniu od sieci elektrycznej.

Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem wymiany odłączyć urządzenie od sieci elektrycznej!

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wymienić szczotki w wiertarce

 Jak wymienić szczotki w wiertarce
Wiertarka to jedno z podstawowych urządzeń, które znajduje się nie tylko w warsztacie każdego profesjonalisty, ale także w niemal każdym gospodarstwie...
Czytaj więcej

Składowanie i utylizacja elektroodpadów

Składowanie i utylizacja elektroodpadów
Urządzenia korzystające z zasilania elektrycznego dość rzadko służą nam przez dziesiątki lat. Czy to za sprawą usterek i uszkodzeń, czy błyskawicznego...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wymienić szczotki w elektronarzędziach?