Jak samodzielnie zamontować głośniki w aucie?

Zepsuły się głośniki w samochodzie lub chcemy wymienić je na lepsze? Ich montaż jest naprawdę prosty. Zanim oddamy w tym celu samochód do specjalisty, rozważmy możliwość ich wymiany własnymi rękami.

głośniki samochodoweKażde, nawet najlepsze głośniki mają określoną żywotność. Jeśli cenimy wysoką jakość dźwięku w samochodzie, prędzej czy później będziemy zmuszeni do ich wymiany. Zaraz po zakupie nowego sprzętu stoimy z kolei przed wyborem – czy zamontować go samemu, czy oddać samochód w ręce specjalisty? Opcja numer jeden może okazać się dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli staramy się nie wydawać naszych pieniędzy bezsensownie. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać zadowalającą jakość dźwięku, głośniki powinny być zamontowane solidnie. Z poniższą instrukcją będzie to łatwiejsze.

Potrzebne narzędzia: zestaw wkrętaków, specjalny łom do podważania spinek w bocznym poszyciu drzwi, wiertarko-wkrętarka, nitownica.

1. Oględziny przed wizytą w sklepie

Jeszcze przed zakupem nowego sprzętu warto sprawdzić, czy będziemy mogli zainstalować go w oparciu o poprzednią instalację. Jeśli nie, powinniśmy wiedzieć, co musimy dokupić, by to zrobić – mogą być potrzebne nowe kostki, kable głośnikowe czy chociażby specjalne adaptery.
 
2. Zaplanujmy montaż

O zaplanowaniu rozmieszczenia nowych głośników warto pomyśleć jeszcze przed wizytą w sklepie. Ważne bowiem, aby sprzęt, który kupimy, zmieścił się w istniejących otworach. Jeśli nie ma takiej możliwości, upewnijmy się, czy otwory można przerobić bądź zamontować w nich specjalne nakładki.
 
3. Pamiętajmy o głębokości

Przy wyborze nowych głośników ważna jest także głębokość otworów, w których będziemy je montować. Nowy głośnik nie może być w nich ściśnięty, konieczny jest swobodny przepływ między przednią, a tylną częścią membrany.
 
4. Demontaż starych głośników

Po wyborze i zakupie nowego sprzętu połowę pracy mamy za sobą. Teraz wystarczy zdjąć boczne poszycie drzwi i zająć się demontażem tego, co służyło nam do tej pory. Rozłączamy zatem stare połączenia z fabrycznej instalacji i ostrożnie wyjmujemy głośniki. Najlepiej jest to robić w ciepłym garażu, tak aby głośniki – szczególnie te nowe – nie miały dostępu do kurzu czy wilgoci.
 
5. Usztywniamy stare otwory

Jeszcze przed włożeniem nowych głośników maksymalnie usztywniamy miejsce na nie. Głośniki nie powinny być narażone na żadne drgania. Jeśli to konieczne, użyjmy do nadania sztywności specjalnych pierścieni.
 
6. Maksymalnie wygłuszamy drzwi

Warto także maksymalnie wygłuszyć drzwi – możemy do tego wykorzystać na przykład masę bitumiczną. Całość obwodu, łącznie z głośnikami, powinna stanowić zamkniętą przestrzeń.
 
7. Montaż nowego sprzętu

Głośniki niskotonowe powinny znajdować się niżej, a wysokotonowe odpowiednio wyżej. Ważne też, by całość nie znajdowała się w bezpośredniej bliskości uszu kierowcy i pasażerów. Jeśli jest to możliwe, głośniki przytwierdzamy do drzwi za pomocą nitów. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, używamy do tego śrubek i śrubokrętu.
 
8. głośniki średniotonoweUpewniamy się czy głośnik jest uszczelniony

Aby dźwięk był zadowalającej jakości, tuż przed jego przytwierdzeniem maksymalnie uszczelniamy szpary pomiędzy drzwiami a głośnikami. Możemy do tego użyć na przykład gąbki.
 
9. Praca skończona

Po zamontowaniu poszycia drzwi praca jest skończona. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, a dźwięk nadal nie jest zadowalający, sprawdźmy czy moc wzmacniacza w radiu nie jest zbyt niska. Jeśli tak, być może niezbędny będzie zakup dodatkowego wzmacniacza zewnętrznego.

Data publikacji: 19.05.2015