Jak silikonować płytki?

Silikonowanie jest jedną z czynności, które zabezpieczają łazienkę i zgromadzone w niej sprzęty przed zamoczeniem i pojawieniem się grzybów oraz pleśni. Możesz wykonać je samodzielnie – sprawdź, w jaki sposób.

Silikonowanie płytek – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Wiele osób nie wie, jak silikonować kabinę prysznicową i do tego zadania wzywa specjalistę. Tymczasem proces ten jest prosty, jeśli zostanie wykonany poprawnie. Użycie właściwego silikonu zapobiega przeciekaniu wody przez łączenie między ścianą i kabiną albo brodzikiem.

Dodatkowo silikonowanie płytek zabezpiecza fugi, chroniąc je przed powstawaniem pleśni i grzybów, często obecnych w pomieszczeniach o wysokiej, stałej wilgotności powietrza.

silikowanie płyteksilikowanie płyteksilikowanie płyteksilikowanie płytek

Silikonowanie łazienki – materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne

Zanim przeczytasz, jak silikonować brodzik, przygotuj niezbędne akcesoria. Wśród nich znajdują się:

  • silikon sanitarny w kartuszu,
  • pistolet do nakładania preparatu,
  • profilowana szpachelka,
  • taśma malarska,
  • benzyna lakowa,
  • mydło lub płyn do naczyń,
  • ręcznik papierowy albo mała szmatka.
jak silikonować płytkijak silikonować płytkijak silikonować płytkijak silikonować płytki

Jeśli zastanawiasz się, jak silikonować kabinę prysznicową, która posiada już stare uszczelnienie, sprawa jest prosta: musisz je najpierw usunąć.

W tym przypadku zaopatrz się dodatkowo w:

  • nóż roboczy z łamanym ostrzem;
  • preparat do usuwania silikonu.

Niezależnie od tego, czy planujesz silikonowanie płytek, czy też innego wyposażenia łazienki, silikon sanitarny jest najlepszym rozwiązaniem. Kontakt z wilgocią sprawia, że materiał ten staje się elastyczny, trwały, a przy tym wodoodporny.

Właściwie nałożony, zabezpieczy powierzchnią przed pojawianiem się pleśni i grzybów. Wynika to z faktu, że zawiera substancje, które przeciwdziałają ich rozwojowi.

Jak silikonować płytki i kabinę prysznicową? Instruktaż krok po kroku

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz pod ręką wszystkie produkty wymienione w punkcie wyżej. Silikon szybko zasycha, przez co korekta nałożonego uszczelniacza jest możliwa tylko przez krótki czas.

Przygotowanie powierzchni

Silikonowanie łazienki zawsze należy wykonywać na suchej, czystej, odtłuszczonej powierzchni bez żadnych pyłów i innych zabrudzeń. Jeśli stosujesz silikon w miejscach, w których może on spłynąć podczas nakładania, wyznacz obszar uszczelniania z pomocą taśmy malarskiej. Jeśli w tym samym miejscu znajduje się stary uszczelniacz, usuń go za pomocą noża i środków chemicznych.

Dopasowanie dyszy

Silikonowanie płytek warto wykonywać za pośrednictwem dyszy, która jest docięta pod kątem i dopasowana do szerokości samej fugi. Tak dopasowany kartusz włóż do pistoletu.

Silikonowanie przestrzeni

Pierwsze kilka centymetrów silikonu wyciśnij na papier. Zastanów się, jak silikonować, aby móc wykonać jeden płynny ruch od początku do końca danego odcinka. Pamiętaj o tym, aby wyciskać zawsze stałą porcję preparatu.

jak silikonowaćjak silikonowaćjak silikonowaćjak silikonować

Wygładzanie silikonu

Gdy zakończysz silikonowanie jednego odcinka, wygładź i lekko ukształtuj preparat za pomocą profilowanej, wypukłej szpachelki lub palca.

Pamiętaj, aby zwilżyć narzędzie roztworem wody i mydła lub płynu do naczyń. Powierzchnia uszczelniacza powinno być gładka i ułatwiać spływanie wody.

Prace wykończeniowe

Zakończ silikonowanie łazienki usuwaniem zabrudzeń z uszczelniacza za pomocą benzyny lakowej. Oderwij taśmy malarskie.

Przez dwadzieścia cztery godziny chroń powierzchnię przed zamoczeniem.

Silikonowanie – podsumowanie efektów pracy

Zazwyczaj najczęstszym problemem, który wpływa bezpośrednio na efekt pracy, jest silikon ułożony w nierówny sposób, z dodatkowymi przerwami. Bardzo istotnym aspektem jest profilowanie uszczelniacza, jako że zbyt wypukły będzie utrudniał spływanie wody, a w efekcie – może się rozszczelnić.

Należy to wykonywać bezpośrednio po jego nałożeniu, zanim jeszcze stwardnieje. Z kolei przerwy pomiędzy warstwami uszczelniacza czy nierówno położona warstwa sprawią, że silikonowanie będzie nieskuteczne, a pleśń i grzyby szybko zaatakują wilgotne miejsca.

Niemniej istotne jak to, jak silikonować płytki, jest kwestia szybkiego czyszczenia zbyt dużej warstwy preparatu. Silikon, który nawet wstępnie stwardnieje, jest trudny do usunięcia z płytek – trzeba to robić mechanicznie.

Z tego powodu każda niepotrzebna warstwa uszczelniacza powinna być na bieżąco usuwana. Podobnie sprawa ma się w przypadku miejsc, które obklejasz taśmą malarską dla zapobiegania rozpływaniu się warstw silikonu.

Dotyczy to zwłaszcza uszczelniania okolic kabiny prysznicowej. Pamiętaj, aby jak najszybciej odkleić taśmę, zanim jeszcze warstwa silikonu będzie wstępnie utrwalona.

Silikonowanie płytek, brodzika i kabiny prysznicowej możesz wykonać sam. Sprawdź, jakie narzędzia będą Ci potrzebne i jak przeprowadzić prace.

Data publikacji: 28.06.2019