Jak skręcać meble?

Coraz częściej kupując meble otrzymujemy je w postaci wielu elementów, które musimy złożyć i skręcić samodzielnie. O czym powinniśmy pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby praca przebiegała sprawnie?

skręcanie krzesłaJak zacząć?

Montowanie i skręcanie mebli polega na złożeniu ich z części i odpowiednim zamocowaniu, tak by mogły stanowić użyteczną całość. Zaczynamy od otworzenia kartonów i odszukania łączników, mocowań oraz instrukcji. Najczęściej w zestawie zawarte są także odpowiednie klucze imbusowe, śrubokręty czy kleje. Ale o młotek, wiertarkę czy wkrętarkę zwykle musimy zadbać sami. Zwykle każdy typ niezbędnych śrubek, nakrętek czy kołków jest osobno pakowany, opisany, a czasem i rozrysowany. Powinniśmy działać zgodnie z kolejnością oraz opisem zawartym w instrukcji montażu, specjalnie opracowanej przez konkretnego producenta.

Sposoby skręcania mebli

Połączenia mebli mogą być:

- nierozbieralne, a więc połączone na stałe, jak np. poprzez sklejenie, mocowane na kołki,

- rozbieralne, dające się odwrócić, np. łączenia śrubami.

W zależności od ich umiejscowienia skręcenia mogą być:

- widoczne, dostrzegalne z zewnątrz,

- niewidoczne, ukryte wewnątrz materiału lub w środku mebla.

Wszystkie połączenia powinniśmy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta mebli.

Przytwierdzanie mebli do ścian

O ile skręcenia mebli z poszczególnych elementów dokonamy kierując się instrukcjami producenta, to już ich przymocowanie np. do ściany pozostaje najczęściej naszym problemem. Przy meblach stojących wystarczy jedynie wypoziomować ich ustawienie. Będzie jednak sporo trudniej, kiedy zechcemy, szczególnie w kuchni czy łazience, zawiesić na ścianach całe ciągi lub zestawy szafek.

Sposób przytwierdzania mebli do ściany zależeć będzie od wielkości, ciężaru mebla i rodzaju podłoża ściany. Możemy zastosować dodatkowe stałe elementy czy wzmocnienia ułatwiające zawieszanie. Nieodzowne będą nam też kołki rozporowe, różne w zależności od rodzaju ściany:

- Przy ścianach z płyt G-K warto wybrać zestaw złożony z kołka o metalowych skrzydełkach i śruby do metalu. Kołki metalowe są trwalsze i lepiej wczepiają się w ścianę,

- Do ściany betonowej lub z cegieł możemy zastosować kołki plastikowe lub metalowe.

Przy montażu z użyciem kotwy wewnętrznej i zewnętrznej warto użyć profili w kształcie litery Z. Kotwy wewnętrzne przykręcamy śrubami (4 lub 5 mm) do górnej części każdego z wieszanych mebli. Powinniśmy odpowiednio określić wysokość i zaznaczyć miejsce montażu. Pamiętajmy, że należy zachować odpowiednie odległości między kotwami wewnętrznymi a wspornikami zewnętrznymi.

Kiedy użyjemy kotwy kątowej i haka w ścianie, powinniśmy zastosować uchwyty narożnikowe. Wówczas do górnych narożników mebli mocujemy uchwyty i wyznaczamy wysokość wieszania. Mocujemy w ścianie haki, dopasowując ich odległości do rozstawu uchwytów narożnikowych na meblach.

Montaż z tzw. dopasowaniem bocznym umożliwia po zawieszeniu mebli jeszcze pewne poprawki. Zastosujemy tu regulowane zawieszki meblowe i szyny montażowe. Powinniśmy wyciąć w tylnych narożnikach mebli otwory (ok 22-33 mm) i przez nie przełożyć zaczepy zawieszek. Zawieszki mocujemy wewnątrz mebla. W ścianie umieszczamy zaczepy w odległości dopasowanej do rozstawu zawieszek. Na koniec dopasowujemy umocowanie mebla za pomocą śruby regulującej.montowanie szafy

Montaż zawiasów

Istotnym elementem skręcania mebli jest mocowanie ich elementów otwieranych za pomocą zawiasów. Odpowiedniego ich doboru powinien dokonać sam producent, który kompiluje zestaw do montażu. Warto jednak wiedzieć, szczególnie przy wymianie lub naprawie, że przy meblach spotykamy kilka typów zawiasów:

- zawiasy do frontów wpuszczanych, gdzie drzwiczki wchodzą w obudowę szafki.

- zawiasy do frontów nakładanych na korpus mebla, gdzie drzwi spoczywają na krawędziach szafki,

- zawiasy do frontów częściowo nakładanych, gdy fronty nie zakrywają całkowicie krawędzi bocznych szafki – te stosowane są przy montażu wielu frontów obok siebie w jednym ciągu,

- zawiasy do drzwiczek specjalnych np. ze szkła czy ozdobnego tworzywa, o grubości do 5 mm.

Data publikacji: 18.11.2014