Produkty

Jak stworzyć stroik bożonarodzeniowy?

Jak stworzyć stroik bożonarodzeniowy?

Boże Narodzenie to czas rodzinny i szczególny. Wtedy sprzątamy i przystrajamy nasz dom, ubieramy choinkę. Jednym z mebli, który zwykle chcemy także udekorować świątecznymi ozdobami, jest nasz stół lub blat komody. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego, czyli własnoręcznie przygotowany stroik bożonarodzeniowy.

stroik bożonarodzeniowy na tle choinkiCzego potrzebujemy?

Aby stworzyć kompozycję świąteczną, potrzebujemy kilku podstawowych elementów oraz dodatkowych dekoracji. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na naczynie. Ważne, jakie duże będzie, w jakich barwach oraz czy będzie spójne z założeniem kompozycji. Możemy wykorzystać różne pojemniki, kosze, szklane naczynia, donice, plastikowe osłonki i wiele innych. Wbrew pozorom pojemnikiem może być nawet zakrętka od słoika, oczywiście odpowiednio przygotowana, gdzie całość będzie przymocowana pinholderem (plastikowym elementem z 4 ząbkami), a gałęzie i ozdoby będą tak ułożone, że zasłonią jej boki – wtedy nakrętka spełni swoją rolę.

Potrzebować też będziemy gąbki florystycznej do kwiatów żywych i zieleni ciętej, którą potem będziemy moczyć w wodzie, aby dostarczała gałęziom wodę i utrzymywała całość kompozycji. Przed położeniem gąbki warto pojemnik wyłożyć folią, aby go zabezpieczyć przed przeciekaniem. 

Do stworzenia wymarzonego stroika będzie niezbędny materiał zielony, który stanie się podstawą dla całej kompozycji. W przypadku stroika bożonarodzeniowego będą to oczywiście
gałęzie drzew iglastych. Najpiękniejsze, lecz najdroższe są gałęzie jodły szlachetnej, ale możemy także wykorzystać świerk czy sosnę lub nawet krzewy iglaste, takie jak tuje. Elementem uzupełniającym może być np. ostrokrzew z czerwonymi owocami na pędach lub inne dekoracyjne części roślin zimozielonych. Pamiętajmy jednak, że wycieczki do lasu po gałęzie z drzew to zły pomysł i lepiej zaopatrywać się w nie w sklepach, kwiaciarniach czy przy szkółkach drzew.

Do dopełnienia kompozycji będziemy potrzebowali także świec, wstążek, tasiemek, bombek i innych dekoracji, które są niezbędne do stworzenia bożonarodzeniowego nastroju. Wykorzystać możemy praktycznie wszystko, co kojarzy nam się ze świętami. Przydadzą się również piórka, łańcuchy czy naturalne ozdoby, takie jak zasuszone plasterki pomarańczy lub laski cynamonu.

Do złożenia całej kompozycji użyjemy rękawic ogrodniczych z dłuższym mankietem, aby unikać pokłucia przez igły, wykorzystać też możemy sekator, nożyczki czy pistolet do kleju z wkładami, którym przymocujemy dekoracje. Potrzebować możemy również narzędzia do usuwania igieł, ale możemy pozbyć się ich także ręcznie. Do usztywnienia i przymocowania ozdob, np. wstążki czy świec przydatny okaże się również drut florystyczny.

Tworzymy kompozycję świąteczną
 

Po przygotowaniu i zgromadzeniu wszystkich potrzebnych nam elementów kompozycji, zaczynamy jej tworzenie. Na początek nawet na 2-3 godziny zanurzamy w misce z wodą gąbkę, aby zdążyła dobrze naciągnąć. Następnie wybieramy pojemnik, a gdy tego wymaga, wykładamy do niego folię. Gdy gąbka jest wystarczająco mokra, formujemy ją do odpowiedniego kształtu pojemnika i ścinamy krawędzie zewnętrzne, aby łatwiej nam było wkładać gałęzie. Następnie przygotowujemy gałązki poprzez usunięcie igieł z miejsc, gdzie pęd wchodzi do gąbki, a końce ścinamy na ukos, dzięki czemu będą trwalsze.świecznik dekorowany okrągły

Zaczynamy od tworzenia stelaża kompozycji, czyli układania największych gałęzi tworzących szkielet, a następnie dokładamy mniejsze i krótsze. Ustawiamy też świecę lub świeczki, jeżeli tak zakłada nasza koncepcja – warto to zrobić zaraz po ustaleniu ram i kształtu stroika. Pamiętajmy, aby kompozycja miała określoną formę. Nierówno i dowolnie ułożone gałęzie będą tworzyły wrażenie chaosu. Dobrze też, gdy postawimy na konkretny styl, np. nowoczesny lub tradycyjny. Zwykle na stoły tworzy się stroiki podłużne lub okrągłe, w zależności od kształtu blatu.

Po ustawieniu gąbki i sprawdzeniu czy stabilnie stoi oraz po ułożeniu gałęzi i świeczki czeka nas najciekawsza czynność, czyli 
dodawanie ozdób. Warto użyć wstążki z przodu kompozycji, dobrze też, by pasowała kolorystycznie do świecy. Oczywiście nie ograniczamy się tylko do tego dodatku, możemy przyczepić orzechy, plastry pomarańczy, bombki i wszystko to, co uważamy, że będzie tworzyć idealną, naszą własną kompozycję.

By zwieńczyć dzieło, warto spryskać całość delikatnym brokatem z nabłyszczaczem lub sprószyć gałęzie sztucznym
śniegiem w aerozolu, łatwym do kupienia w sezonie świątecznym.

Pamiętajmy, że cała kompozycja to przede wszystkim obraz tego, co kojarzy nam się ze świętami, warto nawiązać do rodzinnych tradycji czy ozdobić stroik podobnie jak stojącą niedaleko choinkę. Całość będzie dziełem, które umili nam zimowe, świąteczne wieczory i udekoruje nasz dom.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd
Jeśli nie chcemy wzywać fachowca do każdej drobnej usterki w domu, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowy komplet narzędzi ręcznych. Stosując je, z ła...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak zrobic choinkę z makaronu

Instrukcja wideo - jak zrobic choinkę z makaronu
Święta Bożego Narodzenia to czas, który nie tylko przeznaczamy na to, by spotkać się z rodziną i nieco odpocząć. W tym gorącym okresie szczególną uwag...
Czytaj więcej

Makaronowy obrazek 3D – inspiracje

Makaronowy obrazek 3D – inspiracje
Czasem dzieje się tak, że w poszukiwaniu pomysłów na oryginalne dekoracje udajemy się do specjalistycznych sklepów i wybieramy tam materiały do samodz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
22.12.2015
Pięknie!!! Tylko czy jeszcze zdążę? Mam galązki świerkowe i parę szyszek, czerwoną tasiemkę, lecę po ten śnieg i poszukam jakichś światełek bo świeczek się boję trochę..

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć stroik bożonarodzeniowy?