Jak szlifować wklęsłe łuki?

Powierzchnie wszelkiego rodzaju materiałów – od metalu aż po styropian – po wycięciu w nich łuku mogą potrzebować odpowiedniego szlifowania. Jeśli nie wystarczają do tego celu narzędzia ręczne, sięgnijmy po mechaniczne – co mamy do wyboru?

końcówka do szlifowania, rożekSamodzielne sporządzanie różnego rodzaju przedmiotów wymaga nieraz od majsterkowicza wycięcia i wykończenia krawędzi o kolistym, owalnym lub nieregularnym kształcie. W zależności od obrabianego materiału i rozmiarów łuku możemy zdać się na umiejętność cięcia ręcznego po wyznaczonej powierzchni lub powierzyć wykonanie tego zadania warsztatowi stolarskiemu, o ile pracujemy z drewnem. Tam, dzięki dostępnym urządzeniom, takim jak frezarki dolno- i górnowrzecionowe czy szlifierki taśmowe z regulowanym kątem nachylenia, można i wyciąć, i wyszlifować materiał w interesującym nas rozmiarze. Jeśli wykonany łuk jest mniejszy rozmiarowo, jego jakość możemy polepszyć we własnym zakresie.

Do pracy w drewnie niezbędny będzie tutaj papier ścierny o gramaturze, którą dobieramy w zależności od tego, jak gładka ma być powierzchnia po szlifowaniu. Przypomnijmy, że im większa wartość oznaczająca wielkość ziaren ściernych, tym bardziej gładka (czy nawet aksamitna) w dotyku będzie obrabiana powierzchnia. Tu przydadzą się gąbki ścierne i kostki szlifierskie, które odpowiednio dobrane pod kątem gramatury sprawią, że ręcznie wyszlifujemy krawędź łuku w zadowalającym nas stopniu. Jeśli potrzebujemy użyć do tego celu elektronarzędzia, z pomocą przyjdzie nam ręczna szlifierka taśmowa, w której pas taśmy jest rozpięty na dwu wałkach o szerokości wstęgi papieru ściernego. Posługując się powierzchnią jednego z pracujących wałków, będziemy mogli wyszlifować krawędź o nawet kilkucentymetrowej szerokości.

Do szlifowania wklęsłych krawędzi przyda nam się również wiertarka, do której zamocować możemy następujące narzędzia:

ściernica listkowa trzpieniowa – wybierając odpowiednią no naszego urządzenia, zwróćmy uwagę na właściwą dla naszych celów gramaturę listków papieru ściernego. Ułożone na sposób wachlarza drobne fragmenty papieru ściernego wpasowują się w obrabiany kształt,

ściernica trzpieniowa z włókniny szlifierskiej, gdzie grubość ziarna jest dostępna najczęściej w przedziale 80-320,

cylinder szlifierski do nakładania na wiertarkę.

Wszystkie powyższe akcesoria umożliwiają pracę z takimi materiałami, jak drewno, lakiery, tworzywo sztuczne i metal. Umożliwiają nie tylko szlifowanie wewnętrznej części łuku, ale służą też do obróbki elementów profilowanych i do pracy w miejscach wąskich oraz trudno dostępnych. Do specjalistycznych zastosowań przeznaczone są ponadto:

frezy zaokrąglająco-trymujące (esownice) do twardych materiałów,

segmentowa ściernica do szkła, której budowa umożliwia odprowadzanie usuniętego materiału,ściernica trzpieniowa

ściernice wachlarzowe walcowe przeznaczone do metalu,

- niewielkie ściernice stożkowe do pracy z elementami metalowymi; materiałem ściernym jest tlenek glinu – służy nie tylko do szlifowania, ale też usuwania zadziorów i ostrzenia.

Data publikacji: 09.07.2015