Jak szybko i skutecznie posprzątać po remoncie?

Ponieważ nawet niewielki zakres prac remontowych oznacza obecność kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, warto tak przygotować się do wszelkich czynności, aby maksymalnie ułatwić sobie przywracanie porządku po ich zakończeniu. Jakie narzędzia i akcesoria będą potrzebne do tego celu, a które ze specyfików okażą się przydatne w czasie sprzątania po remoncie?

Tektura budowlana Primacol 1 x 15 m
Tektura budowlana Primacol 1 x 15 m

Jak zaoszczędzić czas na sprzątaniu po remoncie?

Odpowiedź na tak sformułowane pytanie brzmi następująco: należy przed remontem odpowiednio przygotować całe mieszkanie na obecność pyłu, kurzu, odłamków tynku czy fragmentów drewna i innych materiałów użytych do modernizacji mieszkania. Nie unikniemy kontaktu z nimi, ale pamiętajmy, że im ich więcej znajdzie się na przygotowanych wcześniej materiałami ochronnymi posadzkach, o tyle mniej ich znajdzie się na podłogach, powodując rysy, zagniecenia i zmatowienie powierzchni. To ważne szczególnie wtedy, gdy posadzki są nowe, cieszą się wciąż dobrą jakością lub były niedawno poddawane renowacji. Na ich wygląd niekorzystnie wpłynie nie tylko obecność kurzu i pyłu, ale również ślady po przesuwanej drabinie lub minirusztowaniu, które pomaga nam doprowadzić do należytego stanu sufit. Oto, jakich materiałów możemy użyć do zabezpieczenia podłóg:

- folia malarska,
- tektura malarska,
- filc ochronny.

Pierwsza z wyżej wymienionych niestety nie jest trwała i często ulega rozdarciom, jednak jej niepodważalną zaletą jest odporność na kontakt z wodą. Taką cechą nie mogą poszczycić się rozwijane na podłogach zwoje tektury, które – zwłaszcza jeśli są dobrej jakości – są o wiele bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Najskuteczniejszy w funkcji ochronnej jest filc – jedna z jego powierzchni pokryta jest dodatkowo antypoślizgowo działającą folią. Chociaż jego użycie jest rozwiązaniem najdroższym, filc cechuje się zaletą, którą inne materiały nie mają – jest wielokrotnego użytku.

Czy wiesz, że...?

W czasie remontu warto wydzielić pomieszczenie, w którym nie będą prowadzone prace renowacyjne, a wejście do niego zasłonić podwójną warstwą folii malarskiej przyczepionej u sufitu i jednej ze ścian. Aby dodatkowo ochronić podłogę w nim, wykorzystajmy wilgotne szmaty, na powierzchni których zostawimy pył i kurz powstałe w pozostałych pomieszczeniach.

Worki na odpady Diall 70 l 5 szt.
Worki na odpady Diall 70 l 5 szt.

Wymienione powyżej materiały będą skuteczną zaporą przed niszczycielskim działaniem pyłu, kurzu czy gruzu, jeśli zostaną trwale przytwierdzone u dołu ścian. Przysłuży się temu wyniesienie z remontowanych pomieszczeń takiej ilości mebli i sprzętów, jaka tylko jest możliwa do zdemontowania i przemieszczenia. Warto je czasowo przenieść do sąsiadujących pomieszczeń, a także do piwnicy, na strych, do garażu – o ile nie wykonujemy w nim części prac, na przykład nie przecinamy płytek – a nawet na wspólnie użytkowany korytarz, o ile nie będą blokować kanału komunikacyjnego ani nie będą stanowić zagrożenia pożarowego.

Uwaga!

Przed zastosowaniem ostatniego sposobu trzeba zapoznać się z regulaminem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, czy któryś z jego punktów nie zabrania wykorzystywania do tego celu części budynku użytkowanej wspólnie.

W czasie remontu pamiętaj, aby:

- w miarę możliwości usuwać zanieczyszczenia każdego dnia po zakończeniu prac,

- kończyć czynności remontowe myjąc używane narzędzia, na przykład pędzle czy wałki malarskie,

- nie używać mokrych ścierek lub mopa przed dokładnym poodkurzaniem powierzchni,

Zmywacz zaprawy cementowej Starwax 1 l
Zmywacz zaprawy cementowej Starwax 1 l

- nadmiar silikonu najlepiej jest usuwać tuż po aplikacji, w przeciwnym razie, po jego wyschnięciu należy użyć specjalistycznych specyfików polecanych przez producentów każdego z preparatów,

- pozostałości lakierów, farb, klejów, olejów, gruzu i opakowań szklanych należy przetransportować do miejscowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – składowanie jest usługą płatną jedynie w przypadku przedsiębiorców.

W jakiej kolejności sprzątać części pomieszczeń po remoncie?

Naturalnym odruchem jest doprowadzanie do porządku tych rejonów, które napotykają w pierwszej kolejności nasze oczy – nie jest to jednak taktyka efektywna. Dlaczego? W pierwszej kolejności czyścimy najwyżej umiejscowione części pomieszczeń, a więc sufit i oprawy świetlne do niego przytwierdzone, a także ściany. Dopiero później zajmujemy się sprzętami i powierzchniami na wysokości naszego wzroku, a następnie zajmujemy się podłogą.

Porada eksperta:

Stosunkowo najwięcej pyłu generowanego jest w czasie cyklinowania drewnianych podłóg. Ten, osiada nie tylko na powierzchniach poziomych, ale również na powierzchni ścian, choć z racji swojego jasnego koloru widoczny jest jedynie pod kątem w niedużej odległości od patrzącego. Dlatego warto po cyklinowaniu odkurzyć nie tylko posadzki, ale również ściany, przesuwając szczotkę zbierającą kurz i drobiny osiadłe w porach ścian od góry do dołu. Zasada ta – od góry do dołu – jest generalnym drogowskazem wytyczającym kolejność prac porządkowych prowadzonych po zakończonym remoncie.

Rękawice gumowe Paclan rozmiar S żółte 1 para
Rękawice gumowe Paclan rozmiar S żółte

Wraz z dbałością o czystość powierzchni ścian na tym etapie sprzątania zadbajmy o czystość obrzeży okien i szyb. Do tego celu przydatne będą domowe detergenty przeznaczone do powierzchni szklanych, a także specjalny, pokryty warstwą gumy ściągacz do szyb – nieskomplikowane operowanie nim pozostawia przezroczyste powierzchnie pozbawione widocznych w wyraźnym świetle smug.

W dalszej kolejności czyścimy framugi, stolarkę drzwiową i same skrzydła drzwiowe. O ile w przypadku szyb zmycie pozostałości farb z malowania ścian wymaga użycia zwykłego rozpuszczalnika, na drzwiach możemy do tego celu użyć tylko takiego specyfiku, który nie uszkodzi powierzchni – w zależności od materiałów jej wykonania należy zastosować preparat wskazany przez producentów poszczególnych wyrobów.

Oczyszczenie ścian, okien i drzwi z brudu poremontowego oznacza, że możemy zająć się podłogami, na których zebrało się najwięcej zanieczyszczeń. Przywołując zapisaną wyżej zasadę, w pierwszej kolejności usuwamy to, co może zebrać odkurzacz, pamiętając, aby wcześniej usunąć największe fragmenty gruzu, które mogłyby uszkodzić jego mechanizm. Warto zebrać je uprzednio na przykład szczotką i zmiotką, ponieważ jedynie odkurzacze przemysłowe mogą bez szkody dla swojego prawidłowego działania wciągać do swoich zbiorników zarówno gruz, jak i zanieczyszczenia wilgotne i wodę. Odkurzacz domowy do takich zadań nie jest przygotowany.

Worki zamienne do odkurzacza Pansam A140202 5 szt.
Worki zamienne do odkurzacza Pansam A140202 5 szt.

Dopiero po dokładnym odkurzeniu podłogi wraz z miejscami jej łączeń ze ścianami, do akcji mogą wkroczyć wilgotne materiały, które całkowicie usuną kurz i pył. Do tego zadania przyda się mop, zwłaszcza taki jego model, którego zbiornik na wodę z detergentem wyposażony jest w wyciskarkę, znacznie ułatwiającą prowadzenie prac porządkowych na większej powierzchni.

Pianka Starwax Wielkie porządki 500 ml
Pianka Starwax Wielkie porządki 500 ml

Szczególnych starań wymaga uporządkowanie i wyczyszczenie świeżo wyremontowanej łazienki – tutaj przyjdzie nam się zmagać z pozostałościami fug i silikonu sanitarnego. O ile w pierwszym przypadku usunięcie śladów fugi z ceramicznych powierzchni będzie stosunkowo proste, inaczej może być z resztkami lub nadmiarem silikonu. Ten popularny uszczelniacz wymaga korygowania nałożonej warstwy tuż po jej naniesieniu za pomocą specjalnej szpatułki lub osłoniętego gumową rękawicą palca, ponieważ po wyschnięciu stanowi trudną do ściągnięcia mechanicznego, elastyczną strukturę. Jeśli jednak mamy z nią do czynienia, z pomocą przyjdą nam środki do usuwania silikonów polecane przez poszczególnych producentów uszczelniaczy sanitarnych.

Wybierając specyfik, warto zwrócić uwagę na jego konsystencję. Aby wszedł on w reakcję z zaschniętym silikonem potrzeba czasu, więc szczególnie na pionowych powierzchniach ważne jest, by nie ściekał, a nałożony pędzelkiem lub innym aplikatorem trwale przylegał do pozostałości przez wskazany przez producenta czas. Potem za pomocą plastikowej szpatułki lub papierowego ręcznika silikon usuwamy z ceramicznej powierzchni.

Porada eksperta:

Ponieważ specyfiki do usuwania silikonu na bazie terpenu lub rozcieńczalników naturalnych mogą powodować zmiany na powierzchniach z tworzywa sztucznego, należy te ostatnie uprzednio zabezpieczyć za pomocą na przykład taśmy malarskiej. Dotyczy to również całkowitej wymiany silikonowego uszczelnienia, które wykazuje ślady zużycia. Pamiętajmy, by przed nałożeniem nowej warstwy silikonu dokładnie wyczyścić powierzchnię, na której wyciśniemy z tuby przezroczystą lub zabarwioną substancję.

Data publikacji: 11.08.2016