Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak układać płyty chodnikowe? Montaż płyt na betonie lub wspornikach

Układanie płyt chodnikowych – jaki sposób montażu wybrać?

Płyty chodnikowe zazwyczaj wykonane są z betonu. Materiałem tym możesz wyłożyć taras, podjazd na swojej posesji, podłogę w garażu i wiele innych miejsc na zewnątrz domu. Płyty chodnikowe mają wiele zalet, a jedną z nich jest wyjątkowa odporność na trudne warunki atmosferyczne – bez przeszkód wytrzymają mróz, upał i deszcz. 

Obecnie na ryku dostępnych jest wiele modeli płyt chodnikowych. Różnią się nie tylko kolorem, ale także wzorem, kształtem i fakturą. Na taras możesz wybrać także gotowe zestawy płyt, które układają się np. w koło. Liczne rodzaje płyt chodnikowych pozwolą Ci na łatwe dopasowanie ich do kształtu i rozmiaru powierzchni, którą chcesz nimi wyłożyć.

Jedną z najważniejszych zalet płyt chodnikowych jest ich antypoślizgowość. Dzięki temu będą doskonałym wyborem na taras czy podjazd. Beton jest materiałem twardym, co powoduje, że płyty są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymają także bardzo duże obciążenie, jeśli zastosuje się odpowiednie podłoże. Ponadto płyty chodnikowe cechują się niską ścieralnością, sprawdzą się zatem w miejscach o dużym natężeniu ruchu. 

Płyta chodnikowa Polbruk 35 x 35 x 5 cm szara;Płyta chodnikowa Polbruk 35 x 35 x 5 cm płukana

Warto także wspomnieć o wadach płyt chodnikowych wykonanych z betonu. Do najważniejszych zadań osoby decydującej się na tego typu wykończenie jest konserwacja płytek. Niestety płyty chodnikowe dość łatwo chłoną brud. Aby dobrze spełniały swoją funkcję np. na tarasie, należy je odpowiednio zaimpregnować. Regularne czyszczenie pozwoli także zachować płytki w doskonałej kondycji na długie lata. 

Przed wyborem płyt chodnikowych z pewnością każdy zastanawia się, jak ułożyć płyty chodnikowe. Jedną z ich najważniejszych zalet, jest łatwość układania. W zależności od miejsca, na którym chcesz je ułożyć, a także osobistych możliwości i preferencji, możesz wybrać układanie na „mokro”, czyli na betonie, na „sucho”, czyli na uprzednio przygotowanej podsypce, a także układanie na specjalnych wspornikach. Ostatnia metoda jest dobrym wyborem w przypadku tarasów. Stosując ją, zbudujesz tzw. taras wentylowany. 

W artykule skupimy się głównie na tym, jak układać płyty chodnikowe na betonie, czyli metodą na „mokro” oraz jak układać płyty chodnikowe na wspornikach. Obie metody mają swoje zalety i wady. Ich zastosowanie zależy również od miejsca, w którym chcesz położyć płyty chodnikowe. 

Jeśli płyty chodnikowe chcesz położyć w garażu, gdzie będą narażone na duży ciężar, lepiej ułożyć je na betonie. Jest to metoda o wiele bardziej pracochłonna i zajmująca o wiele więcej czasu niż układanie płyt na wspornikach. Jednak ułożenie płyt na betonie zwiększa ich wytrzymałość na duży nacisk. W przypadku ułożenia ich na wspornikach maksymalny ciężar na jedną płytę nie powinien przekraczać 500 kg. 

Układanie płyt chodnikowych na betonie zajmuje od 21 do 30 dni. Metoda ta wymaga na początku położenia odpowiedniej wylewki, którą następnie należy zabezpieczyć przed wilgocią. Jeśli płyty mają wytrzymać duże obciążenie, wylewkę należy wcześniej uzbroić. Płyty do wylewki klei się specjalnymi klejami przeznaczonymi do betonu. Wymagane jest także zastosowanie odpowiedniej fugi. W tym wypadku zazwyczaj jest to fuga z dodatkiem żywicy. 

Układanie płyt na betonie wymaga odpowiednich umiejętności i zastosowania prawidłowych materiałów. Metoda ta obarczona jest dużym ryzykiem błędu. Wystarczy źle dobrany klej czy nieprawidłowo ułożony jastrych, aby płytki były podatne na działanie wilgoci i mrozu. Czynniki te szybko spowodują ich zniszczenia. Do kolejnych minusów tej metody należą także koszty materiałów i długi czas wykonania. 

Dla osób zabieganych i mniej doświadczonych w klejeniu płytek lepszym rozwiązaniem będzie układanie płyt na wspornikach. Wsporniki pod płyty chodnikowe to niewielkich rozmiarów elementy wykonane z tworzywa sztucznego bądź gumy o regulowanej lub nieregulowanej wysokości. Każdy z tych elementów wyposażony jest także w pióra rozdzielające, znajdujące się na górze, dzięki którym zachowasz jednakową odległość pomiędzy płytkami. Metoda ta nie wymaga fugowania ani stosowania specjalistycznych klejów do płytek. 

Układanie płyt na wspornikach doskonale sprawdzi się w przypadku tarasów, gdzie nie ma tak dużego obciążenia. Tą metodą jesteś w stanie ułożyć płytki na tarasie w jeden dzień. Jest to szybki sposób, ale także ekonomiczny i ekologiczny. Zbudowany w ten sposób taras ułatwia założenie odpowiedniej hydroizolacji na wylewkę. Woda będzie ściekała pod płytkami, ponieważ pod nimi uzyskasz dość dużą przestrzeń. Możesz wykorzystać ją także na ukrycie kabli elektrycznych czy rur od wody zasilającej ogród. 

Do kolejnych zalet tej metody należy łatwość, z jaką można rozmontować taras. Podkładki pod płyty chodnikowe pozwalają na zbudowanie tymczasowego tarasu bądź chodnika np. nad morzem. Po sezonie można z łatwością rozmontować konstrukcję i przechować ją na przyszły rok. 

Użycie wsporników pozwala także ułożyć płyty na nierównym gruncie. Z tego powodu możesz wykorzystać np. starą wylewkę betonową czy powierzchnię pokrytą płytkami ceramicznymi bez ich wcześniejszego skuwania. Na wspornikach można zastosować także korektor spadu, który pozwala na zgubienie ewentualnych nierówności i zachowanie odpowiedniego spadu, przeznaczonego do odprowadzania nadmiaru wody. 

Płyty na wspornikach można układać w dowolnych warunkach. Na efekt nie mają wpływu deszcze i wysokie temperatury, które uniemożliwiają położenie płyt na betonie. W metodzie na mokro dodatkowa chemia budowlana wymaga odpowiednich warunków, aby np. klej zbyt szybko nie wysychał. 

Do głównych zalet układania płyt na wspornikach jest jej łatwość i szybkość. Dzięki temu bez problemu możesz ułożyć płyty samodzielnie bez pomocy specjalistów i dodatkowej chemii budowlanej. Wsporniki można układać nie tylko na betonowej wylewce, ale także na odpowiednio utwardzanej podsypce. Jaka podsypka pod płyty chodnikowe powinna zostać wykonana, dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Jak układać płyty chodnikowe na betonie?

Jeśli masz już zrobioną wylewkę betonową na podłodze swojego garażu lub w miejscu przeznaczonym na taras, możesz rozważyć metodę kładzenia płyt na „mokro”. Jeśli jednak nie dysponujesz taką wylewkę, pamiętaj, że przed rozpoczęciem układania płyt tą metodą musisz ją wykonać. Zatem jak układać płyty chodnikowe na betonie?

Wykonanie wylewki betonowej od podstaw nie jest prostym zadaniem. Lepiej w tym wypadku rozważyć pomoc specjalistów. Aby ją wykonać, należy przeprowadzić najpierw tzw. korytowanie, czyli zebranie wierzchniej warstwy humusu i roślin. Głębokość korytowania wynosi zazwyczaj ok. 60 cm i zależy od grubości płyt chodnikowych. Na gruncie wykonuje się podbudowę z około 30-centymetrowej warstwy żwiru.

Następnie na przygotowaną podbudowę nakłada się podsypkę z piachu i cementu o grubości ok. 5-10 centymetrów. Wszystko należy wymieszać i zagrabić. Całość polewa się wodą, wyrównuje i ubija. Należy pamiętać o odpowiednim spadku ok 2%, który pomoże odprowadzać wodę z powierzchni wylewki. Na tak przygotowaną powierzchnię należy następnie nałożyć warstwę hydroizolacyjną. Dzięki niej wilgoć z gruntu nie będzie zagrażać wylewce betonowej. Na folię dopiero wylewa się beton, najlepiej zbrojony. Należy wyrównać go i ubić. 

Jeśli chcesz samodzielnie ułożyć płyty na betonie, lepiej, abyś miał już wykonaną wylewkę lub zwrócił się po pomoc specjalistów. Samo układanie płyt chodnikowych na betonie nie jest już sprawą skomplikowaną i z pewnością będziesz mógł wykonać je samodzielnie. 

Młotek gumowy Magnusson 453 g biały

Przed rozpoczęciem prac zaopatrz się w płyty chodnikowe. Jeśli chcesz uniknąć ich cięcia, wybierz taki rozmiar, aby na powierzchni zmieściły się całe płytki. Będziesz potrzebował także kleju budowlanego lub zaprawy złożonej z piasku, cementu i wody. Na końcu będziesz potrzebował także fugi żywicznej. Przyda Ci się też poziomica i gumowy młotek, którym będziesz mógł dociskać płyty chodnikowe, tak aby otrzymać odpowiedni poziom i spad. Po skończonej pracy rozglądnij się również za folią, na tyle dużą, aby pokryła całą powierzchnię płytek. Dzięki niej ochronisz fugę przed dostępem kurzu i piasku, aż do jej wyschnięcia. 

Możesz rozważyć także użycie krawężników, które estetycznie zakończyłyby taras lub chodnik. Ponadto byłyby wtedy dodatkowym zabezpieczeniem płyt chodnikowych.

Układanie płyt chodnikowych krok po kroku na betonie

Jak układać płyty chodnikowe na betonie? Poniżej przedstawimy Ci kolejne kroki, o których musisz pamiętać, aby długo cieszyć się trwałym i estetycznym chodnikiem, tarasem czy podłogą w garażu. 

Jeśli masz już przygotowaną betonową wylewkę, zacznij od rozrobienia kleju budowlanego lub przygotowania odpowiedniej zaprawy cementowej. Zdecyduj, który rodzaj spoiwa będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni. 

Następnie przejdź do układania płyt. Nie nakładaj kleju od razu na całą powierzchnię, aby nie wysechł zbyt szybko. Możesz nakładać go fragmentami lub w pięciu miejscach – na rogach płyty i na środku, bezpośrednio pod kolejną układaną płytą. 

Każdą płytę wypoziomuj, a do korygowania poziomu użyj gumowego młotka, który nie uszkodzi płyt. Jeśli wybrałeś jasne płyty, możesz użyć młotka z białej gumy, która na pewno nie pozostawi na nich śladu. 

Pomiędzy płytami zachowaj odstęp ok. 4–10 mm. Do tego możesz użyć krzyżaków, takich jak do układania płyt ceramicznych. 

Poziomica magnetyczna Magnusson 600 mm

Po ułożeniu wszystkich płyt odczekaj ok. 2 dni, aby klej dobrze związał. 

Po tym czasie przejdź do fugowania. Najlepiej sprawdzi się do tego fuga żywiczna, której kolor możesz dopasować do wybranych płyt. Równie dobrze możesz zrobić fugowanie za pomocą piasku. Efekt jednak nie będzie tak estetyczny, jak po użyciu fug żywicznych. 

Po zakończeniu fugowania nakryj płyty folią, aby ochronić je przed wilgocią, kurzem i piaskiem. Umieść ją nad płytami, tak aby zapewnić im przepływ powietrza. 

Po dwóch dniach możesz zdjąć folią i cieszyć się równą i estetyczną powierzchnią pokrytą płytkami chodnikowymi. 

Teraz już wiesz, jak ułożyć płyty chodnikowe na betonie. Nie czekaj i wypróbuj tę metodę w swoim ogrodzie. Zobacz również film, na którym przedstawiamy jak krok po korku ułożyć płyty chodnikowe na betonie. 

Jak układać płyty chodnikowe na wspornikach? 

O zaletach tej metody wspominaliśmy już wcześniej. Jest ona nie tylko o wiele łatwiejsza, ale także szybsza i tańsza. Nie musisz wydawać pieniędzy na liczną chemię budowlaną potrzebną do układania płyt na betonie. 

Podkładki pod płyty chodnikowe pozwolą Ci na szybkie ułożenie tarasu wentylowanego, którym będziesz mógł cieszyć się przez lata. Mają one zazwyczaj okrągły kształt. Możesz wybrać wsporniki pod płyty chodnikowe o regulowanej wysokości lub stałej. Te pierwsze dają możliwość układania płyt chodnikowych na nierównym gruncie. Można regulować je przez szczeliny w płytach bez konieczności ich zdejmowania. Tego rodzaju wsporniki zazwyczaj wykonane są ze wzmocnionego polipropylenu (PP).

Podkładki pod płyty chodnikowe mają zazwyczaj stałą wysokość i stałą grubość piór oddzielających płyty. Należy je układać na równym gruncie, ponieważ nie ma możliwości wyregulowania ich wysokości i zgubienia ewentualnych nierówności. Zazwyczaj wykonane są ze specjalnej mieszanki gumowej. 

Ilość wsporników dopasuj do ilości płyt, które chcesz ułożyć. Pamiętaj, że każdy róg płyty powinien zostać oparty na wsporniku. Na styku czterech płyt może znajdować się jeden wspornik. Przy brzegu, na styku dwóch płyt również powinna znajdować się jedna podpórka. W przypadku płyt chodnikowych o dużych rozmiarach warto położyć jeszcze jeden wspornik z wyłamanymi piórami na środku płyty, tak, aby zabezpieczyć ją przed ewentualnym złamaniem. 

Do układania płyt na wspornikach będziesz potrzebował również odpowiedniej hydroizolacji, którą należy położyć na przygotowaną wylewkę betonową. W przypadku tej metody istnieje wiele rozwiązań, które możesz zastosować. Do wyboru masz membrany z PVC lub EPDM. Możesz wykorzystać także papę bitumiczną. Pamiętaj jednak, że pod papę musisz dodatkowo zagruntować wylewkę. Przy nowej wylewce, którą wykonałeś, odczekaj min. 3 tygodnie, abyś miał pewność, że dokładnie wyschła. 

Paca nierdzewna Comensal 85 x 220 mm wenecka

Każdy taras wentylowany musi być ograniczony przez krawężnik. Weź je również pod uwagę w czasie wykonywania listy zakupów przed rozpoczęciem prac. Dzięki krawężnikowi płyty są zabezpieczone przed rozjeżdżaniem na boki, a sam taras jest estetycznie wykończony.

Na sam koniec nie zapomnij o najważniejszym elemencie – płytach chodnikowych. Jeśli układasz z nich taras, istnieje kilka warunków, które muszą spełniać, abyś mógł długo cieszyć się swoją konstrukcją i zapewnić domownikom bezpieczeństwo. 

Płyty na taras powinny być odporne na warunki atmosferyczne w tym mróz, deszcz i duże nasłonecznienie. Ich nasiąkliwość nie powinna być większa niż 3%. Dzięki temu możesz być pewien, że nawet największe mrozy nie uszkodzą płyt. Ponadto powinny być antypoślizgowe. Dzięki temu nawet po deszczu będziesz mógł bezpiecznie wyjść na taras bez ryzyka upadku. 

Ostatnim warunkiem, które powinny spełniać, jest odporność na ścieranie. Na tarasie z pewnością naniesiesz dużo piasku, a ten pod podeszwą butów działa jak papier ścierny. Mało odporne płyty zaczną zużywać się nierównomiernie i szybko, co będzie miało negatywny wpływ na ich wygląd i wytrzymałość. 

Do układania płyt na wspornikach będzie Ci potrzebna także poziomica. Dzięki niej będziesz mógł odpowiednio wyregulować wysokość wspornika i zapewnić sobie odpowiedni spad. Przyklejanie wsporników do wylewki nie jest konieczne. Jednak jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, nie zapomnij o odpowiednim kleju.

Układanie płyt chodnikowych krok po kroku na wspornikach

Teraz już wiesz, czego będziesz potrzebował do układania płyt na wspornikach. Jak widzisz, lista zakupów nie jest tak długa, jak w przypadku układania płyt na betonie. To sprawi, że koszt całego tarasu z pewnością będzie o wiele niższy. Poniżej znajdziesz informacje, jak powinno wyglądać układanie płyt chodnikowych krok po kroku na wspornikach. Dzięki temu przekonasz się, że metoda ta jest nie tylko tańsza, ale także szybsza. 

Przed ułożeniem wsporników, upewnij się, że powierzchnia, na której chcesz układać płyty, ma odpowiedni spad. W tego typu tarasach woda będzie przepływała pod płytkami, dlatego kwestia ta jest bardzo ważna. Dzięki temu unikniesz zatrzymywania się wody pod płytkami i oddziaływania wilgoci na płytki od spodu. Możesz też zastosować korektory spadu na wspornikach, które korygują spad w zakresie 0–5%.

Kiedy już masz odpowiednie podłoże z dwuprocentowym spadem, możesz rozpocząć nakładanie odpowiedniej hydroizolacji. W przypadku papy proces ten będzie nieco dłuższy. Jeśli jednak wybrałeś opcję z membraną, wystarczy rozwinąć ją na powierzchni. Pamiętaj, że w przypadku jej uszkodzenia, nie będziesz musiał demontować całego tarasu. Wystarczy wyjąć odpowiednią płytkę, załatać powstałą dziurę w membranie i odłożyć płytkę na swoje miejsce.

Płyta chodnikowa Polbruk 35 x 35 x 5 cm szara

Teraz wystarczy już rozplanować wsporniki. Możesz zacząć od krawędzi, gdzie możliwe, że będziesz musiał dopasować podstawki do brzegu. Zazwyczaj elementy te mają dość dużą podstawę – ok. 20 cm średnicy. Aby przysunąć wspornik jak najbliżej krawędzi, możesz ją odpowiednio przyciąć.

Przy układaniu kolejnych płyt na wspornikach pamiętaj, aby dopasować pióra. W przypadku wsporników znajdujących się na krawędzi musisz wyłamać trzy pióra, aby pozostawić jedną, oddzielającą dwie sąsiadujące płytki. Jeśli przy krawędzi masz płytkę o nieregularnym kształcie, samo wyłamanie piór może nie wystarczyć. Wówczas możesz wyłamać wszystkie i przykleić jedno lub dwa w miejscach, w których najlepiej będą oddzielać płytki.

W przypadku wsporników, na których opierasz cztery płytki, nie musisz wyłamywać piór. Jeśli jednak wybrałeś duże płytki, zabezpiecz je dodatkowym wspornikiem bez piór na środku. 

Przy układaniu płyt pamiętaj, aby za każdym razem zmierzyć poziom za pomocą poziomicy i dostosować wysokość wspornika. Jeśli po ułożeniu większej ilości płytek, zauważyłeś, że któraś wystaje, możesz wyregulować jej wysokość bez jej demontażu. Istnieje możliwość regulowania wysokości wspornika przez szczelinę pomiędzy płytkami. 

Metoda układania płytek na wspornikach nie wymaga fugowania. Po ułożeniu wszystkich płyt czeka cię jedynie ułożenie krawężników. I gotowe! Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł samodzielnie ułożyć płyty chodnikowe na wspornikach. Nie czekaj dłużej i odremontuj swój taras. Ciesz się odpoczynkiem na równym i eleganckim tarasie. Zobacz również film, na którym przedstawiamy jak krok po korku ułożyć płyty chodnikowe na wspornikach.