Jak ułożyć deski podłogowe na legarach

Legary to belki służące do układania desek podłogowych. Taka metoda wykańczania posadzki nie należy obecnie do najpopularniejszych – mimo wszystko posiada swój specyficzny urok, który sprawia, że niektórzy decydują się na jej montaż w swoim domu. O czym należy pamiętać, podczas układania desek na legarach?

Wybór desek

Pierwsza rzeczą, jaką powinniśmy się zająć przed wykończeniem podłogi, jest wybór desek – winny one pochodzić od odpowiednich gatunków drzew. Na podłogę mocowaną na legarach najlepiej nadaje się drewno sosnowe lub modrzewiowe – jest ono odpowiednio twarde. Wykorzystuje się również drewno świerkowe czy Podłoga drewnianajodłowe. Deski powinny mieć wilgotność w granicach 70%. Nie powinny być zbyt suche ani zbyt mokre – w obu przypadkach może to skutkować powstawaniem defektów, takich jak szpary czy wybrzuszenia.

Montaż legarów

Na legary wybieramy drewno sosnowe, najlepiej pozbawione sęków. Przed ich zamocowaniem impregnujemy je również odpowiednim do tego preparatem. Łaty powinny mieć przekrój 50 x 50 lub 50 x 70 mm. Układamy je równolegle do ściany z oknem w odstępach nie większych niż 60 cm. Następnie przytwierdzamy do podłoża, używając plastikowych kołków oraz dość długich wkrętów. Należy przy tym pamiętać, że o ile sam strop nie wymaga wcześniejszego poziomowania, o tyle jest ono konieczne w przypadku samych legarów – powinny być wypoziomowane zarówno wzdłuż, jak i względem samych siebie. Pod równo zamontowane legary aplikuje się piankę montażową, która wpłynie na ich stabilizację. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami wypełniamy natomiast wełną mineralną – warstwa powinna być o ok. 2 cm niższa od legarów. Co 1-2 metry wykonujemy w łatach otwory wentylujące podłogę od spodu.

Montaż desek

Układanie samych desek rozpoczynamy przy ścianie, zachowując od niej ok 1,5 cm odstępu, który będzie umożliwiał pracę podłogi. Każdą deskę przytwierdzamy do legarów gwoździami, które przybijamy ukośnie – ich łebki powinny zostać ukryte we wpuście deski. Podczas przybijania desek należy pamiętać, by dłuto lub dobijak Legar drewnianyustawiać dokładnie na linii gwoździa. Inaczej w łatwy sposób możemy doprowadzić do uszkodzenia deski. Kolejne deski dokładnie dociskamy do siebie za pomocą klinów albo taśmy ściągającej, by następnie przybić je w taki sam sposób. Inną metoda mocowania desek na legarach jest przybijanie gwoździ od góry – będą one jednak wtedy widoczne i z tego względu rozwiązanie takie poleca się do pomieszczeń rzadko uczęszczanych.

Wykończenie

Gdy podłoga została już ułożona, wszelkie szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami szpachlujemy. W tym celu sprawdzi się gotowa masa, ale możemy także wykorzystać pył drzewny i masę wiążącą. Następnie podłogę cyklinujemy, by ostatecznie pokryć ja lakierem lub zaolejować.

Należy pamiętać, że montaż desek podłogowych na legarach może się nieco różnić w zależności od tego, na jakiego rodzaju stropie będziemy chcieli ułożyć tego typu podłogę. Różnice pojawią się przede wszystkim w sposobie przygotowania podłoża znajdującego się pod legarami i umożliwiającego ich montaż.

Data publikacji: 20.01.2016