Produkty

Jak usunąć graffiti ze ścian?

Jak usunąć graffiti ze ścian?

Często elewacje naszych domów, budynków gospodarczych lub obiektów przemysłowych padają ofiarą wandalizmu. Naścienne malunki, graffiti czy napisy wykonane farbą w sprayu szpecą fasady budynków. Sprawcy pozostają bezkarni, a my zostajemy z nieestetycznymi wzorami na ścianach. W jaki sposób pozbyć się graffiti?

zmywanie ścianyRodzaj podłoża

Przystępując do usunięcia szpecących malowideł, zastanówmy się nad rodzajem podłoża oraz farby, która została naniesiona na elewację. Ma to kluczowe znaczenie przy usuwaniu graffiti. Powierzchnie wymagające oczyszczenia mogą być wykonane z cegły, betonu, granitu, płytek ceramicznych, szkła lub drewna. Nierzadko ofiarą grafficiarzy padają obiekty historyczne i zabytkowe mury, jednak w tym przypadku o ich renowację dbają fachowcy. Wstępne rozeznanie jest bardzo ważne, ponieważ niektóre środki chemiczne mogą skutecznie usunąć graffiti, ale również zniszczyć lub częściowo uszkodzić elewację. Rozróżnijmy powierzchnie gładkie od porowatych, pamiętając o tym, że zdrapywanie za pomocą ostrza farby ze szkła nie sprawdzi się w przypadku murów z cegły czy betonu. Nierzadko zdarza się, że szpecący malunek został wykonany markerem, pastą do butów lub został wyryty w ścianie. Podejmując się usunięcia substancji, warto zrobić to jak najszybciej, bowiem im dłużej graffiti utrzymuje się na powierzchni, tym trudniej je wywabić.

Czym usunąć graffiti? Przegląd metod

Metodą, która jest najczęściej wybierana z uwagi na łatwość wykonania, jest zamalowywanie. Na graffiti nakładamy warstwę nowej farby. Gdy rysunki nadal przebijają spod farby, pokrywamy tynk kolejną warstwą preparatu. Metoda jest nie tylko stosunkowo łatwa, ale i bezpieczna dla murów wykonanych z cegły, kamienia, granitu, betonu, płytek ceramicznych, marmuru oraz powierzchni drewnianych.

Kolejną techniką jest usuwanie rysunków za pomocą środków chemicznych na bazie rozpuszczalników. Specjalne preparaty trwale wnikają w strukturę podłoża, usuwając farbę w aerozolu lub z wodoodpornych markerów i nie niszcząc powierzchni elewacji. Wybór środków chemicznych jest duży, dlatego wybierzmy te, które pod względem siły działania będą odpowiednie dla danej powierzchni. Im silniejszy środek, tym szybciej rozpuści graffiti, jednak dobierzmy go rozsądnie. Ta metoda jest polecana do murów z cegły, betonu czy płytek ceramicznych, które po czyszczeniu chemicznym wymagają szorowania. Możemy ją również zastosować do powierzchni metalowych – wagony kolejowe lub ekrany dźwiękochłonne wyszorujemy drucianą szczotką lub papierem ściernym. Drewno, które nie jest wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, wyczyścimy za pomocą spirytusu mineralnego. W przypadku sidingu aluminiowego lub winylowego środki chemiczne stosujmy ostrożnie.

Graffiti usuniemy również, wykorzystując strumień wody. Aby zwiększyć jego skuteczność, rozprowadźmy rozpuszczalnik, a potem omiećmy podłoże wodą. Wody pod ciśnieniem możemy użyć do murów, pamiętając o niskim jej naporze, który nie uszkodzi materiału. Techniką tą wyczyścimy również powierzchnie metalowe czy drewno. Przy oczyszczaniu szkła najlepiej zdrapać malunki przy pomocy ostrza.

Nakładanie powłok ochronnychusuwanie graffiti

Aby ochronić się przed niechcianymi rysunkami, na elewacji domu lub obiektu gospodarczego najlepiej będzie zastosować specjalny preparat ochronny. Wytwarza on niewidzialną powłokę, która zatrzymuje graffiti, nie pozwalając wniknąć mu w głąb podłoża. Dzięki temu malunki szybko i skutecznie usuniemy, korzystając z ciepłej wody. Powłoki mogą być trwałe oraz nietrwałe – te ostatnie schodzą wraz z warstwą rysunków, dlatego trzeba je nanosić ponownie. Środki występują w wersji bezbarwnej lub z pigmentem. Bezbarwne dostosowują się do koloru podłoża, a te z pigmentem zastosujmy od razu na oszpeconą ścianę – po jej zamalowaniu skutecznie ją zabezpieczą.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak usunąć klej do styropianu ze ścian i sufitu?

Jak usunąć klej do styropianu ze ścian i sufitu?
Styropian to materiał powszechnie używany podczas budowy i remontów domów i mieszkań. Co więcej, coraz częściej wykorzystywany jest do tworzenia dekor...
Czytaj więcej

Perfekcyjna renowacja drewna z produktami marki Dragon

Perfekcyjna renowacja drewna z produktami marki Dragon
Drewniane elementy znajdujące się w naszym otoczeniu ulegają wpływowi czasu i warunków fizycznych. Mogą się starzeć, pokrywać pleśnią czy blaknąć, a t...
Czytaj więcej

Terpentyna balsamiczna – zastosowanie

Terpentyna balsamiczna – zastosowanie
Spośród substancji pomagających nam uzyskać na malowanych powierzchniach jednolite, odpowiedniej gęstości powłoki, na uwagę zasługuje terpentyna balsa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
01.07.2017
Dobrym środkiem do usuwania graffiti, z gładkich powierzchni typu płytki, klinkier, szkło jest Preparat do mycia silników firmy MOJE AUTO Silnik 650ml Pomarańczowa butelka. Daje rade, ale trzeba tego kupić kilka butelek.
15.07.2016
dobra rzecz, kupuję i sprawdzam jak zadziała
03.03.2016
Przydałoby się to podesłać do służb porządkowych naszego miasta, bo coś im kiepsko idzie usuwanie tych obrzydliwych graffiti ze ścian naszych budynków...

Ocena i komentarz dla:

Jak usunąć graffiti ze ścian?