Jak usunąć stary tynk?

W niektórych przypadkach remont obejmuje nieco większy zakres prac niż pokrycie ścian nową farbą. Czasami powierzchnia jest na tyle zniszczona, że konieczne jest skucie tynku. Poniżej podpowiadamy, jak usunąć tynk strukturalny lub mozaikowy, jak właściwie zabezpieczyć pomieszczenia czy też przygotować ściany do renowacji.

Przecinak z ochraniaczem Topex 300 x 19 x 16 mm stal CrV
Przecinak z ochraniaczem Topex 300 x 19 x 16 mm

Usuwać czy nie usuwać?

Zanim zdecydujemy się na odświeżanie ścian, powinniśmy dokonać dokładnych oględzin ich powierzchni. Jeśli zmiany wynikające z użytkowania danego pomieszczenia nie są zbyt wielkie, a tynk dobrze trzyma się ściany, wystarczające może być jej zaszpachlowanie i wygładzenie. Tak przygotowane podłoże możemy odświeżyć, pokrywając nową farbą, nakładając na nie tapetę dekoracyjną lub montując płytę wykończeniową g-k.

Skuwania tynku z całej powierzchni powinniśmy się natomiast podjąć w sytuacji, gdy jest on mocno spękany i niepewnie trzyma się muru, a także gdy są na nim wyraźnie widoczne wykwity, które powstały na skutek szkodliwego działania wilgoci.

Tynk mozaikowy Baumit MosaikTop 317 15 kg
Tynk mozaikowy Baumit MosaikTop 317 15 kg

Zabezpieczenie pomieszczenia

Usuwanie tynku ze ścian wymaga odpowiedniego przygotowania. Mowa tutaj przede wszystkim o zabezpieczeniu pomieszczenia, w którym będziemy skuwać tynk. Ze względu na pył, który będzie powstawał w trakcie pracy, powinniśmy wynieść z niego możliwie najwięcej przedmiotów. Meble o większej wadze oraz pozostałe elementy, których wyniesienie jest trudne lub niemożliwe, przykrywamy dokładnie folią ochronną. Dla lepszego efektu folię przyklejamy na wszystkich krańcach taśmą klejącą.

Powstające w trakcie skuwania zabrudzenia sprawiają, że nie możemy zapominać również o właściwym wyposażeniu i ochronie własnego ciała. Przydadzą nam się:

- okulary ochronne,

- maska przeciwpyłowa,

- rękawiczki robocze,

- solidne buty robocze,

- dobrze przylegająca do ciała odzież.

Porada eksperta:

Warto pamiętać o tym, że w trakcie skuwania tynku w pomieszczeniu będzie gromadziło się mnóstwo gruzu, który warto systematycznie usuwać, wynosząc na zewnątrz. Nie możemy tego jednak dokonać bez specjalnego kontenera na gruz. Tego rodzaju pojemnik należy zamówić w firmie świadczącej usługi porządkowe. My zaś zachowamy wówczas w miejscu pracy i porządek, i bezpieczeństwo.

Młotek OPP Fibra 500 g
Młotek OPP Fibra 500 g

Usuwanie starego tynku za pomocą młotka i przecinaka

Kiedy zastanawiamy się, jak usunąć tynk mozaikowy, strukturalny czy cementowo-wapienny, z pomocą mogą nam przyjść najprostsze narzędzia remontowo-budowlane, takie jak młotek i przecinak, które w wielu przypadkach potrafią zdziałać cuda. Jeśli chodzi o skuwanie tynku, sprawdzą się przede wszystkim przy warstwie bardzo słabo trzymającej się podłoża oraz wtedy, gdy w grę wchodzi usunięcie tynku ze stosunkowo niewielkiej powierzchni. Wówczas jesteśmy w stanie osiągnąć wymierne efekty.

Oto kilka wskazówek, jak skuwać tynk przy pomocy młotka i przecinaka:

- usuwanie tynku rozpoczynamy zawsze od środka ściany, prowadząc młotek i przecinak w stronę naroży,
- po odsłonięciu fragmentu ściany w środkowej strefie, przykładamy przecinak do tynku, stojąc bokiem do ściany, i uderzamy w niego młotkiem,
- zwracamy uwagę na to, by podczas skuwania tynku nie uszkadzać powierzchni muru,
- obszary, które są wyjątkowo trudne do usunięcia, możemy zwilżyć mokrym pędzlem i po odczekaniu kilku minut ponownie wbić w nie przecinak i uderzać młotkiem,
- obszary, które wyjątkowo słabo trzymają się muru, możemy z kolei spróbować usunąć szpachelką.

Porada eksperta:

Zamiast młotka i przecinaka, w niektórych przypadkach możemy też użyć siekierki. Nie powinna być ona zbyt duża, aby jej wbijanie było maksymalnie wygodne. Ostrzem siekierki uderzamy wówczas w tynk, stojąc bokiem do ściany, zbijając jego większe fragmenty. Siekierkę warto prowadzić od górnych do dolnych partii ścian.

Młot udarowy JCB SDS max
Młot udarowy JCB SDS max

Usuwanie starego tynku za pomocą elektronarzędzi

Gdy zastanawiamy się, jak usunąć tynk strukturalny, silikonowy, gruboziarnisty, a także dość mocno trzymający się muru tynk mozaikowy czy cementowo-wapienny na większym podłożu, w ruch powinny pójść elektronarzędzia, które będą w takich przypadkach znacznie efektywniejsze niż standardowy młotek i przecinak, siekierka czy szpachelka. Możemy wówczas postawić na urządzenia, takie jak:

- wiertarka udarowa – jeśli zdecydujemy się na jej użycie, powinniśmy wyposażyć to elektronarzędzie w dłuto o szerokości 40-80 mm,

- szlifierka do betonu – w tym przypadku do usuwania tynku niezbędne będzie wyposażenie urządzenia w specjalny talerz szlifierski,

- frezarka do usuwania tynków – to specjalistyczne urządzenie, którym możemy dowolnie wyregulować głębokość wnikania frezów w powierzchnię ściany. Frezarkę należy jedynie przyłożyć do ściany i przesunąć wzdłuż pożądanej powierzchni.

Uwaga!

Jeśli będziemy mieli do czynienia z tynkami, które posiadają w swoim składzie dużą zawartość żywicy syntetycznej, ścianę należy wówczas namoczyć za pomocą gąbki, a sam tynk usunąć przy użyciu skrobaka elektrycznego lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Dłuto Verto SDS plus 20
Dłuto Verto SDS plus 20

Przygotowanie ścian i sufitów do renowacji

Niezależnie od tego, czy usuniemy tynk przy użyciu młotka i przecinaka, siekierki, szpachelki czy wybranego elektronarzędzia, nie możemy zapomnieć o właściwym przygotowaniu muru do nałożenie nowego tynku i wykończenia go nową warstwą dekoracyjną. Niezbędne będzie oczywiście szpachlowanie i równanie ścian. Zanim to jednak nastąpi, zaraz po skuciu starego tynku powinniśmy oczyścić całą powierzchnię muru za pomocą szczotki drucianej – w pierwszym etapie używając miękkiej, w drugim twardej szczotki. Zabieg ten jest bardzo istotny, ponieważ zapobiegnie tworzeniu się grudek podczas nakładania nowej warstwy tynku. Nie możemy zapominać również o etapie, jakim jest gruntowanie ścian. Dokładnie oczyszczone podłoże należy dobrze zagruntować, co zapobiegnie odciąganiu wilgoci z nowej warstwy tynkarskiej, a co za tym idzie – zbytniemu kurczeniu i pękaniu tynku.

Przecinak murarski z osłoną Condor 230 mm
Przecinak murarski z osłoną Condor 230 mm

Nowy tynk na stary

W sytuacji, gdy usunięcie starego tynku nie jest konieczne, ponieważ jest on mocno związany z podłożem, możemy zdecydować się na nałożenie nowej warstwy bezpośrednio na starą. Dzięki temu zaoszczędzimy z pewnością sporo czasu i energii. Należy pamiętać bowiem o tym, że w wielu przypadkach skucie tynku wymaga sporych nakładów siły oraz odpowiedniej wprawy i doświadczenia.

Nałożenie nowego tynku na stary powinniśmy rozpocząć zawsze od oczyszczenia powierzchni. Wielu zanieczyszczeń możemy pozbyć się przy użyciu wody pod ciśnieniem oraz miękkiej szczotki. Należy pamiętać jednak o tym, że ciśnienie wody powinno być stosunkowo niewielkie, a sam strumień rozproszony.

Przed zaaplikowaniem nowej warstwy tynku konieczna może być też naprawa uszkodzonych fragmentów starej powłoki. Dzieje się tak jednak głównie w przypadku tynków zewnętrznych, kiedy uszkodzeniu uległ fragment materiału termoizolacyjnego, który należy wyciąć i po oczyszczeniu siatki zbrojącej wkleić w jego miejsce nowy.

Bardzo istotne jest też wyrównanie podłoża. Możemy w tej sytuacji działać dwojako. Albo uzupełnimy nierówności dopasowaną do rodzaju tynku zaprawą, albo też zeszlifujemy wszystkie chropowate fragmenty. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy nałożyć podkładową masę tynkarską oraz nową warstwę tynku wykończeniowego.

 

Data publikacji: 17.01.2017