Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak usuwać gruz z budowy?

Na gruz składają się resztki ceramiki budowlanej, pokruszony beton, pozostałości zaprawy, żwiru i inne odpady. Warto jednak pamiętać, ze nie zawsze trzeba je usuwać i często możemy je wykorzystać np. jako podsypkę pod posadzki czy nawierzchnie betonowe przy domu.

gruzDo niedawna gruz powszechnie wykorzystywano do wytwarzania tzw. gruzobetonów, najczęściej metodą gospodarczą. W mieszance betonowej zatapiano jego elementy lub zalewano zwilżony gruz rozrobioną mieszanką betonową. Obecnie, dokładnie pokruszone pozostałości (przy pomocy maszyn) służą jako kruszywo do sporządzanych mieszanek betonowych. Tego typu recykling dostarcza składnika niezbędnego do wytworzenia wielu typów betonów.

Zwykłe usunięcie, czyli wywiezienie gruzu z budowy, np. w specjalnie podstawionych pojemnikach, stanowi rozwiązanie najprostsze. Płacimy wówczas jedynie za czas wynajmu pojemników i za ich opróżnienie. Jednak materiał tego typu możemy wykorzystać na przykład do zagospodarowania otoczenia wokół domu.

Już podczas budowy domu warto pamiętać, że gruz może okazać się świetnym materiałem do formowania wzniesień, tworzenia ścieżek i podjazdów wokół domu. Dzięki nieregularnym kształtom i ostrym krawędziom materiały dobrze się klinują i nie ulegają osuwaniu. Możemy zatem stworzyć z nich różne poziomy czy wzniesienie – w sadzie lub w ogrodzie (skalniaki, kaskady, skarpy).

Gruz, kamienie czy resztki żwiru bardzo dobrze nadają się do zastosowania pod budowę dróg, ścieżek, tarasów czy placów. Szczególnie gdy podłoże na działce jest nieprzepuszczalne i gliniaste, warto wykorzystać pozostałości budowlane do zapewnienia drenażu i wybudowania np. studni chłonnej. Wykopujemy wówczas głęboki dół i wypełniamy go kruszywem – do niego będzie odprowadzany nadmiar wody z dachów, tarasów i ścieżek.kontener na gruz

Jak usuwać gruz?

Podczas sprzątania placu budowy najlepiej od razu umieszczać gruz i kamienie w miejscach, gdzie planujemy potem stworzyć ścieżki, place, skarpy czy taras. Warto usunąć stamtąd warstwę ziemi (do około 20 cm) i do powstałego zagłębienia sukcesywnie wsypywać drobne elementy gruzu czy żwiru. Stworzymy w ten sposób zawczasu oznaczone, stabilne i osuszone miejsca, które będą bardzo przydatne w późniejszych etapach zagospodarowania całości terenu wokół domu.

Nie wszystkie jednak odpady budowlane będą przydatne – drewniane czy plastikowe (styropian, folie) powinniśmy oddzielać i umieszczać w odrębnych pojemnikach. Następnie trzeba zadbać o ich odbiór i wywóz.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj wynajem 1 kontenera w okresie 3 do 5 dni (łącznie z usługą wywozu zawartości) o pojemności 2 m sześciennych wynosi około 350 zł, a o pojemności 5 m sześciennych – około 400 zł.

Data publikacji: 23.07.2015