Produkty

Jak używać frezarki do drewna?

Jak używać frezarki do drewna?

Do obróbki materiału drewnianego z pewnością przyda Ci się frezarka. Obecnie spełnia ona funkcję nowoczesnego dłuta, za pomocą którego nadasz drewnu dowolny kształt. Przydaje się nie tylko specjalistom, ale także ambitnym amatorom.

Nowoczesne wystroje wnętrz pełne plastikowych i metalowych elementów nie wyparły w pełni drewnianych konstrukcji. Nadal w każdym domu znajdują się meble wykonane z drewna, a także blaty, ramy, listwy czy dekoracje drewniane. Jeśli masz ambitny plan i chcesz samodzielnie wykonać swoje drewniane meble lub zrobić dekoracyjne szlify na listwach, frezarka do drewna będzie narzędziem, które znacznie ułatwi Ci pracę.

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące frezarek. Dowiesz się, jak używać frezarki do drewna, jak przygotować swoje miejsce pracy oraz jakie efekty możesz uzyskać za jej pomocą. Znajdziesz także podpowiedzi dotyczące samego wyboru odpowiedniego sprzętu.

Co to jest frezarka?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest frezarka. Dzięki temu będziesz wiedział, czy właśnie tego narzędzia potrzebujesz, by wykonać zaplanowaną pracę. Frezarka do drewna (np. frezarka Erbauer) jest elektronarzędziem przeznaczonym do obróbki drewna. Często nazywana jest nowoczesnym dłutem, ponieważ skutecznie zastępuje to ręczne narzędzie. Znacznie usprawnia obróbkę drewna, daje również możliwość dopasowania do niej akcesoriów, które znacznie rozszerzają jej funkcjonalność.  

Elementem, od którego zależy efekt pracy omawianego sprzętu, jest frez. Jest to wymienna część, którą mocuje się w głowicy urządzenia. Na rynku możesz spotkać różne rodzaje frezów, których kształt dostosowany jest do rodzaju pracy, jaki chcesz wykonać. Frez porusza się ruchem obrotowym i zdejmuje nadmiar materiału, pozostawiając na drewnie wybrany kształt.

co to jest frezarka Frezarka Erbauer 2100 W

Jak używać frezarki do drewna?

Frezarka do drewna ma wiele zastosowań. Wszystko zależy od wybranego wcześniej frezu. Za jej pomocą możesz wyprofilować krawędzie mebli. Dzięki temu nadasz im pożądany kształt oraz zwiększysz atrakcyjność przedmiotu. Jeśli masz stare meble, nie musisz ich wyrzucać. Dzięki frezarce możesz nadać im całkowicie nowego charakteru. Odpowiednio odmalowane będą Ci służyć jeszcze przez długi czas!

Frezarka będzie pomocna również w przypadku obróbki drewnianych listew czy ram na obrazy i lustra. Dzięki niej nadasz im dekoracyjnego szlifu, tworząc oryginalne dekoracje drewniane. Frezarka równie dobrze sprawdzi się przy obrabianiu drewnianych blatów. Z łatwością zaokrąglisz jego brzegi, dzięki czemu zwiększysz bezpieczeństwo użytkowania kuchni. Jest to szczególnie ważne w domu, gdzie przebywają małe dzieci.

jak używać frezarki do drewna Frezarka Erbauer 2100 W

Dzięki frezarce możesz spróbować stworzyć własne meble od podstaw. Nie tylko zadbasz o ich precyzyjne zakończenie, ale możesz także szybko przygotować otwory pod zawiasy we frontach. Same fronty możesz zakończyć frezem krawędziowym, głębokim i wklęsłym. Dzięki temu nie będziesz musiał mocować do frontów gałek czy uchwytów. Na łączeniach elementów drewnianych wytniesz odpowiednie wczepy, dzięki którym połączysz deski pod kątem prostym.

Rodzaje frezarek

Zanim dowiesz się, jak używać frezarki do drewna, najpierw zapoznaj się z ich rodzajami. Każdy z nich różni się nieco obsługą oraz zastosowaniem. Rodzaje frezarek dostępne na rynku mają inną ilość wrzecion. Wyróżniamy frezarki jedno- i wielowrzecionowe. Z kolei ze względu na usytuowanie wrzecion, frezarki dzielą się na dolno- i górnowrzecionowe.

Zdecydowanie najbardziej popularne są urządzenia górnowrzecionowe, w których wrzeciona są usytuowane nad stołem roboczym. Świetnie sprawdzają się przy frezowaniu krawędzi półek oraz krzywizn. Równie sprawnie wykonasz nimi rowki do połączeń drewnianych i profile narożne. Przy frezowaniu krawędzi okrągłych niezbędnym dodatkiem będzie specjalny cyrkiel frezarski, zapewniający pełną precyzję. Prowadząc urządzenie po materiale, możesz wspomóc się również łożyskiem oporowym, które zagwarantuje Ci stabilniejszą pracę. Przy obrabianiu prostych krawędzi pomoże z kolei prowadnica równoległa.

rodzaje frezarek Frezarka Erbauer 2100 W

Frezarki dolnowrzecionowe są używane zazwyczaj przy frezowaniu profilowym. Polecane są raczej specjalistom, ponieważ ich obsługa wymaga większej wprawy i doświadczenia. W tych rodzajach frezarek wrzeciono umieszczone jest pod stołem roboczym. Zazwyczaj są to modele ciężkie o dużej mocy. Ich obsługa wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Używane są głównie do tworzenia skomplikowanych elementów i artystycznych detali.

Na rynku dostępne są także frezarki jednoręczne, które doskonale sprawdzą się w warsztatach amatorów. Są to urządzenia lekkie i przeznaczone do prostej obróbki drewna. Do większych elementów lepiej wybrać frezarkę stołową. W sklepach można znaleźć także specjalistyczne frezarki np. do rowków.

Frezarki różnią się od siebie także parametrami technicznymi. One również mogą wpłynąć na wybór odpowiedniego modelu do zaplanowanych prac. Dla osób początkujących, które szukają  frezarki do prostych czynności, wystarczą modele o mocy od 700 do 900 W.

Moc urządzenia wpływa także na prędkość obrotową. Jeśli zatem rozglądasz się za bardziej uniwersalnym modelem, wybieraj urządzenia o mocy od 1250 do 1400 W. Tego rodzaju silnik pozwoli już wykonać bardziej skomplikowane czynności jak wycinanie kształtów, robienie nacięć, rowków czy profili. Sprzęt profesjonalny średnio ma 2000 W. Dzięki temu ma także dużą moc obrotową i bez problemu poradzi sobie nawet z najtwardszym drewnem.

Przygotowanie miejsca pracy

Prawidłowe przygotowanie miejsca pracy wpływa nie tylko na szybkość i precyzję wykonania obróbki, ale także na Twoje bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do pracy przygotuj sobie miejsce, w którym będziesz odkładać odpady, powstałe podczas obróbki drewna. Ich obecność na blacie roboczym może znacznie utrudnić Ci pracę i zwiększyć ryzyko odrzutów fragmentów drewna.

Pamiętaj także, aby sprawdzić siłę docisku materiału do blatu roboczego. Jeśli zacznie się przesuwać podczas obróbki, wpłynie to znacznie na obniżenie Twojego bezpieczeństwa, a także utrudni wykonanie frezu. Sprawdź także, czy frez jest dokładnie przykręcony do głowicy. Nie może on wypaść podczas pracy. Nie tylko sam ulegnie w ten sposób zniszczeniu, ale także może uszkodzić materiał.

Jak frezować?

Jeśli już wiesz, jak używać frezarki do drewna i jak przygotować się do pracy, pora skupić się na samej obróbce. Teraz dowiesz się jak frezować, aby uzyskać zaplanowany efekt. Wbrew skomplikowanej budowie urządzenia, frezowanie wcale nie jest trudne. Należy jednak pamiętać o kilku wskazówkach i być cierpliwym – ta czynność wymaga wprawy. W czasie obróbki drewna bardzo ważny jest sam ruch urządzeniem.

Pracując z frezarką górnowrzecionową, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby prowadzić ją spokojnie, a frezowania wykonywać płynnymi ruchami. Kluczowy jest też odpowiedni przesuw materiału obrabianego. Nie możesz robić tego zbyt wolno, ponieważ drewno może się wówczas odbarwić, ani też zbyt szybko, ponieważ może to spowodować postrzępienie się drewna.

frezarka do drewna jak używać Frezarka ręczna Erbauer 710 W

Drewno może się też wyłamać, jeśli nie będziesz frezować go zgodnie z kierunkiem jego włókien. Jednorazowo powinieneś wykonywać frezowanie do głębokości sięgającej maksymalnie 8 mm – niektóre modele dają możliwość ustawienia dokładności do 0,1 mm. Wyjątkowo głębokie rowki i szczeliny powinieneś frezować, wykonując kilka podejść.

Zachowaj bezpieczeństwo

W czasie obróbki drewna możesz być narażony głównie na odpryskujące drewno. Pył i drobne fragmenty mogą wnikać w ubranie. Z tego powodu powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni strój roboczy maksymalnie chroniący Twoją skórę. Pamiętaj także o odpowiednim przygotowaniu sprzętu. Źle przykręcony materiał do blatu lub poluzowany frez w głowicy może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Największe bezpieczeństwo w tej sytuacji zapewniają specjalne grzebienie dociskowe, skutecznie dociskające przedmiot do urządzenia, zapobiegając odbiciu. 

Musisz pamiętać o tym, że frezarka (np. marki Erbauer) to urządzenie, które wymaga zachowania pełnego bezpieczeństwa oraz rozwiniętych umiejętności. Jeśli w trakcie frezowania jesteś narażony na silne pylenie, bezwzględnie zaopatrz się w okulary.

Jeśli pracujesz z frezarką dolnowrzecionową, warto podkreślić, że nie zawsze musisz pracować w jej strefie ani nawet bezpośrednio dotykać obracającego się frezu. Jest to możliwe dzięki urządzeniom posuwowym, zapewniającym dodatkowy, mocny docisk.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dobrać frezy do wykonywanych profili?

Jak dobrać frezy do wykonywanych profili?
Od doboru właściwego frezu zależy jakość wykonanego przez nas profilu, który będzie miał charakter dekoracyjny lub posłuży do spójnego złączenia dwu p...
Czytaj więcej

Frezowanie części metalowych

Frezowanie części metalowych
Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, w której praca ostrzy narzędzia nigdy nie jest równoczesna. Krawędzie skrawające pracują jedna po drugiej. Na...
Czytaj więcej

Frezy meblowe – wady i zalety

Frezy meblowe – wady i zalety
Frezowanie polega na żłobieniu w danej powierzchni rowków czy kanalików, co wykonuje się za pomocą specjalnych frezów. Tego typu wyżłobienia spotykamy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak używać frezarki do drewna?