Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak używać grubościówki

Grubościówka z pewnością przyda się tym spośród majsterkowiczów, których celem jest własnoręczne zrobienie drewnianego ogrodzenia i wiele innych prac stolarskich. Jak działa to urządzenie i kiedy zdecydować się na jego zakup?

Popularna nazwa „grubościówka” oznacza strugarkę do drewna, a konkretnie strugarkę do płaszczyzn, która nadaje materiałom drewnianym określoną grubość. Narzędzie może za pomocą ostrza tnącego oddziaływać na jedną płaszczyznę, dwie bądź cztery. Jest narzędziem, dzięki któremu deski nie dość że będą miały równe Obrabianie drewnakrawędzie, to ich wymiar będzie jednakowy.

Sposób działania grubościówki polega na mechanicznym posuwie materiału, który wędruje następnie w objęcia noży skrawających, ustawionych wcześniej na określoną odległość. Noże zestrugują zbyt dużą do zakładanej warstwę drewna i po drugiej stronie urządzenia wysuwa się równa, płaska, dostrugana na określoną grubość deska.

Mniej skomplikowaną maszyną jest strugarka, którą obsługuje się samodzielnie, trzymając deskę. W przypadku strugarki nie mamy żadnego wpływu na wymiar, jaki chcemy uzyskać. Co prawda dzięki niej otrzymujemy płaską powierzchnię, ale po nadaniu obrabianemu materiałowi odpowiedniej szerokości konieczne okaże się powtórne dostruganie powierzchni, o ile nie zapewniło tego wcześniej ostrze tnące.

Ważnym elementem grubościówki jest wałek dociskowy. Dzięki niemu (lub dzięki nim, bo niektóre maszyny wyposażone są w dwa wałki) drewniany materiał jest kierowany wprost między ostrza strugające. Materiałem, z którego zrobione są rolki, jest metal lub guma. Chociaż ta ostatnia dobrze tłumi drgania, w przypadku długiej pracy urządzenia i spowodowanego tym ciepła możliwe jest, że na desce pozostaną po niej ślady.

Za pomocą tego sprzętu przygotujemy do dalszego zastosowania deski, których użyć możemy wszędzie tam, gdzie będą one służyły względom estetycznym i Grubościówkapraktycznym. Na myśl przychodzi tutaj od razu drewniane ogrodzenie – po docięciu desek na grubość i szerokość można zająć się ich przycinaniem na długość, przy czym warto pomyśleć o mniej standardowym kształcie kolejnych części ogrodzenia, na przykład ze zwieńczeniem w formie łuku. Drewna prosto z grubościówki użyć możemy również jako składników boazerii, stolarki okiennej, drewnianych schodów czy części składających się na wyszukaną elewację.

Grubościówka jest narzędziem niezbędnym dla osób zainteresowanych obróbką drewna. Dzięki niej deski będą miały dokładnie takie wymiary, jakie nas interesują, i nie będziemy musieli szukać odpowiednich w sklepach z materiałami stolarskimi. Nie bez znaczenia jest również to, że dzięki grubościówce możemy samodzielnie poszukać taniego materiału na deski, np. w pobliskim tartaku. Przy zakupie niewysuszonego (a tym samym tańszego) drewna, będziemy mogli po odpowiednim jego ułożeniu dosuszyć je we własnym przydomowym warsztacie, a po upływie wymaganego czasu wykonać deski samodzielnie.

Data publikacji: 20.01.2016