Produkty

Jak używać i pielęgnować lutownicę?

Jak używać i pielęgnować lutownicę?

Lutowanie pozwala nam połączyć ze sobą wiele metalowych elementów. Jest to zadanie, z którym bez problemu możemy poradzić sobie samodzielnie. Wystarczy, że zastosujemy się do ważnych zasad dotyczących użytkowania lutownicy, zachowując precyzję i bezpieczeństwo w trakcie pracy.

lutowanie rurPrzygotowanie

Zanim przystąpimy do lutowania, powinniśmy upewnić się, czy żaden ze spajanych elementów nie posiada mechanicznych uszkodzeń w postaci pęknięć lub wgnieceń. Szczególną uwagę należy zwrócić na ewentualne uszkodzenia połączeń elektrycznych oraz możliwe nadpalenia przewodów. Pamiętajmy również o tym, aby do lutowania przygotowywać wyłącznie niepalne podkładki i uchwyty. Przedmioty, które mają zostać poddane lutowaniu, powinniśmy zaś uprzednio oczyścić z farby, rdzy, kurzu oraz tłuszczu. W zależności od zanieczyszczeń danego materiału, możemy tego dokonać mechanicznie lub chemicznie, za pomocą rozpuszczalników organicznych, roztworów alkalicznych, elektrolitycznych lub też ultradźwiękowo. Nie możemy zapominać także o tym, że podczas lutowania grozi nam poparzenie, dlatego też to zadanie powinniśmy wykonywać w gumowych rękawiczkach i fartuchu ochronnym.

Użytkowanie

Na początku naszym zadaniem jest rozgrzanie za pomocą lutownicy metalowego elementu, który chcemy połączyć. Pamiętajmy przy tym, że rozgrzewanie cyny za pomocą grotu lutownicy jest błędem. Do lutowanego elementu przykładamy drut cynowy, co powinno trwać zaledwie kilka sekund. Odsuwamy go w momencie, w którym cyna roztopi się i rozpłynie wokół metalu. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby nie nanieść zbyt dużej jej ilości, co może spowodować powstanie zimnego lutu, który nie zespoli się z metalem w dostateczny sposób. Niezależnie od tego, czy posiadamy rękawiczki ochronne, w żadnej sytuacji nie powinniśmy dotykać dłonią nagrzanych elementów oraz topników, gdyż grozi to poważnym poparzeniem skóry. Poza tym lutowanie należy wykonywać zawsze przy sprawnym systemie wentylacyjnym – wdychanie oparów kalafonii jest bowiem bardzo dyskomfortowe. W czasie przerw i po zakończeniu prac należy zawsze wyłączać lutownicę oraz nie pozostawiać jej na ubraniach ani innych palnych materiałach.

Pielęgnacjalutownica transformatorowa castorama

Ta czynność polega przede wszystkim na regularnym czyszczeniu grota lutownicy, którego dokonuje się poprzez przecieranie. Grot należy oczyścić z cyny oraz różnego rodzaju nalotów. Ten zabieg pielęgnacyjny, podobnie jak samo lutownie, najlepiej wykonywać na specjalnej macie, która jest wykonana z tkaniny odpornej na działanie wysokich temperatur. Do wykonania tego zadania potrzebne będą nam wióry metalowe, które znajdują się w pojemniku, nazywanym czyścikiem. Grot należy przyciskać do wiórów, kręcąc nim w różne strony, aż do momentu pozbycia się wszelkich nieczystości. Pamiętajmy o tym, aby co jakiś czas wymieniać czyścik. Grot możemy też przetrzeć na zimno pilnikiem lub papierem ściernym. Wówczas, po przetarciu należy go rozgrzać i zanurzyć w kalafonii lub paście lutowniczej oraz pokryć cienką warstwą lutu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Czym jest topnik?

Czym jest topnik?
Kompletując akcesoria do lutownicy, z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem topnika. Preparat ten, choć często pomijany, warunkuje właściwy przebieg ...
Czytaj więcej

Lutowanie miękkie lub twarde – kiedy stosować?

Lutowanie miękkie lub twarde – kiedy stosować?
Podczas wielu prac w gospodarstwie domowym przyjdzie nam stanąć przed zadaniem połączenia ze sobą dwóch metalowych elementów. Może się to zdarzyć po...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak używać i pielęgnować lutownicę?