Produkty

Jak używać wałka giętkiego?

Jak używać wałka giętkiego?

Wałek giętki to specjalna przystawka do elektronarzędzi. Takie rozwiązanie ułatwia dobór sprzętu o odpowiednim napędzie i mocy. Niweluje słabe punkty urządzeń elektrycznych, takie jak niska odporność na długotrwałe działanie przy większym obciążeniu. O czym należy pamiętać podczas używania wałka giętkiego?

wałek giętkiOddzielenia napędu od końcówki narzędzia roboczego giętkim wałkiem pozwala uzyskać dobrą wydajność przy jednoczesnym zredukowaniu wagi pracującej części urządzenia. Dzięki temu obsługa sprzętu jest łatwiejsza, a elektronarzędzie może pracować przez długi czas. Wałek giętki przede wszystkim jednak ułatwia dostęp do obrabianych elementów i pozwala na precyzyjną pracę z drewnem, metalami i innymi materiałami w wąskich, trudno dostępnych miejscach.

Zastosowanie przystawki

Co umożliwia wałek giętki? Zastosujemy go w wielu pracach rękodzielniczych, np. przy zdobieniach powierzchni ze szkła, drewna i tworzyw sztucznych. Przystawki pracujące wraz z wałkiem giętkim mają znaczenie przy obróbce stali nierdzewnej i innych metali, przy których liczy się precyzja wykończenia. Wałek giętki do szlifierki kątowej umożliwia na przykład wyszlifowanie i wypolerowanie trudno dostępnych miejsc i niewielkich detali. Za jego pomocą będziemy teżprzystawka do mininarzędzi frezować i grawerować różne metalowe konstrukcje – balustrady, poręcze schodów, okucia meblarskie itp. Wałek giętki do mininarzędzi przydaje się do tworzenia dekoracji na świąteczny stół, ozdabiania pisanek, grawerowania w drewnie i innych prac rękodzielniczych oraz majsterkowania. Umożliwia hobbystyczne rzeźbienie, grawerowanie, żłobienie, oczyszczanie, wycinanie itp. Akcesorium znajdziemy tutaj: wałki do mininarzędzi.

Zalecenia przy używaniu osprzętu

Niektórzy producenci wałków giętkich zalecają, aby przed ich użyciem pozostawić narzędzia na 2 minuty w pozycji pionowej – wałki muszą być zamontowane do urządzenia pracującego na najwyższych obrotach. Przy obsługiwaniu niektórych sprzętów trzeba pamiętać, aby nie zginać przewodu pod ostrym kątem – może być on lekko zaokrąglony. W ofercie poszczególnych marek możemy znaleźć statywy do wałka giętkiego, które wygodnie podtrzymują narzędzie nad stanowiskiem roboczym, co znacznie ułatwia pracę i pozwala utrzymać przewód w prostej pozycji.

Uwaga!

Pamiętajmy, aby przy używaniu elektronarzędzia z końcówkami roboczymi zawsze używać okularów ochronnych.

akcesoria do mininarzędziNa co zwrócić uwagę przy wyborze wałka do elektronarzędzia?

Sprawdźmy, czy do zestawu są dołączone nakrętki – to ułatwia podłączanie przystawki do napędu. Zintegrowany przycisk blokady wałka pozwala na szybką wymianę wyposażenia dodatkowego. Zorientujmy się również, jaki jest promień wygięcia wałka, który wpływa na elastyczność przewodu podczas jego użytkowania. Niektóre przewody są na tyle elastyczne, że ich zginanie nie powoduje przegrzania. Przed zakupem przemyślmy, jaka długość przewodu będzie wystarczająca do pracy. Sprawdźmy też, jaką urządzenie może rozwinąć prędkość, przenosząc moment obrotowy na końcówkę.

Data publikacji: 31.01.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szlifowanie drewna w domu – jak się do tego przygotować?

Szlifowanie drewna w domu – jak się do tego przygotować?
Drewno jest materiałem, z którego zbudowana jest znaczna większość obecnych w naszych domach mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Jego uniwersaln...
Czytaj więcej

Mikronarzędzia – kiedy po nie sięgnąć?

Mikronarzędzia – kiedy po nie sięgnąć?
Mikronarzędzia pozwalają na wygodne wykonanie wielu prac wymagających szczególnej precyzji. Do czego możemy je wykorzystać i kiedy warto po nie sięgną...
Czytaj więcej

Jak szlifować wklęsłe łuki?

Jak szlifować wklęsłe łuki?
Powierzchnie wszelkiego rodzaju materiałów – od metalu aż po styropian – po wycięciu w nich łuku mogą potrzebować odpowiedniego szlifowani...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak używać wałka giętkiego?