Jak używać wałka giętkiego?

Planując drobne prace szlifierskie w metalu, szkle, drewnie i PCV będziemy potrzebowali wałka giętkiego do mini narzędzi. Ta uniwersalna przejściówka między urządzeniem wielofunkcyjnym, a końcówkami do obróbki sprawi, że bez trudu wykonamy rozmaite detale i zdobienia. Jak go jednak używać, aby w pełni wykorzystać możliwości naszych mini narzędzi?

Wałek giętki pomaga w wykonaniu rozmaitych prac szlifierskich na niewielkich powierzchniach – jest to przystawka łącząca mini narzędzie z końcówką obrabiającą. Elastyczny przewód sprawia, że zyskamy łatwy dostęp i możliwość wygodnego operowania urządzeniem podczas cięcia, szlifowania czy polerowania. Wałek może przydać się wielu kreatywnym majsterkowiczom w ich domowych warsztatach rzemieślniczych, ponieważ znacznie ułatwia wykonywanie detali i zdobień. Wałek giętki odpowiedni jest do pracy w metalu, szkle, drewnie i PCV.

Jako specjalna przystawka do elektronarzędzi, wałek giętki umożliwia dobranie sprzętu o odpowiednim napędzie i mocy, a tym samym niweluje słabe punkty urządzeń elektrycznych, takie jak niska odporność na długotrwałe działanie przy większym obciążeniu. 

O czym należy pamiętać podczas używania wałka giętkiego?
wałek giętki

Wałek giętki oddzielając napęd od końcówki narzędzia roboczego, pozwala na uzyskanie dobrej wydajności przy jednoczesnym zredukowaniu wagi pracującej części urządzenia. Dzięki temu obsługa sprzętu jest łatwiejsza, a elektronarzędzie może pracować przez długi czas. 

Głównym zadaniem wałka giętkiego jest jednak ułatwienie dostępu do obrabianych elementów i precyzyjna praca z drewnem, metalami i innymi materiałami w wąskich, trudnodostępnych miejscach.

Co umożliwia wałek giętki? 
przystawka do mininarzędzi

Zastosujemy go w wielu pracach rękodzielniczych, np. przy zdobieniach powierzchni ze szkła, drewna i tworzyw sztucznych. Przystawki pracujące wraz z wałkiem giętkim mają znaczenie przy obróbce stali nierdzewnej i innych metali, przy których liczy się precyzja wykończenia. Wałek giętki do szlifierki kątowej umożliwia choćby wyszlifowanie i wypolerowanie trudnodostępnych miejsc i niewielkich detali. Za jego pomocą będziemy też frezować i grawerować różne metalowe konstrukcje – balustrady, poręcze schodów, okucia meblarskie itp. 

Wałek giętki do mini narzędzi przydaje się do tworzenia dekoracji na świąteczny stół, ozdabiania pisanek, grawerowania w drewnie, innych prac rękodzielniczych oraz majsterkowania. Umożliwia hobbystyczne rzeźbienie, grawerowanie, żłobienie, oczyszczanie, wycinanie itp. 

Na co zwrócić uwagę przy używaniu wałka giętkiego do mini narzędzi?
akcesoria do mininarzędzi

Niektórzy producenci wałków giętkich zalecają, aby przed ich użyciem pozostawić narzędzia na dwie minuty w pozycji pionowej – wałki muszą być zamontowane do urządzenia pracującego na najwyższych obrotach. Przy obsługiwaniu niektórych sprzętów trzeba pamiętać, aby nie zginać przewodu pod ostrym kątem – może być on lekko zaokrąglony. 

W ofercie poszczególnych marek możemy znaleźć statywy do wałka giętkiego, które wygodnie podtrzymują narzędzie nad stanowiskiem roboczym, co znacznie ułatwia pracę i pozwala na utrzymanie przewodu w prostej pozycji.

Uwaga!

Pamiętajmy, aby przy używaniu elektronarzędzia z końcówkami roboczymi zawsze zakładać okulary ochronne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wałka do elektronarzędzia?

Sprawdźmy, czy do zestawu dołączone są nakrętki, to ważne, ponieważ ułatwia to późniejsze podłączanie przystawki do napędu. Ważny jest też zintegrowany przycisk blokady wałka, który pozwala na szybką wymianę wyposażenia dodatkowego. 

Zorientujmy się również, jaki jest promień wygięcia wałka, który wpływa na elastyczność przewodu podczas jego użytkowania. Niektóre przewody są na tyle elastyczne, że ich zginanie nie powoduje przegrzania. 

Przed zakupem przemyślmy także, jaka długość przewodu będzie wystarczająca do pracy oraz sprawdźmy, jaką urządzenie może rozwinąć prędkość, przenosząc moment obrotowy na końcówkę.

Co przyda się podczas pracy w szkle, drewnie czy metalu?

Jeżeli zależy nam na precyzyjnym wykonaniu naszej pracy, warto kupić także uniwersalny warsztatowy stół roboczy i zaciskowy. Tego typu stoły mają regulowaną wysokość, co pozwala na pracę w ergonomicznej pozycji, niezależnie czy siedzimy, czy stoimy. Obok komfortu i wygody, stół roboczy umożliwia perfekcyjne wykonanie zadania, a podczas pracy z użyciem wałka giętkiego o to przecież chodzi.