icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wiercić w drewnie

Drewno jest wdzięcznym materiałem dla majsterkowiczów – dzięki niemu w domowych czy warsztatowych warunkach można stworzyć wiele konstrukcji i przedmiotów, od zabawek dla dzieci po meble. Aby wywiercić w drewnie otwory o różnych średnicach, wystarczą podręczne elektronarzędzia i komplet odpowiednich wierteł. Jak je skompletować?

śruborkrętDo wiercenia w drewnie otworów posłużyć nam może wiertarko-wkrętarka lub wiertarka wraz z wiertłami przystosowanymi do pracy w tym materiale. Nieodpowiedni ich dobór czy przypadkowe użycie wierteł do betonu lub metalu skutkować będzie brakiem oczekiwanego efektu czy nawet powstawaniem uszkodzeń na krawędziach otworu, strzępień, odprysków i ubytków. Idealna będzie sytuacja, kiedy dysponujemy w naszym warsztacie statywem do wiertarki i imadłem, w którym umocujemy obrabiany materiał. W przeciwnym razie w celu umiejscowienia drewna należy skorzystać ze ścisków stolarskich. Z tej racji że drewno ma niejednolitą strukturę wewnętrzną, wyznaczaną przez kierunek słojów, także dedykowane im wiertła charakteryzują się odmienną budową.

Tym, co charakteryzuje kształt wierteł do drewna, jest zakończona ostrym stożkiem główna krawędź skrawająca. Pomaga ona precyzyjne rozpocząć wiercenie. Kiedy nie posiadamy takowego, a nasz warsztat jest wyposażony jedynie w uniwersalne wiertła HSS, pamiętajmy, że nie jest ono zakończone wystarczająco ostro, dlatego przed rozpoczęciem pracy konieczne będzie wybicie, na przykład gwoździem, punktu, z którego ostrze nie będzie się ześlizgiwało i zagłębi się precyzyjnie w głąb drewna.

Najpowszechniej stosowane w warsztatach są wiertła spiralne – te mają ostry szpikulec i krawędzie umożliwiające zachowanie jednolitego wyglądu krawędzi otworu. Przypominają z wyglądu wiertła HSS, choć różni je ostrość krawędzi skrawających. Zupełnie inną budowę mają wiertła piórowe (inaczej: płaskie) – to niewielka płytka z wyraźnym ostrzem, której szerokość wyznacza średnicę wykonywanego za jej pomocą otworu. Służą do wiercenia otworów o średnicy od 6 do 40 mm, a pióro wyposażone jest niekiedy w dodatkowe ostrza po bokach, które nie mogą być dłuższe niż centralny szpikulec – ich zadaniem jest równomierne tworzenie krawędzi otworu, a ich brak skutkować może poszarpaniem drewnianej powierzchni.wkręcanie w drewnie

Do wykonywania długich otworów w stacjonarnych wiertarkach służą wiertła kręte, których krawędź poprzeczna przywołuje skojarzenia ze świdrem. Dzięki takiej budowie możliwe jest wydostawanie się z otworu wiórów w trakcie wiercenia.

Jeszcze inaczej wykonane są wiertła do wykonywania szerokich otworów – to otwornice, znane nam z remontów łazienek i wykonywania otworów do zamocowania gniazd elektrycznych. Składają się dwu części tnących – wiertła prowadzącemu oraz połączonej z nim piły, która zagłębia się w drewno już po pewnym, pionowym umocowaniu wiertła w obrabianym materiale.

W zależności od tego, czy efektem końcowym ma być otwór przelotowy lub nie, stosuje się otwornice przypominające rurę lub wiertło typu sednik – za pomocą tego ostatniego będziemy w stanie wykonać w drewnie okrągłe zagłębienie o dowolnej głębokości i płaskim dnie. Profesjonalne zakłady meblarskie posługują się tego typu narzędziami na przykład w celu zamocowania zawiasów.

Data publikacji: 28.06.2015