Jak wybierać strug?

W każdym, nawet amatorskim warsztacie stolarskim strug jest narzędziem, bez którego trudno się obejść. Służy do obróbki drewna poprzez skrawanie, dlatego znajduje wiele zastosowań – od wyrównywania płaszczyzn i krawędzi po wykonywanie wrębów i wpustów. Z uwagi na to, że nie jest to narzędzie samodzielne, warto wiedzieć, jak dobrać strug, by dobrze nam służył w pracach stolarskich.

strug tradycyjnyPodział

Strug drewniany – tradycyjne narzędzie pozwalające na struganie cieńkich wiórów z powierzchni drewna.

Strug metalowy – dzięki systemowi blokowania ostrza przez dźwignię i śrubę regulacyjną ustawimy go łatwiej niż strug drewniany. Ponadto jest odporny na wypaczenia spowodowane wilgocią, natomiast może ulec korozji, jeżeli będzie przechowywany w nieodpowiednich warunkach.

Strug elektryczny – jego największą zaletą jest szybkość postępującej pracy. Posiada prowadnicę równoległą do wykonywanych żłobień i boczną, która pozwala na wychylenia i heblowania pod kątem 45 stopni. Strugiem elektrycznym, łatwiej niż ręcznym, wyrównamy również krawędzie.

Strugi tradycyjne znajdują dzisiaj zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie artystycznym i przy renowacji mebli zabytkowych, jednak w większości zostały zastąpione przez strugi elektryczne.

Przeznaczenie

Wybór struga powinien być uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy. Inny będzie strug do korowania, inny do ostatecznego wykończenia, a jeszcze inny do profilowania czy wykonywania elementów ozdobnych. Co prawda różne rodzaje strugów były wykorzystywane przeważnie w stolarstwie dawnym, ale wiedząc, do jakich prac będziemy używać naszego narzędzia, dokonamy najodpowiedniejszego wyboru.

Wygoda

Strug powinien być przede wszystkim wygodny w trzymaniu, niezbyt ciężki, a także umożliwiający łatwe prowadzenie. To zapewni mu zwrotność, co zasadniczo wpłynie na jakość wykonywanej przez nas pracy. Zwróćmy również uwagę na uchwyt - ten powleczony materiałem antypoślizgowym będzie łatwiejszy w utrzymaniu.

Budowa

Wybierając narzędzie potrzebne do naszych prac stolarskich, zwróćmy szczególną uwagę na jego budowę. Stopa struga powinna mieć wyżłobiony specjalny rowek w kształcie litery V, który umożliwia precyzyjne załamywanie krawędzi heblowanego drewna. Ważna jest także szerokość stopy – im szersza, tym strug jest wydajniejszy.

W bardziej zaawansowanych pracach istotna może okazać się możliwość regulowania głębokości ostrza. Odpowiednie pokrętło umożliwi dopasowanie grubości wiórów do naszych potrzeb. Strug powinien posiadać również wymienne ostrza dobrej jakości, co uchroni nas przed potrzebą częstego ich ostrzenia. Najlepsze wykonane są z metalu hartowanego.strug elektryczny castorama

Strug elektryczny

W przypadku struga elektrycznego obróbka drewna w dużym stopniu uzależniona jest od prędkości obrotowej wałka strugającego. Im jest wyższa, tym strug szybciej skrawa i daje pewność, że poradzi sobie nawet z twardym drewnem. To bezpośrednio łączy się z mocą silnika, która wpływa nie tylko na efektywność pracy, ale także wytrzymałość narzędzia.

Dbając o bezpieczeństwo w trakcie pracy, warto wybrać model, który posiada blokadę przypadkowego włączenia, co w przypadku narzędzi elektrycznych jest bardzo ważne. Strugi mogą posiadać także inne udogodnienia, jak np. możliwość podłączenia odkurzacza przemysłowego, który odprowadzi wióry i pomoże w zachowaniu czystości w miejscu pracy.

Data publikacji: 03.02.2015