Produkty

Jak wybrać klej do tapet? Zobacz nasze rady

Jak wybrać klej do tapet? Zobacz nasze rady

Nowoczesne tapety zachwycają estetyką. Nic dziwnego, że wciąż są jednym z popularniejszych materiałów wykończeniowych. I chociaż rynek tapet mocno się rozwija, czego przykładem są chociażby materiały wodoodporne, jedno jest niezmienne: trzeba je przykleić do ściany odpowiednim klejem. Jak go wybrać?

Przejdź do następnych akapitów:

rodzaje tapet

Dobry klej do tapet - dlaczego jest Ci potrzebny?

Decydując się na tapetę, możesz ozdobić swoją ścianę w bardzo atrakcyjny sposób. O wiele ciekawszy niż gdybyś pomalował ją farbą czy pokrył boazerią. Nowoczesne materiały zachwycają modnymi motywami i kolorami. Wystarczy chwila, aby zwykły mur zmienił się w tropikalny las lub wypełnił się kwiatami. Tapety mają jeszcze wiele innych zalet: pozwalają ukryć mankamenty powierzchni, zakryć delikatne pęknięcia i skutecznie chronią ścianę przed brudem.

Niezależnie od tego czy decydujesz się na takie wykończenie z powodów praktycznych, czy estetycznych, potrzebujesz jeszcze kleju, który pozwoli Ci osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki niemu, poszczególne paski będą idealnie przylegały do ściany, długo się na niej utrzymają i nie zniszczą się w czasie, gdy produkt będzie wysychał.

To nie może być jednak pierwszy lepszy produkt ze sklepowej półki. Kleje do tapet dostępne są w różnych formach, mają odmienny skład i nie zawsze przeznaczone są do tych samych powierzchni. Naucz się, jak wybierać odpowiedni preparat. Przekonaj się, czym kierować się podczas zakupów i jakie są rodzaje produktów. Sprawdź też, jaki klej do tapet wybrać, biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wykonano kolorowe pasy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju do tapet?

Wybór preparatu zależny jest przede wszystkim od podłoża tapety. Nie bez znaczenia jest  to czy w planach masz klejenie tapet flizelinowych, czy papierowych. Koniecznie sprawdź skład produktu. Dobrze, aby zawierał substancje grzybobójcze, żywice i dodatki uszczelniające. Dobry produkt powinien być paroprzepuszczalny, aby ściana mogła „oddychać”. Istotny jest także ciężar tapety oraz miejsce jej montażu.

Przez zakupem sprawdź praktyczne aspekty, jaka jak wydajność oraz pojemność preparatu czy sposób jego przygotowania. Niech Twojej uwadze nie umkną też takie informacje jak czas wiązania czy schnięcia produktu. Chociaż może się wydawać, że to szczegóły, każdy z wymienionych parametrów wpłynie na jakość, a nawet sposób pracy.

Ważnym czynnikiem, o którym również nie można zapomnieć, jest sposób aplikacji konkretnego kleju. Niektóre nanosi się na tapetę, inne bezpośrednio na ścianę. Klejącą substancję najczęściej rozprowadza się pędzlem lub wałkiem. Z dobrym produktem i odpowiednim narzędziem klejenie tapet papierowych czy flizelinowych okaże się przyjemnym zajęciem. Jaki wałek do kleju do tapet wybrać? Najlepiej gumowy. Wygodnie rozprowadzisz nim preparat.

Jeśli zależy Ci na kleju wysokiej jakości, zwróć uwagę czy wybrany produkt spełnia wymagania zawarte w Tymczasowych Warunkach Technicznych. Określa je Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, pracujący nad surowcami i technologiami produkcji wyrobów malarskich. Dobre produkty otrzymują atest świadczący o ich jakości.

Kleje to tapet - rodzaje

Preparaty do klejenia tapet nie zawsze przypominają kleistą, ciągnącą się masę. Do wyboru masz produkty dostępne w trzech rodzajach. Klej w formie żelowej, sprzedawany jest w tubkach jako preparat gotowy do użytku. Najlepiej sprawdza się do podklejania odstających elementów materiału. Spoiwo w wersji instant ma formę sproszkowaną. Przed tapetowaniem koniecznie musisz je rozrobić z wodą, według wskazówek producenta. W specjalnych wiaderkach zakupisz z kolei gotowy do użytku klej w formie masy. Możesz go używać zaraz po otwarciu opakowania.

Klej, a rodzaj tapety

Zamierzony efekt tapetowania osiągniesz dopasowując klej do wybranej tapety. Koniecznie  weź pod uwagę materiał, z którego została wykonana. Należy rozróżnić przede wszystkim kleje do tapet winylowych, papierowych, flizelinowych oraz szklanych. Które produkty do siebie pasują?

Jeśli zastanawiasz się, jaki klej do tapet winylowych wybrać, powinieneś mieć na uwadze różne odmiany winylu. W zależności od grubości i twardości danego materiału, klej należy rozrabiać z wodą w odpowiednich proporcjach. Im te parametry są większe, tym gęstszy powinien być klej.

Tapety papierowe są z reguły cienkie i lekkie, dlatego wystarczające w większości przypadków są rzadsze kleje. Możesz jednak mieć do czynienia z grubszymi tapetami papierowymi – dwuwarstwowymi lub tłoczonymi – i wówczas powinieneś zwrócić szczególną uwagę na czas nasiąkania bryty pod wpływem danego produktu klejącego. Stosując zaś tapety z włókna szklanego, należy wybrać specjalnie przeznaczone do tego materiału kleje. Często są one polecane przez samego producenta tapety.

Jaki klej do tapety flizelinowej? Przede wszystkim ten, który aplikuje się na ścianę, a nie na poszczególne pasma. W przeciwnym razie efekt może okazać się niezadowalający. Warstwa preparatu nie powinna być gruba. Jednak pamiętaj, aby położyć ją bezpośrednio przed tym, jak na murze pojawi się tapeta flizelinowa. Jaki klej będzie najlepszy? Produkt powinien być gęsty i nierozcieńczany z wodą. Unikaj preparatów uniwersalnych. Zwróć też szczególną uwagę na to, jaki klej do tapet winylowych na flizelinie wybierasz. W tym przypadku produkt musisz dobrać do materiału podkładowego. Klej powinien więc być gęsty i aplikowany bezpośrednio na ścianę.

jaki klej do tapet

Jaki klej do tapet sprawdzi się najlepiej? To jeszcze musisz wziąć pod uwagę

W sytuacji, w której nie masz pewności co do rodzaju zakupionej wcześniej tapety, możesz postawić na klej uniwersalny, dzięki któremu będziesz w stanie przymocować większość materiałów, aczkolwiek wykonanie tego zadania w ten sposób może nie przynieść tak dobrych efektów, jak w przypadku odpowiedniego dopasowania.

Przy nakładaniu tapety zwróć szczególną uwagę na dokładne specyfikacje, podane przez konkretnego producenta. To szczególnie ważne dla dobrania odpowiednich proporcji i skutecznej pracy. Zanim użyjemy jakiegokolwiek kleju, warto też sprawdzić jego datę ważności.

Odpowiedni klej to gwarancja udanego tapetowania

Tapety pozwalają szybko i efektownie wykończyć wnętrze. Dobrym klejem przymocujesz je trwale i solidnie. Na długo pozostaną ozdobą ścian. Mówiąc „dobry” nie chodzi wyłącznie o produkt wysokiej jakości, ale też poprawnie dobrany do wybranej tapety. Czym się kierować na zakupach?

Na półkach sklepowych znajdziesz preparaty uniwersalne, do okładziny winylowej, papierowej, flizelinowej czy z włókna szklanego. Nie trudno więc dopasować je do wybranych, kolorowych pasm. Poszczególne produkty różnią się formą oraz sposobem aplikacji co również powinieneś wziąć pod uwagę. Przed ostateczną decyzją zwróć uwagę na wydajność preparatu, czas schnięcia, skład czy atest. Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz dobrej jakości kleje do tapet? Nie szukaj ich daleko! Produkt dla siebie wybierz z bogatego asortymentu Castoramy.

Data publikacji: 18.12.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki klej wybrać? Najważniejsze zastosowania kleju Mamut

Jaki klej wybrać? Najważniejsze zastosowania kleju Mamut
Trwały, skuteczny i wydajny klej jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych. Zastanawiasz się, jaki preparat sprawdzi s...
Czytaj więcej

Jak odnowić wannę żeliwną?

Jak odnowić wannę żeliwną?
Jeśli posiadasz w domu starą i podniszczoną, żeliwną wannę, a nie masz dostępnych środków lub czasu, żeby wymienić ją na nową, możesz spr&oacut...
Czytaj więcej

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok

Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok
Chcąc udekorować nasze wnętrza, często wybieramy gotowe produkty dostępne w sklepach. Jeśli jednak zależy nam niepowtarzalnych ozdobach, możemy przygo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać klej do tapet? Zobacz nasze rady