Produkty

Jak wybrać lutownicę?

Jak wybrać lutownicę?

Lutownica to jak sama nazwa wskazuje urządzenie służące do lutowania, czyli trwałego łączenia elementów metalowych. Jest jednym z niezbędnych narzędzi w warsztacie początkującego majsterkowicza, jak również profesjonalisty. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie, aby dokonać właściwego wyboru?

lutownica transformatorowa z maskownicąZastosowanie

Lutownice stosuje się najczęściej przy łączeniu rur, ale także w przypadku podzespołów elektronicznych. W zależności od rodzaju, urządzenie to może posłużyć nam do lutowania sporych elementów, jak i do bardzo precyzyjnego łączenia drobnych części, dlatego też stosuje się je np. w szeroko pojętym modelarstwie. Za ich pomocą można również wykonywać i naprawiać biżuterię.

Czym kierować się przy wyborze lutownicy?

Wybierając urządzenie, jakim jest lutownica, powinniśmy znać przede wszystkim swoje potrzeby. To do nich dopasowujemy konkretny rodzaj sprzętu. Szczególną uwagę zwracamy na rodzaj grotu i moc lutownicy, a także temperaturę pracy – najlepszym wyjściem jest możliwość regulowania oraz stabilizacji temperatury.

Rodzaje lutownic

Transformatorowe – w tego rodzaju urządzeniach stosuje się drut, przez który przepływa prąd o dużym natężeniu, nagrzewający się w zaledwie kilka sekund. Drut ten stanowi grot i jest połączony z transformatorem, stąd też sama nazwa. Jest on mało precyzyjny, dlatego też urządzeń tych używa się do lutowania większych elementów. Lutownice transformatorowe posiadają dużą temperaturę pracy, której niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie kontrolować, oraz dużą moc. Ze względu na transformator są dość ciężkie, co może utrudniać dłuższą pracę. Ułatwia ją natomiast oświetlenie zastosowane w niektórych modelach, wskazujące miejsce lutowania.

Grzałkowe (nazywane też oporowymi) – w tych urządzeniach znajduje się grot metalowy, który jest podgrzewany elektryczną grzałką. Takie urządzenie doskonale sprawdza się przy lutowaniu małych podzespołów elektronicznych i wszelkich elementów przewlekanych. Grot może być też bardzo masywny i wówczas taką lutownicę nazywamy kolbową – sprawdza się ona świetnie przy lutowaniu większych elementów. W lutownicach grzałkowych nie możemy regulować temperatury ani też jej ustabilizować. Lutownice grzałkowe posiadają wymienne groty o różnych kształtach, które mogą nam pomóc przy wielu domowych pracach.

Z elektrodami grafitowymi – ten rodzaj lutownic posiada specjalistyczne szczypce, które wyposażone są w elektrody węglowe. Posiadają one dużą moc, ale bardzo często pozostawiają ślad grafitu na lutowanym elemencie, co jednak nie zawsze musi być kłopotliwe.lutownica gazowa

Gazowe – te z kolei działają dzięki palnikowi, który jest zasilany gazem. Dostępne są również lutownice gazowe bez grota, w których stosuje się gorące gazy spalinowe. Ten rodzaj lutownic potrafi stopić elementy, z jakimi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić nawet przy użyciu lutownicy transformatorowej o bardzo dużej mocy.

Bateryjne – to najbardziej mobilne pośród wszystkich rodzajów lutownic, ponieważ zasilane są za pomocą tradycyjnych baterii. Jesteśmy w stanie zabrać je w teren, ale nie wytrzymają zbyt długiego okresu pracy. Wyjściem z takiej sytuacji może być wyposażenie ich w dodatkowy akumulator i ładowarkę, ale musimy wówczas liczyć się z dość dużym wydatkiem.

Hotair – działają dzięki użyciu gorącego powietrza, stąd też ich zapożyczona obcojęzyczna nazwa. Są przydatne szczególnie przy pracach demontażowych, ale najczęściej stosuje się je przy pracy z bardzo delikatnymi elementami, ponieważ lutownica hotair nie styka się bezpośrednio z żadnym materiałem.

Stacje lutownicze – składają się na nie: urządzenie z regulacją ustawień lutowania (w tym także temperatury grotu) oraz lutownica, którą stanowi najczęściej lutownica grzałkowa. Są to najbardziej skomplikowane urządzenia sprawdzające się przede wszystkim wtedy, kiedy liczy się precyzja. 

Data publikacji: 13.10.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Co to jest lutowanie?

Co to jest lutowanie?
Lutownica to praktyczne urządzenie, które należy do gamy podstawowych narzędzi w każdym przydomowym warsztacie. Pozwala na przeprowadzenie wiel...
Czytaj więcej

Lutowanie gazowe

Lutowanie gazowe
Lutowanie gazowe to sposób łączenia stopów za pomocą lutów twardych, w tym przypadku z wykorzystaniem urządzeń emitujących gaz, a więc specjalnych pal...
Czytaj więcej

6 zasad skutecznego lutowania

6 zasad skutecznego lutowania
Lutowanie jest metodą łączenia ze sobą elementów metalowych za pomocą spoiwa (lutu), którego temperatura topnienia jest niższa niż łączonych elementów...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać lutownicę?