Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać odkurzacz przemysłowy?

Po każdej budowie i każdym remoncie następuje czas porządków. Podłogę najszybciej i najwygodniej oczyszcza się przy użyciu odkurzacza. Należy jednak pamiętać, że używanie modelu domowego do sprzątania resztek remontowych może doprowadzić do awarii. Na takie okazje warto mieć mocny i wytrzymały odkurzacz przemysłowy. Jak go wybrać?

Czy odkurzacz przemysłowy działa inaczej niż domowy?

odkurzanie odkurzaczem przemysłowymDziałanie odkurzacza przemysłowego i domowego nie różni się – oba zasysają napotkane na drodze zabrudzenia. Urządzenie specjalistyczne radzi sobie jednak z zanieczyszczeniami, które po dostaniu się do tradycyjnego mogłyby uszkodzić jego mechanizm.

Odkurzaczem przemysłowym sprzątniemy zatem liczne i ostre drobinki, opiłki oraz pył. Pomoże nam się uporać z farbami, lakierami, a nawet pleśnią. Profesjonalny model sprawdzi się na budowie w zakładzie produkcyjnym, stolarskim, w warsztatach samochodowych i fabrykach.

Możemy też wybrać uniwersalny odkurzacz: pomocny i w domu, i w warsztacie.

Klasy odkurzacza przemysłowego

Odkurzacz warsztatowy MacAllister 1800 W 40 lJednym z parametrów, które pozwalają określić, do jakich prac przyda nam się dany model odkurzacza przemysłowego, jest klasa. Przypisuje się ją w odniesieniu do możliwości urządzenia. Do wyboru mamy klasy:

- L, określającą odkurzacze przemysłowe dostosowane do pochłaniania pyłów i drobnego kruszywa. Wykorzystuje się je w warsztatach stolarskich oraz podczas prac zakładających obróbkę tworzyw sztucznych,

- M, odpowiadającą odkurzaczom przemysłowym właściwym do usuwania pyłów, drobnego kruszywa, odpadów z farb oraz gipsu,

- H, właściwą dla odkurzaczy przemysłowych radzących sobie z największymi i najniebezpieczniejszymi zabrudzeniami, np. ołowiem, azbestem, pleśnią. Są właściwe także do usuwania odpadków wymienionych w klasie L i M. W tych profesjonalnych urządzeniach montuje się filtry oczyszczające powietrze.

Porada eksperta

Niezależnie od klasy w odkurzaczach przemysłowych może występować funkcja samoczyszczenia. Warto wybrać wyposażony w nią model, ponieważ skróci to czas porządkowania pomieszczeń mocno pokrytych pyłem.

Na jakie parametry odkurzacza przemysłowego zwracać uwagę?

odkurzacz przemysłowyDobry odkurzacz przemysłowy, jak każde urządzenie elektryczne, musi odznaczać się wysoką mocą – odpowiednią do wykonania zadania. Minimum to 1200 W, choć dobrze będzie wybrać model nawet o 1800 W, taki jak odkurzacz warsztatowy marki MacAllister. Do uporania się z licznymi i trudnymi zabrudzeniami najlepsze będzie urządzenie o mocy 3000 W. Warto też wiedzieć, że odkurzacze przemysłowe mogą mieć więcej niż jeden silnik. Jeśli dany model jest bardziej rozbudowany, sami wybieramy, z ilu silników ma w danej chwili korzystać.

Duże znaczenie ma także długości kabla i węża odkurzacza przemysłowego. Z uwagi na to, że hale, zakłady przemysłowe i tereny budowy bywają rozległe, warto znaleźć model jak najbardziej dopasowany do konkretnej przestrzeni.

Czy waga urządzenia też gra rolę? Niekoniecznie. Odkurzacze przemysłowe są cięższe od domowych, jednak te o znaczącym ciężarze montowane są na specjalnych wózkach ułatwiających transport.

Czy warto kupić odkurzacza warsztatowy bezworkowy?

Ostatnią istotną kwestię stanowi sposób gromadzenia odpadów w odkurzaczu przemysłowym. Czy lepiej wybrać model z pojemnikiem, czy wymiennymi workami?

Urządzenia bezrowkowe, takie jak np. ten odkurzacz przemysłowy, są pojemniejsze od workowych, co zwiększa komfort pracy i pozwala na porządkowanie bez przerwy. Poszczególne modele różnią się jednak pojemnością zbiorników. Za odpowiednio duży uważa się każdy przewyższający 40 l. Korzystając z nich, nie trzeba pamiętać o dokupowaniu i zmienianiu worków. Wszystko to sprawia, że są lepsze od odkurzaczy warsztatowych workowych.

Data publikacji: 20.09.2018