Jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe?

Przydatne nie tylko w każdym biurze, ale również w domu, gdzie wielu z nas również spędza mnóstwo czasu przy biurku. Krzesło biurowe pozwala nam w pełni komfortowo i bezpiecznie pracować czy też oddawać się rozrywkom przy komputerze. Warunkiem jest odpowiedni wybór.

Pamiętajmy o tym, że nieprawidłowo dobrane krzesło biurowe może mieć niebagatelne konsekwencje dla stanu naszego zdrowia. Wiele godzin spędzonych przy biurku w dyskomforcie może prowadzić do problemów związanych z kręgosłupem, szyją, barkami, krążeniem, żylakami, spuchniętymi łydkami czy bólami głowy.

 

wygodne komfortowe krzesłoCechy idealnego krzesła biurowego 

 

Idealne oznacza w naszym przypadku maksymalnie wygodne i prozdrowotne. Chodzi tutaj przede wszystkim o komfort użytkowania krzesła biurowego przy długotrwałej pracy oraz dbałość o stan naszego kręgosłupa.

Podparcie

 

Bardzo istotne jest podparcie, które powinno zapewniać naszemu kręgosłupowi pozycję litery „S”, swoim zasięgiem obejmując i dokładnie podpierając łopatki. Kształt oparcia powinien odpowiadać naszemu wzrostowi, tak aby jego wypukła część znajdowała się na wysokości naszego odcinka lędźwiowego.

 

Siedzisko i podłokietniki

 

Równie ważne jest siedzisko, na którym powinniśmy móc podeprzeć zdecydowaną większość naszych ud. Powinno posiadać płaską powierzchnię i lekko zaokrąglone przednie krawędzie. Uwagę należy zwrócić również na podłokietniki, które podpierają skutecznie nasze przedramiona, zmniejszając tym samym obciążenie nadgarstków, szczególnie w trakcie pisania na klawiaturze.

 

Regulacja i stabilność

 

Aby krzesło zapewniało nam maksymalną wygodę, powinno posiadać też możliwość regulacji wysokości oparcia, odchylenia oparcia, profilu oparcia, wysokości i szerokości siedziska, zagłówka oraz podłokietników. Idealne oznacza również stabilne, stąd też nasze krzesło powinno posiadać pięcioramienną podstawę z kółkami oraz mechanizm samohamowania.

 

Krzesło dla dziecka 

 

meble biurowe

Wybierając krzesło biurowe dla dziecka, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiednie ułożenie jego kręgosłupa, który jest w fazie kształtowania. Pamiętajmy również o tym, aby nie wybiegać za bardzo w przód, kupując krzesło na przyszłość. Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że dziecko szybko się rozwija, stąd też ważna jest możliwość regulacji wysokości siedziska, oparcia i podłokietników, aczkolwiek krzesło powinno być maksymalnie dopasowane do aktualnego wzrostu i budowy ciała. Wysokość siedziska powinna umożliwiać dziecku oparcie stóp o podłogę i zgięcie nóg w kolanach pod kątem prostym, a jego szerokość powinna dawać kilka wolnych centymetrów po bokach. Szczególnie ważna jest też pełna stabilność krzesła oraz jego obicie – odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu.

 

Przed zakupem

 

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, warto sprawdzić jego wygodę, siadając w nim i kilkakrotnie okręcając się, o ile jest to, rzecz jasna, możliwe. Warto sprawdzić również, czy kółka, które posiada dane krzesło, są przeznaczone do powierzchni, na jakiej zamierzamy użytkować zakupiony produkt. Istotny dla pełnej funkcjonalności jest też wybór odpowiedniego obicia. Dla alergików poleca się krzesła wykonane z ekoskóry, niezwykle miękkie są wypełnienia z pianki, a te z obiciem z siatki zapewniają najlepszą wentylację.

Data publikacji: 23.10.2014