LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wybrać przecinak

Obecność przecinaka w warsztacie majsterkowicza umożliwi samodzielne przeprowadzenie części prac remontowych. Dzięki niemu skujemy materiały budowlane, które stoją nam na przeszkodzie w reorganizacji przestrzeni naszego mieszkania, a wraz z podobnymi do niego narzędziami wykonamy na przykład dodatkowy obwód instalacji elektrycznej. Czym kierować się w wyborze odpowiedniego do naszych zastosowań przecinaka?

przecinakPrace remontowe kojarzą się nam najczęściej z upiększaniem wnętrz, ale często są one poprzedzone demontażem – całościowym lub częściowym – zastanej przestrzeni. Jeśli naszym zamierzeniem jest budowa domu na działce, na której stoi konstrukcja, której stan nie pozwoli na jej wyremontowanie, wyburzamy ją i stawiamy nową od fundamentów. W mniejszej skali – zakup mieszkania na rynku wtórnym związany będzie z całościową jego przebudową, z wymianą wszystkich instalacji włącznie. Stąd też konieczność zaopatrzenia się w narzędzia, które umożliwią nam pozbycie się zbędnych elementów. Będą to między innymi:

- młot udarowy,

- młot wyburzeniowy,

- mniejsze elektronarzędzia wyposażone w funkcję podkuwania.

Z ich pomocą usunąć możemy konstrukcje wykonane z betonu, bloczków komórkowych, cegieł, pustaków i powierzchni ceramicznych. Wszystkie powyższe wyposażone są w dostosowany do budowy odpowiedniego narzędzia przecinak mocowany za pomocą różnego rodzaju uchwytów SDS. Jeśli natomiast wykonujemy prace niewymagające użycia elektronarzędzi, posiłkujemy się przecinakiem, którego użycie wymaga pomocy młotka.

Do czego służy przecinak?

Chociaż jego nazwa wskazuje nam podstawowe zastosowanie narzędzia, polegające na przecinaniu różnych materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, wielość zastosowań przecinaka nie ogranicza się tylko do tego. Z jego pomocą skutecznie zniszczymy strukturę wymienionych wyżej materiałów, a także tynku. Pomocny nam będzie również w następujących przykładowych czynnościach:

- prace blacharskie, w tym związane z motoryzacją,
- prace dekarskie,
- skuwanie starych warstw tynku,
- burzenie ścianek działowych,
- demontaż skorodowanych połączeń metalowych,
- zgrubne przecinanie cegieł, bloczków gazobetonowych i in.,
- wykonywanie otworu w ścianie.

przecinak z ochraniaczem TopexO czym pamiętać przy wyborze przecinaka?

Ponieważ powyższe czynności wykonywane być mogą zarówno w pomieszczeniu wykorzystywanym do prac naprawczych, jak i w warunkach zewnętrznych, ważne, aby wykonana z metalu główna część narzędzia nie była podatna na rdzewienie. Równie istotna będzie wytrzymałość grotu przecinaka, który poddany będzie sporym siłom nań działającym. Ponieważ przecinaka używamy wraz z młotkiem, konieczne będzie uchronienie dłoni trzymającej narzędzie przed uderzeniem tego ostatniego – służy temu wykonana z tworzywa sztucznego lub twardej gumy obejma na górnej części przecinaka, która uniemożliwia kontakt obucha młotka z dłonią w razie przypadkowego niecelnego weń uderzenia. Nie tylko stanowi ona zabezpieczenie dla ręki, ale wytłumia również hałas powstający w czasie używania narzędzia.

Przecinak – osobno czy w komplecie?

Przedmioty tego typu dostępne są zarówno w pojedynczych egzemplarzach, jak i w kompletach wraz z podobnymi do nich narzędziami, jakimi są:

- wybijak,

- bruzdownik, w tym skrzydełkowy.

W komplecie z powyższymi znajduje się najczęściej również młotek ślusarski. Jeśli zatem jesteśmy na etapie wyposażania naszego warsztatu lub skrzynki narzędziowej w podstawowe wyposażenie, warto skorzystać z oferty producentów oferujących ten lub bardziej rozbudowany zestaw. Czas pokaże, że w miarę upływu lat i konieczności remontowania poszczególnych instalacji elementy wspomnianego zestawu znajdą swoje zastosowanie w czasie kolejnych remontów mieszkania. W innej sytuacji są ci spośród majsterkowiczów, których skrzynki narzędziowe są wyposażone niemal kompletnie. W zależności od ich potrzeb dostępne są narzędzia pojedyncze, o najczęściej spotykanych długościach grotów od 10 do 30 mm, a także o innych rozmiarach.

Data publikacji: 04.08.2016