Produkty

Jak wybrać środek do czyszczenia i pielęgnacji nagrobków?

Jak wybrać środek do czyszczenia i pielęgnacji nagrobków?

Dbanie o groby bliskich to wyraz naszej pamięci o nich. Ponadto odpowiednia pielęgnacja materiału, z którego została wykonana płyta nagrobna, przedłuża jej trwałość. Dobór środków do czyszczenia i konserwacji nagrobków należy uzależnić właśnie od rodzaju kamienia.

cmentarzCzyszczenie i pielęgnacja lastryko

Lastryko to beton powstający z wody, cementu i grysu. Jego produkcja jest niedroga, dlatego jest to materiał często wykorzystywany do produkcji płyty nagrobnych. Powierzchnia lastryko jest porowata, co sprzyja wnikaniu zanieczyszczeń i wilgoci. Aby dokładnie wyczyścić nagrobek wykonany z tego materiału, należy użyć odpowiednich środków chemicznych. Najlepiej sięgnijmy po preparaty dedykowane do lastryko. W zagłębieniach może się osadzać mech, dlatego, aby mechanicznie go usunąć, do sprzątania warto użyć ostrej szczotki lub druciaka. Po takich zabiegach płyta będzie czysta, lecz straci blask. Wyszorowany nagrobek trzeba natłuścić, do czego przeznaczona jest specjalna pasta. Jeśli farba z napisów się starła, to można je odświeżyć farbą olejną. Nagrobek z lastryko trzeba czyścić i zabezpieczać dosyć często – zabiegi pielęgnacyjne najlepiej powtarzać co miesiąc.

Czyszczenie i pielęgnacja granitu

Granit jest bardzo trwałym kamieniem, ale nie można go pozostawiać bez pielęgnacji. Łatwo ulega zaplamieniu, często pozostają na nim zacieki z wody deszczowej, a na ciemnych płytach wszystkie zabrudzenia są bardzo widoczne. Metody czyszczenia nagrobka z granitu są zupełnie odmienne od tych dotyczących lastryko. Przede wszystkim nie wolno do niego stosować żadnych ostrych narzędzi – mycie za pomocą druciaka może trwale porysować płytę. Granitu nie należy również natłuszczać, ponieważ naturalny kamień musi oddychać. Do jego czyszczenia potrzebna jest duża ilość czystej wody – kamień w czasie zabiegów pielęgnacyjnych musi być cały czas mokry. Warto przelać wodę do pojemnika z atomizerem i obficie spryskać nagrobek. Jeśli płyta jest mocno zabrudzona, do wody dodajmy płynu do mycia naczyń lub skorzystajmy z preparatu do mycia granitu. Miękką gąbką ścieramy brud, a następnie spłukujemy pozostałości zabrudzeń i środków chemicznych. Na koniec możemy użyć specjalnego środka konserwującego do kamienia.

Czyszczenie i pielęgnacja marmurupłyn ochronny do nagrobków

Marmur to piękny kamień o wielu atrakcyjnych odmianach. Aby wyglądał zachwycająco, należy myć go ciepłą wodą z detergentem. Można stosować podobną metodę, jak przy czyszczeniu granitu. Zwilżoną płytę myjemy miękką gąbką z dodatkiem środka chemicznego, na przykład specjalnie przeznaczonego do marmuru. Następnie obficie zmywany detergenty za pomocą czystej wody. Marmur należy po umyciu wytrzeć do sucha, aby nie powstały zacieki. Potem możemy wykorzystać pastę polerską, by nadać kamieniowi blask i zabezpieczyć go przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Zabiegi pielęgnacyjne trzeba powtarzać co kilka miesięcy.

Myjka ciśnieniowa i wypełnianie ubytków

Do czyszczenia płyty nagrobnych można wykorzystać także myjkę ciśnieniową lub parową. To urządzenie świetnie sprawdzi się na przykład przy odświeżaniu piaskowca. Przy tej metodzie należy jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić kamienia. Jeśli nagrobek na ubytki, to można spróbować uzupełnić je za pomocą środków do renowacji. Do granitu i marmuru stosujemy krystalizatory oraz kleje poliestrowe przeznaczone dla kamieniarzy. Pęknięcia w lastryko możemy uzupełnić za pomocą niekurczliwej zaprawy cementowej z dodatkiem grysu pasującego do tego, który został wykorzystany do produkcji płyty. Naprawę większych ubytków i piaskowanie piaskowca lepiej pozostawić do wykonania specjaliście.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.07.2015
Wynika z tego, że drewniana skrzynka z sadzonymi kwiatkami wcale nie wymaga tak dużo pracy. Myślałem, ze jak położę płytę na grobie mamy, to będzie to wygodniejsze, bo rzadko przyjeżdżam z Anglii i chciałem, zeby na dłużej było u niem ładnie.

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać środek do czyszczenia i pielęgnacji nagrobków?