Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wybrać stojak do szlifierki?

Stojak do szlifierki kątowej to akcesorium, dzięki któremu zyskamy jeszcze większą stabilność podczas cięcia różnych przedmiotów – w szczególności profili i rur. Na co zwrócić uwagę, wybierając uchwyt do naszego narzędzia?

stojak do szlifierkiCzy warto zakupić stojak do szlifierki kątowej?

Choć stojak do szlifierki zdecydowanie nie może zastąpić profesjonalnej szlifierki tarczowej, z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie dla hobbystycznych majsterkowiczów, którzy nie chcą dużo inwestować w narzędzia, a jednocześnie chcą cieszyć się wygodą podczas pracy. Jeśli jednak będziemy korzystać z akcesorium we właściwy sposób, z pewnością ułatwi nam ono przycinanie różnych elementów z zachowaniem właściwego kąta.

Sposób mocowania szlifierki

Większość dostępnych na rynku szlifierek może zostać zamontowana na uniwersalnym stojaku, który pasuje do wszystkich narzędzi o określonej średnicy tarczy. Pozwala nam to stosować jeden stojak do kilku różnych narzędzi – z pewnością docenią to użytkownicy, którzy dysponują więcej niż jedną szlifierką.

Niestety niektóre szlifierki mogą posiadać fabryczne zabezpieczenie uniemożliwiające montowanie ich na uniwersalnych stojakach – najczęściej dotyczy to droższych modeli. Zanim więc zakupimy takie akcesorium, sprawdźmy, czy nasze narzędzie dopuszcza jego montaż. Jeśli nie, powinniśmy poszukać takiego uchwytu, który będzie pasować do naszej szlifierki kątowej.

Istotne jest również to, w jaki sposób mocuje się szlifierkę kątową na stojaku. Najczęściej do wykonania tej czynności warsztatowe narzędziapotrzebne są śruby M14 – ten sposób nie jest jednak zbyt komfortowy i wymaga dokupienia dodatkowego akcesorium w postaci pasującego do śrub klucza. Niektóre modele posiadają jednak zintegrowany system zaciskowy, który znacznie ułatwia montaż.

Stojak do szlifierki a wielkość tarczy

Wielkość tarczy to kluczowe kryterium podczas wybierania stojaka do szlifierki – im większa tarcza, tym dłuższy wysięgnik uchwytu. Ma to ogromne znaczenia dla prawidłowego i bezpiecznego wykonywania pracy. Jeśli źle dobierzemy stojak do tarczy, narzędzie nie dosięgnie do obrabianej powierzchni i nie będzie w stanie jej przeciąć.

Porada eksperta

W przypadku szlifierek dwuręcznych poza wielkością tarczy powinniśmy też sprawdzić, czy konstrukcja urządzenia nie uniemożliwia zamontowania go na stojaku. Niestety wiele znajdujących się na rynku modeli uchwytów nie nadaje się do stosowania ze szlifierkami dwuręcznymi.

stojak na szlifierkęPozostałe kryteria wyboru stojaka do szlifierki kątowej

Stojak powinien przede wszystkim zapewnić szlifierce stabilność, tak aby nie poruszała się ona podczas wykonywania pracy – w przeciwnym razie trudne będzie utrzymanie właściwego kąta względem obrabianej powierzchni. Jeśli kupimy uchwyt o zbyt lekkiej konstrukcji, jego zasadnicza funkcja nie zostanie spełniona – narzędzie będzie się chwiać, utrudniając precyzyjne wykonanie czynności. Warto więc wybrać produkt wykonany z solidnych materiałów i o stabilnych ramionach.

Data publikacji: 30.10.2017