Jak wybrać zagęszczarkę?

Zagęszczarka jest jednym ze specjalistycznych sprzętów budowlanych – dzięki niej możemy w wyjątkowo sprawny sposób utwardzić podłoże, co przydaje się zarówno podczas ubijania żwiru, jak i układania kostki brukowej. Urządzenie tego typu będzie potrzebne nie tylko profesjonalnym firmom budowlanym, ale również osobom samodzielnie zajmującym się wykańczaniem podwórza we własnym gospodarstwie domowym. Jak wybrać zagęszczarkę spełniającą nasze oczekiwania?

zagęszczarkaRodzaje zagęszczarek

Zagęszczarki dzielą się ze względu na sposób prowadzenia. Najbardziej popularnymi są modele prowadzone ręcznie oraz samoprzesuwne. Te pierwsze wymagają własnoręcznego przestawiania ich z miejsca na miejsce, dlatego też warto zaopatrzyć się w urządzenie o stosunkowo niskiej wadze. Przyda się ono raczej przy zagęszczaniu mniejszych powierzchni. Na większych obszarach lepiej sprawdzi się zagęszczarka samoprzesuwna – poprzez ruchy wibracyjne wykonywane przez maszynę jej prowadzenie jest o wiele łatwiejsze, a efekty jej pracy są o wiele lepsze.

Dają bowiem większy stopień zagęszczenia gruntu, jak również działają na większych głębokościach. Inną odmianą takiej zagęszczarki jest model kroczący – nie jest on raczej używany amatorsko, za to sprawdza się na trudnych podłożach.

Porada eksperta

Do zastosowań przydomowych świetnie sprawdzą się skoczki do ubijania – dają one naprawdę imponujące efekty zagęszczenia gruntu, a przy tym są niewielkie i pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach. Odpowiednio niska waga daje możliwość wygodnego prowadzenia urządzenia, a ponadto jego cena jest bardziej przystępna dla amatorów.

ZAGĘSZCZARKA GRUNTU BPC80-65RPodział zagęszczarek ze względu na zakres ruchu

Zagęszczarki dzielą się na jedno- i dwukierunkowe. Pierwsze doskonale sprawdzają się na sporych terenach, na przykład podczas przygotowywania placów czy boisk.

Modele dwukierunkowe są bardziej zaawansowane technicznie, ponieważ wyposażone są w bieg wsteczny, co umożliwia o wiele łatwiejszą pracę na małych przestrzeniach oraz innych trudno dostępnych miejscach. Są jednak częściej wykorzystywane przez profesjonalistów, którzy potrzebują sprzętów pozwalających uzyskiwać bardziej precyzyjne efekty niezbędne podczas tworzenia dróg, trakcji kolejowych i innych szlaków komunikacyjnych.

ZAGĘSZCZARKA GRUNTU BNa jakie parametry zagęszczarki należy zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów urządzenia jest głębokość ubijania. Podawana wartość dotyczy jednorazowego przejazdu i daje pogląd na to, jak szybko uporamy się z zaplanowaną pracą. Inną istotną wartością jest masa – decyduje ona o skuteczności ubijania, ale też o wygodzie prowadzenia maszyny.

Przy wyborze zagęszczarki musimy się zastanowić, która z tych cech będzie dla nas priorytetowa. Podobne znaczenie ma wielkość płyty ubijającej – skuteczność możemy podzielić na wielkość jej obszaru lub głębokość, ponieważ mniejsze płyty działają głębiej niż większe przy tej samej wadze zagęszczarki. Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość wibracji, co będzie determinowało nasz komfort pracy, a także szybkość jej wykonywania. Ponadto obowiązkowo przed zakupem musimy się zorientować o dostępności i kosztach części zamiennych, a także sprawdzić, jakie akcesoria dostaniemy w zestawie z zagęszczarką.

 

Data publikacji: 28.10.2017