Produkty

Jak wyburzyć ściankę działową

Jak wyburzyć ściankę działową

Ścianki działowe dzielą nasze wnętrza na poszczególne strefy lub pokoje. Zazwyczaj stanowią przegrody, które możemy łatwo zdemontować bez potrzeby występowania o pozwolenie bądź wykonywania projektu. W jaki sposób wyburzyć ścianę działową?

Z czego powstała ścianka działowa?

Wiele ścianek działowych wykonanych jest płyt kartonowo-gipsowych – są one nie tylko łatwe do wzniesienia, ale również niekłopotliwe podczas demontażu. W starym budownictwie, a dokładniej w obiektach, które powstały jeszcze przed II wojną światową, możemy spotkać także przegrody drewniane. Jeszcze innym materiałem budulcowym bywają bloczki silikatowe, z betonu komórkowego, ceramiczne albo np. cegły. W zależności od tego, który z wymienionych materiałów zastosowano, różnie przebiegać będzie demontaż ścianki.

Demontaż ścianki działowej szkieletowej z płyt g-k

jak wyburzyć ściankę działowąCelowo użyliśmy słowa demontaż, a nie wyburzenie – przegrody wykonane z płyt g-k opierają się na szkielecie, a ich rozbiórka polega na zdemontowaniu całości krok po kroku. Najpierw nacinamy płytę w pobliżu jednego z profili mocujących lub drewnianego słupka – pozwoli nam to na jej oderwanie. Wyciągamy wypełnienie (zazwyczaj z wełny mineralnej), a następnie usuwamy płyty znajdujące się po drugiej stronie – podważamy je w miejscu mocowania do stelaża i nacinamy spoiny pomiędzy poszczególnymi elementami. Na koniec wystarczy, że odkręcimy sam stelaż od ścian, podłogi oraz sufit.

Rozbiórka ścian murowanych

Ściany murowane z cegieł lub bloczków betonowych także nie są trudne w usunięciu. Należy jednak pamiętać, by wyburzać je od góry. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli przebicie ściany na środku w jej górnej części, do czego warto użyć młotowiertarki bądź duetu: młotek, przecinak. Później usuwamy górny rząd elementów, by następnie powtórzyć czynność w kolejnych, niższych rzędach. Najłatwiej rozbierzemy ściany z cegły, które w sprzyjających okolicznościach będzie można powtórnie wykorzystać. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ścian z pustaków i bloczków betonowych – najpewniej ulegną one zniszczeniu. Do wybijania kolejnych pustaków najlepiej posłużyć się ciężkim młotem, a bloczki betonowe lub gipsowe najłatwiej odcinać piłą. Jeżeli w ścianie takiej znajdziemy pręty zbrojeniowe, będziemy musieli odciąć je od bocznych ścian.

Młotowiertarka MacAllister SDS plus 1200 WWyburzanie ścian drewnianych i żelbetowych

W przypadku przegród drewnianych w pierwszej kolejności konieczne jest zerwanie tynku wraz z matą trzcinową, która umożliwiała jego nałożenie. Pozbywamy się drutów mocujących matę, a w efekcie odsłaniamy deski przymocowane do stelaża. Jeśli tynk pokrywa cienkie listewki, tzw. dranice, pełniące rolę podkładu (zastępujące matę), nie musimy uprzednio go skuwać – usuniemy go wraz z dranicami. Pozbawione pokrycia deski są już gotowe do oderwania. Potem pozostaje usunięcie wypełnienia ściany oraz demontaż ram, na których była ona oparta.

Jeśli chodzi o wyburzanie ścian żelbetowych, przeczytamy o nim w tym artykule. Znajdziemy tam również uwagi dotyczącego tego, jak przygotować się do wyburzania ścianki działowej, aby prace przebiegały sprawnie i bezpiecznie.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?
Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie tra...
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?
Młotowiertarka stanowi jeden z wielu rodzajów elektronarzędzi. Urządzenie to jest przydatne nawet przy ciężkich pracach budowlanych i remontowych. Co ...
Czytaj więcej

Jaką wybrać młotowiertarkę?

Jaką wybrać młotowiertarkę?
Młotowiertarka to urządzanie podobne do tradycyjnej wiertarki. Dzięki niemu możemy łatwo wykonywać otwory w twardych podłożach, np. wykonanych z beton...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wyburzyć ściankę działową