Jak wyburzyć ściankę działową

Ścianki działowe dzielą nasze wnętrza na poszczególne strefy lub pokoje. Zazwyczaj stanowią przegrody, które możemy łatwo zdemontować bez potrzeby występowania o pozwolenie bądź wykonywania projektu. W jaki sposób wyburzyć ścianę działową?

Z czego powstała ścianka działowa?

Wiele ścianek działowych wykonanych jest płyt kartonowo-gipsowych – są one nie tylko łatwe do wzniesienia, ale również niekłopotliwe podczas demontażu. W starym budownictwie, a dokładniej w obiektach, które powstały jeszcze przed II wojną światową, możemy spotkać także przegrody drewniane. Jeszcze innym materiałem budulcowym bywają bloczki silikatowe, z betonu komórkowego, ceramiczne albo np. cegły. W zależności od tego, który z wymienionych materiałów zastosowano, różnie przebiegać będzie demontaż ścianki.

Demontaż ścianki działowej szkieletowej z płyt g-k

jak wyburzyć ściankę działowąCelowo użyliśmy słowa demontaż, a nie wyburzenie – przegrody wykonane z płyt g-k opierają się na szkielecie, a ich rozbiórka polega na zdemontowaniu całości krok po kroku. Najpierw nacinamy płytę w pobliżu jednego z profili mocujących lub drewnianego słupka – pozwoli nam to na jej oderwanie. Wyciągamy wypełnienie (zazwyczaj z wełny mineralnej), a następnie usuwamy płyty znajdujące się po drugiej stronie – podważamy je w miejscu mocowania do stelaża i nacinamy spoiny pomiędzy poszczególnymi elementami. Na koniec wystarczy, że odkręcimy sam stelaż od ścian, podłogi oraz sufit.

Rozbiórka ścian murowanych

Ściany murowane z cegieł lub bloczków betonowych także nie są trudne w usunięciu. Należy jednak pamiętać, by wyburzać je od góry. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli przebicie ściany na środku w jej górnej części, do czego warto użyć młotowiertarki bądź duetu: młotek, przecinak. Później usuwamy górny rząd elementów, by następnie powtórzyć czynność w kolejnych, niższych rzędach. Najłatwiej rozbierzemy ściany z cegły, które w sprzyjających okolicznościach będzie można powtórnie wykorzystać. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ścian z pustaków i bloczków betonowych – najpewniej ulegną one zniszczeniu. Do wybijania kolejnych pustaków najlepiej posłużyć się ciężkim młotem, a bloczki betonowe lub gipsowe najłatwiej odcinać piłą. Jeżeli w ścianie takiej znajdziemy pręty zbrojeniowe, będziemy musieli odciąć je od bocznych ścian.

Młotowiertarka MacAllister SDS plus 1200 WWyburzanie ścian drewnianych i żelbetowych

W przypadku przegród drewnianych w pierwszej kolejności konieczne jest zerwanie tynku wraz z matą trzcinową, która umożliwiała jego nałożenie. Pozbywamy się drutów mocujących matę, a w efekcie odsłaniamy deski przymocowane do stelaża. Jeśli tynk pokrywa cienkie listewki, tzw. dranice, pełniące rolę podkładu (zastępujące matę), nie musimy uprzednio go skuwać – usuniemy go wraz z dranicami. Pozbawione pokrycia deski są już gotowe do oderwania. Potem pozostaje usunięcie wypełnienia ściany oraz demontaż ram, na których była ona oparta.

Jeśli chodzi o wyburzanie ścian żelbetowych, przeczytamy o nim w tym artykule. Znajdziemy tam również uwagi dotyczącego tego, jak przygotować się do wyburzania ścianki działowej, aby prace przebiegały sprawnie i bezpiecznie.

Data publikacji: 27.10.2016