Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchni. Jak wyczyścić piekarnik tanio i bez męczącego szorowania?

Czyszczenie piekarnika – niezbędna czynność w każdej kuchni

Podczas codziennego gotowania i pieczenia bardzo często dochodzi do zabrudzenia powierzchni grzewczej. Płyta może zostać zalana, palniki zamoczone kipiącą zupą, a w piekarniku często pozostają ślady po niedawno przyrządzonym obiedzie. O ile płyta do gotowania ma gładką powierzchnię i stosunkowo łatwo ją doprowadzić do idealnego stanu, o tyle piekarnik stwarza duże trudności.

Jeżeli piekarnik jest niewielkich rozmiarów, trudno dotrzeć we wszystkie szczeliny i umyć go dokładnie. Jak wyczyścić piekarnik, w którym niedawno gotowałeś lub przygotowywałeś wypieki? W niedawno wyłączonym urządzeniu jest to niemożliwe, grozi to oparzeniami i uszkodzeniami skóry. Gdy urządzenie wystygnie, niedawno powstałe plamy i zabrudzenia również zastygają, a wtedy ich całkowite usunięcie stanowi nie lada wyzwanie.

Najważniejsze jest, aby tłuste i gęste substancje nie dostały się do elementów grzewczych, przewodów lub wentylatorów. Ich trwałe zabrudzenie, zniszczenie lub zatkanie spowoduje gorszą pracę piekarnika, a docelowo zniszczenie i konieczność wymiany na nowy. Sposobem na mniejsze zabrudzenia jest używanie pokrywek, pieczenie potraw w rękawie lub specjalnym naczyniu żaroodpornym. Niektóre dania wymagają jednak pieczenia z bezpośrednim dostępem powietrza i wówczas pryskające sosy, kawałki jedzenia i tłuszcz mogą osiadać na wszystkich elementach kuchenki czy piekarnika.

Jak czyścić piekarnik, by robić to sprawnie i szybko? Jeżeli zabrudzenia nie są duże i usuwane regularnie, nie powinno zająć Ci to dużo czasu. Niekiedy wystarczy płyn, który dobrze usuwa tłuszcz i gąbka do mycia naczyń. Innym razem możesz posiłkować się środkami w sprayu lub mleczkiem do mycia powierzchni delikatnych. Jeżeli jednak Twój piekarnik wymaga ostrego i zdecydowanego działania, postaw na silne i sprawdzone sposoby.

Czyszczenie piekarnika – poznaj sprawdzone, domowe metody

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? By osiągnąć idealną czystość i blask w urządzeniu, nie musisz decydować się na silną i szkodliwą chemię. Wykorzystanie mocnych detergentów wymaga wyjątkowo dokładnego umycia piekarnika po zakończeniu czyszczenia. Jeżeli substancje myjące pozostaną na powierzchni, pod wpływem gorącej temperatury powstaną szkodliwe opary. Ich wdychanie jest wyjątkowo niebezpieczne. Szkodliwe jest także spożywanie potraw, w które będą wnikać toksyny podczas używania piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnikJak wyczyścić piekarnikJak wyczyścić piekarnikJak wyczyścić piekarnik

Poznaj moc sody oczyszczonej

Pierwszą sprawdzoną metodą jest czyszczenie piekarnika za pomocą sody oczyszczonej, wody i płynu do mycia naczyń. Rozsyp sodę na całej powierzchni. Ścianki boczne i powierzchnię górną możesz nieznacznie zwilżyć, by środek trzymał się płaszczyzny – powstanie gęsta biała pasta. Pozostaw sodę na przynajmniej kilka godzin. Następnego dnia przy pomocy gąbki i ciepłej wody zmyj całość, pocierając mocniej w miejscach, w których zabrudzenia są większe.

Działanie sody możesz przyspieszyć przez dodanie odrobiny octu. Jeżeli stworzysz pastę z octu i sody i pokryjesz nią całą piekarnik, a następnie delikatnie podgrzejesz, efekt może być jeszcze lepszy. Uważaj jednak przy tym, by temperatura nie była zbyt wysoka. Wywietrz dokładnie mieszkanie, a po ostygnięciu kuchenki umyj ją płynem z wodą.

jak czyścić piekarnikjak czyścić piekarnikjak czyścić piekarnikjak czyścić piekarnik

Wykorzystaj termoobieg!

Innym sprawdzonym sposobem jest umycie piekarnika przy wykorzystaniu funkcji termoobiegu. Do naczynia żaroodpornego lub formy do pieczenia wlej wodę z dodatkiem octu. Następnie podgrzewaj piekarnik do temperatury około 180 stopni. Po godzinie zaschnięte plamy i brud powinien na tyle zmięknąć, że będziesz go wstanie usunąć przy pomocy łopatki, ścierki lub gąbki.

Pianka do grilla, płyn do mycia okien a może pasta do zębów?

Do wyczyszczenia bardzo mocno zabrudzonego rusztu lub szyby piekarnika możesz użyć pianki do czyszczenia grilla. Szybę możesz spróbować doprowadzić do nieskazitelnego stanu za pomocą płynu do mycia okien. Niekiedy sprawdza się także zastosowanie pasty do mycia zębów i pozostawienie jej na dłuższą chwilę w problematycznych miejscach. Możesz też połączyć kilka metod jednocześnie i skumulować ich działanie.

Nietypowe użycie folii aluminiowej

Ciekawym i wyjątkowo skutecznym sposobem usunięcia zabrudzeń nawet z niewielkich szczelin i ukrytych przestrzeni jest czyszczenie piekarnika folią aluminiową. Folia daje się swobodnie formować, dzięki czemu stworzysz myjko-ściereczkę, zdolną trafić w każde zagłębienie. Jest za to o wiele delikatniejsza niż tradycyjne zmywaki i szorstkie gąbki, które mogą rysować mytą powierzchnię.

czyszczenie piekarnika folią aluminiowączyszczenie piekarnika folią aluminiowączyszczenie piekarnika folią aluminiowączyszczenie piekarnika folią aluminiową

Przygotuj kawałek folii aluminiowej i uformuj z niej kulę lub inną strukturę, którą łatwo złapiesz w dłoń i będziesz nią mógł swobodnie manewrować. Polej całość płynem do mycia lub mleczkiem do czyszczenia, tak, jakbyś pokrywał nim gąbkę. Szoruj i pocieraj delikatnie całość, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Efektywność pracy poprawisz, jeżeli użyjesz szczoteczki do mycia zębów lub szczotki do mycia butek, np. dla niemowląt. Takimi urządzeniami dotrzesz nawet w najbardziej niedostępne przestrzenie.

Funkcja samooczyszczania

Zdarza się, że wybrane modele piekarników posiadają funkcję samooczyszczenia.  Proces ten nazywa się pyroliza. Polega na bardzo szybkim podgrzaniu piekarnika do temperatury ponad 400 stopni, dzięki czemu resztki jedzenia zmieniają się w popiół. Jeżeli wyjątkowo nie lubisz samodzielnie czyścić urządzeń kuchennych, podczas wyboru piekarnika wybierz taki, który ją posiada. Ułatwisz sobie w ten sposób codzienne funkcjonowanie i skrócisz czas, niezbędny do sprzątania.

Czyszczenie piekarnika i co dalej?

Czyszczenie piekarnika folią aluminiową i inne opisane tutaj metody są proste do wykonania i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Możesz je regularnie powtarzać, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj, że prościej jest na bieżąco konserwować używane sprzęty w kuchni, niż zajmować się jego czyszczeniem po dłuższym czasie. Zaschnięte resztki jedzenia i plamy z tłuszczu, pozostawione na dłużej i wielokrotnie podgrzewane podczas kolejnych użyć kuchenki, są niemal niemożliwe do usunięcia.

Jeżeli nie lubisz czyścić piekarnika po każdym pieczeniu, pomyśl nad dokładniejszym zabezpieczeniem urządzenia przed brudem i tłuszczem. Najprostsza metoda, to pieczenie lub gotowanie w zamkniętym pojemniku. Możesz też używać rękawa lub worka do pieczenia, które dodatkowo zapewniają równy proces pieczenia i lepsze nawilżenie potraw. Jeśli nie wiesz jak czyścić piekarnik lub po prostu nie lubisz tego robić, używaj zawsze przykrytego naczynia żaroodpornego.

Zanim przystąpisz do czyszczenia kuchenki lub piekarnika, usuń duże i warstwowe zabrudzenia przy pomocy dostępnych środków czystości. Zdarza się, że jedzenie wykipi lub potrawa się wyleje, przez co plamy są duże i grube. Na początku usuń je szpachelką, nożem lub innym narzędziem, a dopiero potem zajmij się domyciem pozostałych miejsc.

czyszczenie piekarnikaczyszczenie piekarnikaczyszczenie piekarnikaczyszczenie piekarnika

Pamiętaj, aby po każdym myciu piekarnik bardzo dokładnie wywietrzyć i umyć ciepłą wodą. Musisz mieć pewność, że po włączeniu podgrzewania w piekarniku, na skutek podniesienia temperatury, nie będą wydzielać się szkodliwe opary. Niekorzystne byłoby zarówno ich bezpośrednie wdychanie, jak i spożywanie posiłków, które zostały przygotowane w takich warunkach.

Nie odkładaj regularnego czyszczenia na później. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie, skorzystaj z pomocy doświadczonego specjalisty w sklepie ze środkami do czyszczenia lub sklepie ze sprzętem AGD. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego stresu i zaoszczędzisz swój czas. Co więcej, jeżeli piekarnik będzie niedomyty, a Ty przygotowywałeś w nim mięso lub aromatyczne danie, bez umycia piekarnika trudno Ci będzie ugotować w nim coś słodkiego. Ciasto może pachnieć przyprawami i nie będzie smakować tak, jak zaplanowałeś.

Jeżeli będziesz pamiętać o regularnej konserwacji i czyszczeniu, Twój piekarnik będzie Ci służył długo i pozwoli na przygotowanie smacznych i aromatycznych potraw. Warto go myć zawsze, gdy zajdzie potrzeba – gdy tylko najdzie Cię ochota na gotowanie, kuchnia będzie gotowa do działania.

Data publikacji: 21.03.2019