Jak wykonać podniesione grządki

Podniesione grządki możemy wykonać i z powodzeniem uprawiać zarówno na wsi, w przydomowym ogrodzie, jak i w mieście, na terenie swojej posesji lub na działce. Stworzenie podwyższenia dla uprawy warzyw, ziół i roślin ozdobnych okazuje się być zbawienne dla naszego zdrowia i ilości plonów, jakie otrzymamy. Dlaczego, o tym poniżej.

podniesione grządki z warzywamiWielość materiałów do wykorzystania

Z tej racji, że wykonanie podniesionej grządki jest bardzo proste, zadanie takie nie przekroczy naszych możliwości – to pierwsza z serii wielu zalet tego rozwiązania. Do jej sporządzenia możemy użyć rozmaitych materiałów – od surowego drewna, przez różnej wielkości płyty (z chodnikowymi o dużych rozmiarach włącznie), gotowe skrzynki na ziemię, prefabrykaty, aż po betonowe bloczki – możliwości jest bardzo dużo i tylko od nas samych zależy, który z powyższych surowców wybrać, by zdobił nasz teren zielony.

Dlaczego podnosić grządkę?

Już wzniesienie naszego małego poletka uprawnego o 60 cm sprawi, że zauważymy zupełną zmianę w sposobie pielęgnacji nowego terenu zielonego w porównaniu z poprzednimi grządkami ulokowanymi na samej ziemi. Plewiąc czy spulchniając glebę, nie ma potrzeby schylania się. Co więcej – z racji niewielkich szerokości podniesionych grządek – teren do zagospodarowania (nieznacznie ponad 1 m) rozciąga się na wyciągnięcie ramion pracującej osoby z każdej strony, a pracę wspomaga możliwość siedzenia na brzegu rabaty w czasie jej pielęgnowania. To duże udogodnienie docenią szczególnie osoby w podeszłym wieku i osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Ponieważ po grządkach podniesionych nikt nie chodzi (i nie biegają po nich nasze zwierzęta domowe), ziemia jest czystsza, mniej zbita, a dzięki starannemu rozplanowaniu sąsiedztwa roślin otrzymujemy większe plony. Dodatkowo wśród naszych warzyw, kwiatów i ziół nie plenią się chwasty, tak jak ma to miejsce na samej ziemi.

tarcica szalunkowaPodniesiona grządka i jej otoczenie

Nawet jeśli gleba na naszym terenie zielonym jest nieurodzajna, grządki mogą dać wspaniałe plony – trzeba tylko do każdej z nich nawieźć ziemi odpowiedniej dla roślin, które zamierzamy w niej uprawiać. Sadzimy je w większej bliskości od siebie i korzystamy przy tym z wiedzy o tym, które rośliny warto ze sobą zestawiać. O gatunkach, które darzą się szczególnym upodobaniem i niechęcią, przeczytamy w tym artykule. Wzajemna bliskość roślin skutkuje powstaniem mikroklimatu, w którym wzrastają bez dużej ilości chwastów – te łatwo jest wytropić i usunąć, wystarczy rzut oka na grządkę tuż przed nami. Przestrzeń między grządkami możemy zagospodarować tak, jak większość ogrodu – wysypując ją korą, żwirem lub wykładając płytami chodnikowymi, co będzie miało największe znaczenie w przypadku zapewnienia wygodnego podjazdu dla wózków inwalidzkich. W najbliższym otoczeniu grządki może też znajdować się jedna ze ścian naszych zabudowań. W takim wypadku pamiętajmy, aby rabatka była węższa – z jednej strony nie będziemy mieli do niej dostępu.

Ważne kwestie związane z wykonaniem podniesionych grządek:

- Jeśli używamy drewna do wykonania jej ścian, najlepiej aby było ono surowe – zastosowane impregnaty i lakiery będą miały wpływ na jakość gleby znajdującej się wewnątrz skrzyni ograniczonej tak zabezpieczonym drewnem.

- Jeśli nasze grządki będą długie, konieczne będzie wzmocnienie ich ścian. Budując je, nie możemy zapomnieć o wykonaniu termoizolacji, otworów w jej dnie i warstwie drenażu przykrytej geowłókniną.

- W czasie lata pamiętać należy o odpowiednim wyposażeniu grządek w wodę – na podwyższeniu ziemia szybko wysycha.

Data publikacji: 03.02.2016