Produkty

Jak wykończyć klatkę schodową

Jak wykończyć klatkę schodową

Klatka schodowa to miejsce eksploatowane każdego dnia. Z tego powodu warto wykończyć ją w sposób, który będzie umożliwiał jej szybkie i sprawne sprzątanie. Należy także dołożyć starań, by efekt wykończenia miał estetyczny charakter, szczególnie jeśli remontujemy klatkę schodową w domu jednorodzinnym.

wykończenie klatki schodowejMówiąc o klatce schodowej, mamy zwykle na myśli wnętrze budynku wielorodzinnego, a dokładnie przestrzeń zajętą przez schody prowadzące na poszczególne piętra. Miejsce takie znajdziemy także w wielu piętrowych lub posiadających poddasze użytkowe domach jednorodzinnych. Wykończenie ścian i podłoża – w tym wypadku stopni schodów oraz spoczników – powinno umożliwiać szybkie ich czyszczenie. W kontekście podłogi ważny będzie również jej antypoślizgowy charakter.

Ściany na klatce schodowej

Dawniej ściany klatek schodowych w blokach i kamienicach wykańczano lamperią, którą wykonywano za pomocą farb olejnych. Ich błyszcząca powierzchnia dziś jest już zupełnie nieatrakcyjna i przywołuje negatywne skojarzenia z zaniedbanymi wnętrzami budynków. Z pewnością nie wykorzystamy jej też w naszym domu – lepiej sięgnąć po inny, znacznie bardziej efektowny materiał.

Zarówno w publicznych klatkach schodowych, jak i w prywatnych domach, ściany wzdłuż schodów możemy pomalować farbą odporną na szorowanie. Z takiej powierzchni dość łatwo usuniemy zanieczyszczenia, nie uszkadzając przy tym samej powłoki dekoracyjnej. Innym rozwiązaniem jest pokrycie ścian eleganckim tynkiem dekoracyjnym, np. mozaikowym. W efekcie uzyskamy powierzchnię złożoną z drobnych ziaren, przypominającą wyglądem naturalny marmur. Jeśli dodatkowo zabezpieczymy taką powierzchnię odpowiednim środkiem, podniesiemy jej odporność na zmywanie.

Możemy także zdecydować się na zastosowanie płytek o śliskiej powierzchni, które nie wchłaniają brudu – sprawdzą się tu np. płytki gresowe. Dzięki bogactwu ich wzorów (dostępne są np. w wersji imitującej kamień bądź drewno) możemy w elegancki sposób wykończyć ściany, ciesząc się ich długotrwałością.

W estetycznym wykończeniu ścian pomogą nam także panele ścienne bądź boazeria – rozwiązania te lepiej sprawdzą się jednak w domach niż w dużych budynkach. Tego typu panele wniosą do wnętrza przytulny charakter, nadadzą mu stylu, a przy tym skutecznie spełnią swoją rolę, zabezpieczając ścianę przed trwałym zanieczyszczeniem. Równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie odpornej na zmywanie tapety bądź fototapety (np. przestrzennej), która może stać się tym samym głównym elementem dekoracyjnym naszego wnętrza.

Wszystkie materiały, które wykorzystamy do wykończenia ścian na klatce schodowej, możemy zastosować na całej wysokości muru lub jedynie w jego dolnej części, która jest najbardziej narażona na powstawanie zabrudzeń. Tak wykonana lamperia pozwoli na optyczne skrócenie wysokich ścian, a jednocześnie umożliwi ograniczenie kosztów remontu.

Wykończenie schodówstopnica

Wykończenie schodów powinno współgrać z wykończeniem ścian – zbyt duża różnorodność faktur, materiałów i kolorów może wpłynąć niekorzystnie na efekt końcowy.

To, czym pokryjemy schody i znajdujące się pomiędzy poszczególnymi ich częściami spoczniki, w dużej mierze zależy od naszych upodobań. Możemy zastosować tu np. płytki – rozwiązanie takie sprawdza się zwłaszcza w wielorodzinnych obiektach (wybrany materiał musi być jednak odporny na ścieranie). Nic nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć je także w domu, jednak w takiej sytuacji należy zdecydować się na materiał o właściwościach antypoślizgowych bądź wyposażyć stopnice w specjalne nakładki. Dowiedz się więcej o tym, jak poradzić sobie ze śliskimi schodami.

Jeżeli posiadamy drewniane schody, nie warto zakrywać ich urody nakładkami – wystarczy pomalować je lakierem antypoślizgowym. Taką powierzchnię będziemy też mogli łatwo umyć bądź odkurzyć. W domowym zaciszu sprawdza się także pokrycie schodów wykładziną dywanową, która pozwoli na bezpieczne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami, a jednocześnie ociepli wystrój przestrzeni.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.03.2016
U mnie wewnątrz domu piętrowego klatka schodowa musi mieć koniecznie schody pokryte wykładziną dywanową - tłumi hałas i zapobiega ślizganiu się, a poza tym ściany najlepiej panelami pokryć.

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć klatkę schodową