Produkty

Jak wykończyć ściany przy stole lub w jadalni?

Jak wykończyć ściany przy stole lub w jadalni?

Jadalnia to pomieszczenie, które często graniczy z kuchnią i salonem – niejednokrotnie jest od nich oddzielona, a czasem podział ten jest jedynie symboliczny. Zdarza się także, że jadania jest częścią jednego z wymienionych wnętrz, a jej przestrzeń wyznacza stół ustawiony przy ścianie. W każdym przypadku liczy się estetyczny wygląd ścian, ale nie można zapomnieć także o ich funkcjonalności. Jak wykończyć ściany w jadalni?

ściana przy stole w jadalniJadalnia – wnętrze szczególne

Jadalnia to miejsce, w którym spotykamy się na wspólnych posiłkach. Jako osobne wnętrze lub większa przestrzeń pojawia się najczęściej w domach jednorodzinnych, gdzie jej obecność została uwzględniona podczas projektu. W mniejszych lokalach, np. mieszkaniach, musimy zadowolić się niewielkim zakątkiem wygospodarowanym na stół, przy którym nie tylko jemy, ale i wcześniej przygotowujemy posiłki. W obu sytuacjach jadalnia powinna prezentować się estetycznie i nawiązywać stylem do reszty wykończenia. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że materiał wybrany do pokrycia ścian musi spełniać tu także inne warunki – powinien umożliwiać łatwe czyszczenie powierzchni i nie ulegać uszkodzeniom na skutek zmywania. Jakie materiały mają te właściwości?

Ściany w jadalni – jak wykończyć?

Najwięcej uwagi będzie wymagało od nas wykończenie ściany, przy której ustawiony jest stół. Będzie ona w znacznym stopniu narażona na powstawanie zabrudzeń – tłustych plam, śladów po napojach, sosach czy cieście. Aby móc szybko i bezpiecznie pozbyć się nieczystości, pokryjmy ścianę np. jednym z następujących materiałów:

- farbą o dużej odporności na zmywanie, farbą plamoodporną bądź ceramiczną,

- tapetą odporną na zmywanie, np. winylową,

- fototapetą zmywalną,

- szklanym panelem z dekoracyjnym nadrukiem,

- panelami ściennymi.

Farba Dekoral Łazienka & Kuchnia lodowy błękit 2,5 lWarto zauważyć, że dzięki wykorzystaniu wymienionych materiałów o określonej kolorystyce i wzornictwie, np. kontrastujących z resztą wykończenia, z powodzeniem zaakcentujemy i wyeksponujemy strefę jadalni, podkreślając jej estetyczny wymiar.

Duża jadalnia i ciekawe możliwości aranżacji ścian

Jeśli dysponujemy obszernym pomieszczeniem jadalnianym, a nasz stół ustawiony jest w jego centrum i z dala od ścian, możemy skupić się głównie na wizualnym aspekcie ich wykończenia. Powinno ono, tak jak poprzednio, być spójne z resztą wystroju domu, jednak możemy pozwolić sobie na zaakcentowanie wybranych powierzchni – nie tylko pod względem wzornictwa czy kolorystyki, ale także pod względem faktury. Elegancji i charakterystycznego uroku doda jadalni ściana wyłożona okładziną ze sztucznego kamienia. Modnym rozwiązaniem jest także cegła. W uzyskaniu faktury pomogą nam również dekoracyjne tynki lub farby strukturalne.

Data publikacji: 02.02.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Renowacja kuchni – jakie kolory do kuchni wybrać, by odmienić jej wnętrze

Renowacja kuchni – jakie kolory do kuchni wybrać, by odmienić jej wnętrze
Aby diametralnie odmienić wygląd Twojej kuchni, nie potrzebujesz skomplikowanych zabiegów i gruntownego remontu pomieszczenia. Wystarczy kilka ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć ściany przy stole lub w jadalni?