Jak wykonywać bruzdy?

Wykonanie bruzd stanowi jeden z niezbędnych zabiegów w trakcie wznoszenia budynku. Wyżłobienie odpowiedniej przestrzeni pozwala ułożyć w ścianie przewody elektryczne lub rury – co jest istotne zarówno podczas prac wykończeniowych, jak i na przykład wtedy, gdy zachodzi potrzeba przeniesienia gniazdka elektrycznego. Jak możemy je wykonać?

Młotek i przebijak

Wykonywanie bruzd za pomocą młotka i przebijaka powoli przechodzi do historii, chociaż oba narzędzia są istotnymi elementami uzupełniającymi żłobienie bruzd przy użyciu nowoczesnych elektronarzędzi. Jeśli jednak wciąż używamy do tego celu przebijaka i młotka, powinniśmy postawić przede wszystkim na solidność wykonania. W przypadku młotka najlepiej sprawdzą się modele, które posiadają szerokie główki wykonane z hartowanej stali. Nie mniej ważna jest też ich rękojeść, która powinna być wykonana z włókna szklanego, aluminium lub grafitu, a dla wygody użytkowania dodatkowo powleczona gumą lub tworzywem sztucznym. Jeśli zależy nam na skutecznym wyeliminowaniu drgań, to powinniśmy wybierać takie, których końcówki obucha mają kształt kamertonu. Przecinak powinien być wykonany z hartowanej stali, a jego rękojeść zakończona tarczami, w które z łatwością i precyzją trafi każde uderzenie młotka.

Kiedy wystarczy młotowiertarka lub szlifierka kątowa?

Aby wykonać bruzdy za pomocą młotowiertarki, powinniśmy posiadać model dodatkowo wyposażony w dłuto, z funkcją udaru bez obrotów,. Warto też zwrócić uwagę na to, czy nasza młotowiertarka posiada funkcję regulacji kąta nachylenia dłuta, co znacząco zwiększa wygodę pracy oraz daje możliwość zachowania pożądanej szerokości bruzdy, zarówno w pionie, jak i poziomie. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się przede wszystkim podczas płytszego i węższego żłobienia w miękkich materiałach, takich jak cegła czy pustak poryzowany. Jeśli wyposażymy się w model z udarem elektropneumatycznym, nie powinniśmy mieć jednak problemu z wykonywanie bruzd na przykład w znacznie twardszym żelbetonie. Tradycyjna szlifierka kątowa pozwoli nam z kolei na wykonania nacięć w murze. Po wykonaniu równoległych szczelin możliwe będzie znacznie wygodniejsze wyżłobienie odpowiedniej bruzdy.

 

młotowiertarka erbauermłotowiertarka erbauermłotowiertarka erbauermłotowiertarka erbauer

Kiedy warto sięgnąć po bruzdownicę?

Profesjonalna bruzdownica (np. bruzdownica Erbauer) działa na zasadzie szlifierki kątowej, ale w porównaniu z tą tradycyjną, posiada dwie, specjalnie przystosowane do tego celu tarcze, które podczas jednego cięcia wykonują dwie szczeliny. Bruzdownice posiadają funkcję regulacji rozstawu tarcz oraz głębokości cięcia, dzięki czemu zadanie to przebiega zawsze o wiele sprawniej i precyzyjniej niż w przypadku zastosowaniu innych narzędzi. Ich zaletą jest także możliwość odsysania pyłu, który jest skutecznie eliminowany już na etapie żłobienia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po wykonaniu nacięć za pomocą bruzdownicy, należy wykuć przestrzeń pomiędzy szczelinami, czego możemy dokonać za pomocą wyżej opisanych narzędzi – młotka i przecinaka lub młotowiertarki. W bruzdownicę powinni wyposażyć się przede wszystkim profesjonaliści, którzy wykonują bruzdy często i potrzebują zrobić to szybko, wygodnie i efektywnie w każdym materiale.

bruzdownica erbauerbruzdownica erbauerbruzdownica erbauerbruzdownica erbauer

Przygotowanie do wykonywania bruzd

Zanim przystąpimy do właściwego wykonywania bruzd jakąkolwiek metodą, powinniśmy dokładnie określić nasz plan działania. Naszym zadaniem jest przede
wszystkim dokonanie precyzyjnych pomiarów i rozrysowanie trasy na powierzchni ściany, według której wykonamy bruzdę. Należy również pamiętać, że zbyt głęboka bruzda może naruszyć konstrukcję budynku, stąd też należy dokładnie określić optymalną dla danej ściany głębokość i szerokość żłobienia. Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort w trakcie pracy, powinniśmy wyposażyć się we wszelkie niezbędne elementy ochronne – solidnie wykonaną odzież roboczą, z głównym naciskiem na wytrzymałe obuwie oraz maskę i okulary ochronne. Jeśli posługujemy się bruzdownicą np. marki Erbauer, warto podłączyć do niej odkurzacz przemysłowy, do którego systematycznie w trakcie pracy będzie zbierany pył. Przed rozpoczęciem wykonywania bruzd warto też wstępnie zweryfikować poprawne działanie urządzeń, a jeśli zachodzi potrzeba wymiany pojedynczych elementów, takich jak tarcze, należy bezwzględnie odłączyć sprzęt od zasilania.

Data publikacji: 10.09.2015