icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykonywać otwory w płytkach wykończeniowych?

Układanie płytek może nam sprawić nieco problemów. Trzeba bowiem dociąć płytkę do odpowiedniego wymiaru, wykonać w niej otwór pod kołek montażowy, większy otwór pod puszkę czy też sporych rozmiarów wycięcie prostokątne. A jak tego dokonać? Oto niezbędna wiedza dotycząca wykonywania wszelkiego rodzaju otworów w płytkach wykończeniowych.

Glazura 20 x 25 cm biała matowa 1,5 m2
Glazura 20 x 25 cm biała matowa 1,5 m2

Wiercenie otworów pod kołek montażowy

Wiercenie w płytkach nie zawsze należy do łatwych. Chcąc skutecznie wykonać otwór pod kołek montażowy, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, jakiego wiertła użyć. Wiertło oraz sposób jego użycia należy z kolei dostosować do materiału, jaki chcemy poddać tego rodzaju obróbce.

Glazura – w tym przypadku wystarczające będzie zastosowanie standardowego wiertła do betonu o niezbędnej nam średnicy. Aby wykonać otwór, zaznaczamy miejsce wiercenia na glazurze, delikatnie wstukujemy wiertło młotkiem i nawiercamy materiał, nie używając udaru. Możemy tego z łatwością dokonać, stosując wiertarko-wkrętarkę, której używamy zawsze na małych obrotach.

Gres Arte Minimal 45 x 45 cm szary 1,62 m2
Gres Arte Minimal 45 x 45 cm szary 1,62 m2

Terakota – tutaj również możemy zastosować standardowe wiertło do betonu zgodnie z powyższymi zasadami, lecz wykonanie otworu będzie znacznie cięższe ze względu na większą twardość materiału.

Gres – i tutaj wykonanie otworu będzie możliwe przy użyciu wiertła do betonu. Wykonanie zadania tym sposobem będzie jednak długie i mozolne, ponieważ wielokrotnie będziemy musieli przerywać pracę. Stąd też przy twardszej terakocie i gresie warto postawić na wiertła diamentowe. Pamiętajmy, że należy je początkowo nawiercać pod skosem, stopniowo prostując wiertło.

Porada eksperta

Podczas wykonywania otworów w bardziej wymagających materiałach konieczne jest systematyczne chłodzenie wiertła. Możemy w tym celu zastosować specjalne akcesorium, które mocuje się na płytce i podłącza do niego system chłodzenia. Wiertło możemy też moczyć w wodzie lub w trakcie pracy wyciskać na nie wodę z chłodnej gąbki.

Płytka podłogowa Kwadro Cloud Brown 30 x 30 cm 0,99 m2
Płytka podłogowa Kwadro Cloud Brown

Wiercenie większych otworów

W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie specjalnych otwornic, które należy przymocować do naszej wiertarki lub wiertarko-wkrętarki. Do wykonywania większych otworów możemy wykorzystać otwornice z regulowanym promieniem koła, modele posiadające nasyp wolframowy oraz produkty diamentowe.

Otwornice z regulowanym promieniem koła – to najprostsze i najtańsze otwornice dostępne na rynku. Promień koła regulujemy według własnych potrzeb i zakręcamy otwornicę na wybranym wymiarze. Następnie nakładamy otwornicę na urządzenie, przykładamy ją do miejsca, w którym chcemy wykonać otwór, i nawiercamy go. Tego rodzaju narzędzia sprawdzą się jednak tylko w przypadku miękkich płytek ściennych.

Otwornice z nasypem wolframowym –są droższe, acz znacznie skuteczniejsze. Posiadają inną konstrukcję, ponieważ są w całości zabudowane i nie mogą być regulowane pod względem średnicy. Z tego względu warto wyposażyć się w cały zestaw tego typu otwornic. Modele z nasypem wolframowym posiadają duże udogodnienie w postaci wiertła prowadzącego, które uprzednio przykłada się do wybranego punktu wiercenia i w ten sposób rozpoczyna się wykonywanie otworu. Tego rodzaju otwornice świetnie sprawdzają się w przypadku glazury.

Gres szkliwiony Scandinavia 31 x 62 cm kremowy 1,34 m2
Gres szkliwiony Scandinavia 31 x 62 cm

Znacznie mniej efektywne są wtedy, gdy konieczne jest wykonanie otworu w gresie. Możemy co prawda ich użyć, ale ze względu na specyfikę gresu, zadanie to będzie znacznie trudniejsze w realizacji. Może nam zająć nawet kilka minut, podczas gdy wykonanie otworu w glazurze kończy się zazwyczaj już po kilkunastu sekundach. Jeśli jednak nie mamy innego wyboru i chcemy wykonać otwornicą wolframową otwór w gresie, konieczne jest uprzednie nawiercenie tego materiału wiertłem diamentowym.

Otwornice diamentowe – są najdroższe i najbardziej efektywne spośród wszystkich rodzajów otwornic dostępnych obecnie na rynku. Z tego względu stanowią idealne rozwiązanie w przypadku twardego gresu, choć będą rzecz jasna pomocne niezależnie od tego, jakiego rodzaju płytki posiadamy. Używając otwornic diamentowych, nie możemy jednak zapominać o ich regularnym chłodzeniu. Możemy je spryskiwać wodą lub moczyć przed pierwszym nawierceniem oraz w trakcie pracy, co zwiększy naszą efektywność i wydłuży żywotność otwornic.

Porada eksperta

Pamiętajmy o tym, że jeśli otwornice nie posiadają wiertła prowadzącego, każde wiercenie większego otworu powinniśmy rozpoczynać pod skosem, systematycznie prostując otwornicę w trakcie pracy. Bardzo istotna jest też stabilność. Możemy ją sobie zapewnić specjalną prowadnicą. Jeśli jednak jej nie mamy, warto wyciąć uprzednio pożądany otwór w kawałku płyty gipsowej i nałożyć ją na płytkę. Przydatne okazuje się też naklejenie taśmy na płytkę – zarówno w przypadku wykonywania otwór na kołek, jak i tych większych, np. pod puszkę i inne elementy.

Przecinarka do płytek Rubi Active-200 730 W
Przecinarka do płytek Rubi Active-200 730 W

Wycinanie otworów prostokątnych

To zadanie możemy z kolei zrealizować na dwa powszechnie stosowane sposoby, a więc:

1. Za pomocą szlifierki kątowej – aby wykonywać otwory przy jej użyciu, konieczne jest wyposażenie jej w tarczę diamentową do cięcia płytek. Używając szlifierki kątowej z taką tarczą wykonamy wiele prostokątnych otworów, szczególnie na brzegach płytek oraz w miękkich materiałach, choć sztuka ta może nam się udać także w miękkim gresie.

Wycięcie każdego z otworów przy użyciu szlifierki kątowej musi być poprzedzone dokładnym zaznaczeniem linii cięcia, czego łatwo dokonamy ołówkiem lub flamastrem oraz kątownikiem. Należy przy tym pamiętać, że urządzenie to nie jest nam w stanie zapewnić idealnie równej linii cięcia. Podczas cięcia materiał strzępi się, przez co po wycięciu danego fragmentu należy dokonać odpowiedniej obróbki, np. obcęgami.

Używając szlifierki kątowej, bardzo trudno jest wykonać dokładny otwór okrągły, ale nie jest to niemożliwe. Należy wówczas odrysować na powierzchni płytki położenie otworu, a następnie naciąć szkliwo wokół obwodu oraz przeciąć wyznaczony otwór wzdłuż jego średnicy w przynajmniej 8 miejscach. Nacięte fragmenty wystarczy wówczas wyłamać, a następnie wyrównać otwór, do czego ponownie możemy wykorzystać obcęgi.

Porada eksperta

Alternatywą dla szlifierki kątowej może być urządzenie określane jako multitool, wyposażone w specjalną nakładkę. Będzie nam ono jednak przydatne jedynie w przypadku miękkiej glazury.

Przecinarka do glazury MacAllister 550 W
Przecinarka do glazury MacAllister 550 W

2. Za pomocą wyrzynarki – aby wykonać otwory przy użyciu tego narzędzia, trzeba je z kolei wyposażyć w brzeszczot wolframowy. Nie zawsze jednak wykonanie otworu przy użyciu wyrzynarki jest proste, szczególnie jeśli nie ma się on znaleźć na brzegu płytki. Konieczne jest wówczas uprzednie nawiercenie na linii cięcia małego otworu i wprowadzenie w niego brzeszczotu wyrzynarki. Urządzenie to sprawdza się głównie podczas cięcia miękkiej glazury.

Cięcie płytek

Do tego zadania powinna nam posłużyć specjalna przecinarka do płytek. To niezastąpione narzędzie w tego typu pracach, dzięki któremu poddamy obróbce wszystkie rodzaje płytek wykończeniowych. Przecinarki do płytek to urządzenia zarówno ręczne, jak i elektryczne, które wyjątkowo usprawniają pracę, kiedy zachodzi konieczność docinania większej ilości płytek na odpowiedni wymiar, np. podczas układania ich podłodze czy schodach. Dzięki profesjonalnej przecinarce łatwo wykończymy wszelkie miejsca o niestandardowych rozmiarach. Co bardzo ważne – obrobione krawędzie płytek będą idealnie gładkie i równe, co wyeliminuje konieczność wykonywania dodatkowych zabiegów.

Porada eksperta

Podczas wykonywania otworów w płytkach wykończeniowych powinniśmy zadbać o wyposażenie się nie tylko w niezbędne narzędzia i akcesoria, takie jak wiertarka lub wiertarko-wkrętarka, szlifierka kątowa, wyrzynarka, wiertła i otwornice, ale także w odpowiednią odzież roboczą. Pamiętajmy, że obróbka płytek może być niebezpieczna chociażby ze względu na odbijające się ostre opiłki. Stąd też powinniśmy mieć na sobie okulary ochronne, słuchawki oraz rękawiczki robocze.

Warto też mieć ze sobą odkurzacz, aby na bieżąco pozbywać się strzępiących się odłamków.

Data publikacji: 03.10.2016