Jak wymienić pękniętą płytkę na nową

Wystarczy jedna uszkodzona płytka ceramiczna na podłodze czy ścianie, by całe pomieszczenie prezentowało się nieestetycznie. Takiej sytuacji można zaradzić i wbrew pozorom nie wymaga to gruntownej wymiany glazury. Wystarczy, że usuniemy stary, pęknięty element i wstawimy na jego miejsce nowy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

ta, którą chcemy usunąć. Z tego względu zawsze warto zachować pozostałe po remoncie kafle, by w każdej chwili móc zreperować powstałe szkody bez uszczerbku dla estetyki wykończenia. Poza tym konieczna będzie precyzja i ostrożność, by podczas pracy nie uszkodzić pozostałych płytek.

Co będzie nam potrzebne

Do wymiany płytki potrzebny będzie nowy element, nożyk lub rylec, gumowy młotek, krzyżyki dystansowe, zębata i gumowa paca, wiertarka, taśma malarska, gąbka, grunt, klej montażowy lub zaprawa klejowa oraz fuga.

Wymiana uszkodzonej płytki krok po kroku

Usunięcie fugi – pracę rozpoczynamy od usunięcia fugi otaczającej uszkodzoną płytkę. Pozbywamy się jej za pomoc nożyka albo specjalnego rylca. Dzięki tej czynności ułatwimy sobie skuwanie samej płytki i ograniczymy ryzyko uszkodzenia pozostałych.

Usuwanie pękniętej płytki – wymieniany element nawiercamy w kilku miejscach, a następnie uderzamy w niego gumowym młotkiem. Poszczególne fragmenty usuwamy, skuwając je od środka kafelka do jego brzegów. Wraz z samą płytką usuwamy także pozostałości po starej zaprawie klejowej, które mogłyby zmniejszyć przyczepność nowej płytki do podłoża.

Przygotowanie podłoża – po usunięciu pozostałości zaprawy, brzegi okolicznych płytek oklejamy taśmą malarską, a miejsce klejenia nowego elementu odpylamy i następnie gruntujemy. Należy także przyłożyć w nie nową płytkę i sprawdzić, czy nie będzie wystawała ona ponad lico powierzchni, do której jest mocowana.

Klejenie nowej płytki – następnego dnia po gruntowaniu przygotowaną powierzchnię pokrywamy zaprawą klejową – nakładamy ją również na spodnią stronę nowej płytki. Przykładamy element w odpowiednie miejsce i dociskamy do podłoża, w razie potrzeby korygując jego położenie, a następnie układamy krzyżyki dystansowe, które zapewnią równą szerokość fug. Grubość warstwy zaprawy dobieramy tak, by nowa płytka znajdowała się równo z resztą powierzchni. Do zamocowania pojedynczego elementu możemy użyć także kleju montażowego, który możemy wykorzystać także w podczas innych prac.klejenie płytki

Fugowanie – do fugowania przystępujemy kolejnego dnia po przyklejeniu płytki. Odklejamy taśmę malarską i wyciągamy krzyżyki dystansowe, usuwamy także nadmiar kleju. Fugę rozprowadzamy gumową pacą, wypełniając szczeliny dookoła nowej płytki. Wyrównujemy je wilgotną gąbką, a nadmiar substancji zbieramy packą. Gdy wypełnienie utwardzi się, czyścimy płytkę z pozostałych na niej śladów.

Data publikacji: 24.09.2015