Produkty

Jak wymienić pękniętą płytkę na nową

Jak wymienić pękniętą płytkę na nową

Wystarczy jedna uszkodzona płytka ceramiczna na podłodze czy ścianie, by całe pomieszczenie prezentowało się nieestetycznie. Takiej sytuacji można zaradzić i wbrew pozorom nie wymaga to gruntownej wymiany glazury. Wystarczy, że usuniemy stary, pęknięty element i wstawimy na jego miejsce nowy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

układanie płytkiWymiana zdefektowanej płytki jest zadaniem, z którym poradzimy sobie samodzielnie. Aby jednak efekt naszej pracy był zadowalający, powinniśmy zaopatrzyć się w identyczną płytkę jak ta, którą chcemy usunąć. Z tego względu zawsze warto zachować pozostałe po remoncie kafle, by w każdej chwili móc zreperować powstałe szkody bez uszczerbku dla estetyki wykończenia. Poza tym konieczna będzie precyzja i ostrożność, by podczas pracy nie uszkodzić pozostałych płytek.

Co będzie nam potrzebne

Do wymiany płytki potrzebny będzie nowy element, nożyk lub rylec, gumowy młotek, krzyżyki dystansowe, zębata i gumowa paca, wiertarka, taśma malarska, gąbka, grunt, klej montażowy lub zaprawa klejowa oraz fuga.

Wymiana uszkodzonej płytki krok po kroku

Usunięcie fugi – pracę rozpoczynamy od usunięcia fugi otaczającej uszkodzoną płytkę. Pozbywamy się jej za pomoc nożyka albo specjalnego rylca. Dzięki tej czynności ułatwimy sobie skuwanie samej płytki i ograniczymy ryzyko uszkodzenia pozostałych.

Usuwanie pękniętej płytki – wymieniany element nawiercamy w kilku miejscach, a następnie uderzamy w niego gumowym młotkiem. Poszczególne fragmenty usuwamy, skuwając je od środka kafelka do jego brzegów. Wraz z samą płytką usuwamy także pozostałości po starej zaprawie klejowej, które mogłyby zmniejszyć przyczepność nowej płytki do podłoża.

Przygotowanie podłoża – po usunięciu pozostałości zaprawy, brzegi okolicznych płytek oklejamy taśmą malarską, a miejsce klejenia nowego elementu odpylamy i następnie gruntujemy. Należy także przyłożyć w nie nową płytkę i sprawdzić, czy nie będzie wystawała ona ponad lico powierzchni, do której jest mocowana.

Klejenie nowej płytki – następnego dnia po gruntowaniu przygotowaną powierzchnię pokrywamy zaprawą klejową – nakładamy ją również na spodnią stronę nowej płytki. Przykładamy element w odpowiednie miejsce i dociskamy do podłoża, w razie potrzeby korygując jego położenie, a następnie układamy krzyżyki dystansowe, które zapewnią równą szerokość fug. Grubość warstwy zaprawy dobieramy tak, by nowa płytka znajdowała się równo z resztą powierzchni. Do zamocowania pojedynczego elementu możemy użyć także kleju montażowego, który możemy wykorzystać także w podczas innych prac.klejenie płytki

Fugowanie – do fugowania przystępujemy kolejnego dnia po przyklejeniu płytki. Odklejamy taśmę malarską i wyciągamy krzyżyki dystansowe, usuwamy także nadmiar kleju. Fugę rozprowadzamy gumową pacą, wypełniając szczeliny dookoła nowej płytki. Wyrównujemy je wilgotną gąbką, a nadmiar substancji zbieramy packą. Gdy wypełnienie utwardzi się, czyścimy płytkę z pozostałych na niej śladów.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – jaki klej do montażu posadzki wybrać?
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, doceniając przede wszystkim komfort, jaki się z nim wiąże. Po jaki klej p...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?

Instrukcja wideo - jak położyć nowe płytki na starych?
Chcąc szybko odświeżyć ścianę lub podłogę wykończoną płytkami, wcale nie musimy ich skuwać – równie dobrze możemy wykorzystać metodę klej...
Czytaj więcej

Układanie płytek na schodach krok po kroku

Układanie płytek na schodach krok po kroku
By bezbłędnie położyć płytki na schodach, odpowiednio przygotuj podłoże, dobrze rozprowadź klej i stale kontroluj poziom układanej powierzchni. O czym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wymienić pękniętą płytkę na nową