Jak wymienić świecę w kosiarce – instrukcja krok po kroku

Z pewnością wiemy, że każdy silnik spalinowy jest wyposażony w świecę, której zadanie polega na stworzeniu iskry elektrycznej potrzebnej do odpalenia. Powinniśmy zatem być świadomi tego, że jej stan techniczny trzeba regularnie sprawdzać, a po zużyciu wymieniać na nową. Zobaczmy, jak to zrobić krok po kroku!

Kiedy powinniśmy wymienić świecę w kosiarce?

Świeca to element, który zużywa się stosunkowo powoli. Dlatego też przy standardowym użytkowaniu wystarczy wymieniać ją co 25 godzin pracy – najczęściej będzie to raz w ciągu sezonu. Kiedy jeszcze powinniśmy ją wymienić? Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy problemy z jej odpalaniem lub gdy stanie się to zupełnie niemożliwe.

Jak sprawdzić, czy świeca jest uszkodzona lub zabrudzona?

Zanim przystąpimy do wymiany świecy zapłonowej w kosiarce, upewnijmy się, że jest to rzeczywiście konieczne. W tym celu powinniśmy sprawdzić, czy element ten nie uległ uszkodzeniu lub zabrudzeniu. Zacznijmy od odkręcenia przewodu świecy zapłonowej i wyczyszczenia obszaru wokół niego. Dopiero wtedy możemy ją odkręcić specjalnym kluczem do świec – np. takim jak ten produkt.

Kolejny krok stanowi oczyszczenie jej z ewentualnych zabrudzeń. Jednocześnie upewnijmy się, że świeca nie jest uszkodzona – mogą o tym świadczyć przepalone elektrody lub popękana powierzchnia. W takiej sytuacji należy od razu ją wymienić. Jeśli jednak nie zauważmy żadnych mankamentów, możemy zamontować ją na nowo, uważając jedynie na to, by nie przykręcić zbyt mocno.

Uwaga!

Świecę wyczyścimy przy użyciu drucianej szczotki lub specjalnego preparatu w sprayu. Nie sięgajmy jednak po materiały ścierne, które mogłyby uszkodzić delikatną powierzchnię.

Na koniec sprawdźmy, czy wyczyszczenie świec zapłonowych rozwiązało problem z uruchamianiem kosiarki. Jak to zrobić? Wystarczy spróbować ją włączyć i obserwować silnik – jeśli w ogóle się nie przekręci, świecę trzeba wymienić. Jeśli jednak silnik wyraźnie się przekręci, lecz urządzenie nie odpali, przyczyna usterki jest inna.

Wymiana świecy zapłonowej w kosiarce krok po kroku

1. Odkręćmy przewód świecy zapłonowej.

2. Usuńmy zabrudzenia ze starej świecy – dzięki temu nie wpadną do komory spalania w momencie, gdy będziemy ją wyciągać.

3. Odkręćmy samą świecę zapłonową od kosiarki spalinowej, a następnie dokładnie wyczyśćmy miejsce, w którym się znajdowała.

4. Zacznijmy wkręcać nową świecę palcami, uważając na to, by nie ścisnąć jej zbyt mocno.

5. Dopiero, gdy osiądzie stabilnie w gwincie możemy sięgnąć po klucz. Dokręcajmy ją z wyczuciem, by uniknąć przekręcenia.

6. Na koniec załóżmy przewód i go dokręćmy.

O czym pamiętać, wymieniając świecę zapłonową w kosiarce?

Oto kilka ostatnich wskazówek, które ułatwią nam wykonanie tej czynności:

Świeca zapłonowa do kosy spalinowej- wymiana świecy zapłonowej powinna zawsze przebiegać przy całkowicie zimnym silniku. Dzięki temu nie tylko unikniemy oparzenia, lecz również będziemy potrzebować mniej siły – ciepłą świecę trudniej wykręcić ze względu na rozszerzalność termiczną materiału;

- jeśli świeca po rozpakowaniu upadnie nam na ziemię, nie nadaje się do zamontowania w silniku;

- jeśli dokręcimy ją zbyt mocno, może ulec zerwaniu lub nawet doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika kosiarki w czasie pracy;

- zamiast przykręcać świecę na wyczucie, możemy skorzystać z klucza dynametrycznego, który pozwoli nam na większą precyzję.

Jakie inne czynności przedłużą żywotność naszej kosiarki? Więcej takich zabiegów konserwujących poznamy, zaglądając do tego artykułu. Sprawdźmy też, jak przygotować ją przed nadejściem zimy.

Data publikacji: 27.08.2018